שתף קטע נבחר

עצרת שנה להתנתקות: החזרה לגוש קטיף קרובה

כעשרת אלפים בני אדם הגיעו לירושלים כדי להשתתף בעצרת המציינת שנה להתנתקות. "אמנם הבתים חרבו, אך הכיסופים, האמונות והתפילות חיים וקיימים. אנחנו רוצים לחזור לגוש קטיף, והדברים נראים קרובים מתמיד", אמר רבה של גוש קטיף, הרב יגאל קמינצקי. יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, אמר: "ההתנתקות התפוצצה לתושבי הנגב, חיפה והגליל בפנים"

"בדיוק שנה אחרי הכאב, הזעם, ההרס והחורבן, מתגלה האמת במערומיה: מלחמת שתי החזיתות שאנו נמצאים בעיצומה היא בעצם מלחמת ההתנתקות. ההתנתקות התפוצצה לתושבי הנגב, חיפה והגליל בפנים. התנתקות נוספת, חס וחלילה, תתפוצץ למדינת ישראל כולה בפנים" - כך אמר אחר הצהריים (יום ג') יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן בעצרת המונים שנערכה בגן העצמאות בירושלים.

 

כעשרת אלפים בני אדם הגיעו לעצרת, שנערכה תחת הכותרת "זוכרים את העבר, בונים את העתיד". בין המשתתפים היו מפונים מגוש קטיף וצפון השומרון ובני נוער רבים שהיו שותפים לפני שנה למאבק בהתנתקות. על פניהם של המשתתפים ניכר עדיין השבר והקושי, על הבמה היה מונח ספר תורה פתוח שכתיבתו הסתיימה זה עתה ועל כיסויו נרקמו שמות היישובים שפונו מגוש קטיף וצפון השומרון.

 

בתום העצרת יצאו אלפי המשתתפים בצעדה רגלית לכותל, כשבראשם יישא רבה של גוש קטיף יגאל קמינצקי את ספר התורה, שיופקד שם "עד שיחזרו היישובים לגוש קטיף וצפון השומרון". בכותל תאמר תפילה לשלומם של חיילי צה"ל ולהשבת החיילים החטופים. מאחר שהעצרת נערכה בתקופת תשעת הימים (הזמן שבין ראש חודש אב לט' באב, בו נהוגים דיני אבלות) הושמעו במהלכה שירים, אך ללא נגינה. כמו כן הועלו במהלכה קטעים מתוך הצגה שעוסקת בפינוי.


משתתפים בעצרת לא שוכחים (צילום: דודי ועקנין) 

 

"לאורך כל המאבק ידענו שהמאבק קשור לירושלים - שעם ישראל שלא יודע מה עושה בחבל עזה, גם לא ידע מה הוא עושה בירושלים", אמר הרב קמינצקי בעצרת. "אמנם הבתים חרבו, היישובים חרבו אך המאבקים, הכיסופים, האמונות והתפילות חיים וקיימים. צריך לתרגם את העוצמה הזאת למשהו יותר גדול. אנחנו רוצים לחזור לגוש קטיף, והיום הדברים נראים קרובים יותר מתמיד".


התפילה ההמונית בכותל (צילום: דודי ועקנין)

 

גם יו"ר מועצת יש"ע, בנצי ליברמן, נשא דברים בעצרת והביע מסר של אחדות, לצד ביקורת כלפי עמדתו הפוליטית של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. "היום כולנו צה"ל. היום כולנו ישראל. היום כולנו יחד", אמר בפתח דבריו, ולאחר מכן המשיך: "אולם, אפילו בעצם הימים הללו ממשיך ראש הממשלה בעיוורון לשעוט לעבר האויב הבא. רק לפני שבוע, בשיחה מול עקורים בניצן, חזר והצהיר בעקשנות תמוהה כי יקיים את תוכנית ההסתבכות ויביא לנסיגה נוספת, הפעם בלב ליבה של הארץ. אנו יודעים כעת כי ראש הממשלה צועד לבדו עם רעיון ההתקפלות. אזרחי ישראל לא יתנו לתוכנית עקירה נוספת וחסרת כל היגיון לצאת לדרך".

 

דובר ההתנחלות המפונה שא-נור שבצפון השומרון, יוסי דגן, אמר במהלך העצרת כי "אנחנו מתחייבים לזכור ולא לשכוח את

החרפה ואת חילול השם הנורא. אנו מחויבים לזכור ולא לשכוח את מי שהובילו את פשע הגירוש, ולזכור לטובה את מי שלא מילאו את הפקודות. נקדיש את חיינו לשיבת עם ישראל לצפון השומרון ולגוש קטיף".

 

יו"ר ועד היישובים בגוש קטיף, ליאור כלפא, הוסיף: "שנה חלפה ועם ישראל כבר שרוי במלחמה ביישובים ברצועת עזה, והחל מלפני שלושה שבועות בחזית נוספת בישובי הצפון ובלבנון... המציאות המטורפת בה אנו נמצאים רק מחזקת את אמונתנו בצדקת דרכנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
המשתתפים בגן העצמאות
צילום: דודי ועקנין
צילום: דודי ועקנין
מחכים לחזור לגוש
צילום: דודי ועקנין
מומלצים