שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מתנחלים בצו 8 מחתימים עצומה נגד אולמרט

  אנשי ימין ומתנחלים ביהודה ושומרון, שנקראו לשרת בלבנון בצו 8, מותחים ביקורת חריפה על דברי ראש הממשלה, לפיהם נצחון בלבנון יקדם את תוכנית ההתכנסות. מילואימניקים יוצאי צנחנים פתחו ביוזמה ומחתימים על עצומה נגד אולמרט: "האם עלינו לנצח בקרב כדי לסייע לעקירת בתיהם והחרבת ישוביהם של חלק מחיילי החטיבה?"

  מחאה במיל': אנשי ימין שנקראו בצו 8 לשרת בלבנון מאוד לא אהבו לשמוע את דבריו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, לפיהם "ניצחון ישראל בלבנון ייתן תנופה חדשה כדי לסיים את ההיפרדות מהפלסטינים על ידי פינוי רוב היישובים באזור יהודה ושומרון". ל-ynet נודע כי אנשי מילואים, יוצאי סיירות והצנחנים המזוהים עם הימין הפוליטי, החלו להחתים הערב (יום ד') על עצומה נגד אולמרט. הם מדגישים שלא יסרבו להלחם, אך יש אחרים שכבר מאיימים למצוא את הדרך להשתחרר מהשירות.

   

   

  אחד מיוזמי העצומה, אסי, סיפר ל-ynet: "מדובר בחיילים בחטיבת צנחנים במילואים. נקראנו לדגל למלחמה. אנחנו כרגע בהתארגנות בדרכנו צפונה, ונחרדנו לשמוע בתקשורת את דברי ראש הממשלה שאמר שניצחון ישראלי בלבנון, יעניק תנופה להתכנסות. אנחנו מחתימים פה עצומה ובה נכתב:

   

  לכבוד ראש הממשלה, מר אהוד אולמרט, שלום רב.

   

  אנו חיילי חטיבת צנחנים במילואים שנקראנו לדגל בעקבות המלחמה הנוכחית בלבנון. בדרכנו צפונה, נחרדנו לשמוע בתקשורת את דבריך לפיהם ניצחון ישראלי בלבנון יעניק תנופה חדשה להתכנסות ולפינוי רוב הישובים מיהודה ושומרון. אמירה זו משרה עלינו דכדוך עמוק ערב כניסתנו לשדה המערכה.

   

  האמנם אנו נקראים כעת להילחם, ואולי אף למסור את חיינו, על מנת שאויבנו המחבלים יקבלו פרס בסוף המלחמה?

   

  האם ליבך לא מזדעזע בשעה שאתה גוזר על בית אל ושילה עלי וחברון את דין החורבן וההרס שהגיע בדין לבינת ג'ביל בירת חיזבאללה?

   

  האם עלינו לנצח בקרב כדי לסייע לעקירת בתיהם והחרבת ישוביהם של חלק מחיילי החטיבה המתגוררים בהתנחלויות, שרק בימים האחרונים הקריבו מטובי בניהם במהלך הקרבות בלבנון?

   

  האם לא לקחת בחשבון כיצד ישפיעו דבריך על רוח הלחימה?

   

  אנא חזור בך, אחד את העם בשעה זו ודאג לכך שאחרי הניצחון המיוחל בקרב, לא נביא על עצמנו תבוסה מדינית.

   

  על החתום

  לוחמים בחטיבה 623

   

  לדברי אסי, "בינתיים נאספו עשרות חתימות רק מפלוגה אחת, אך יש היענות בכל הארץ. עפולה, תל אביב, רמת-גן, באר שבע וירושלים. אין פה אקט של סרבנות. זו עצומה של כאב ומחאה. אף אחד ממי שחתם פה לא חושב על סרבנות. כולנו נילחם כמו אריות".

   

  אבל לא כולם מתכוונים לדבוק בקו המתון הזה. קבוצת לוחמים, שחלקם מהדרום, שגויסו בצו 8, החליטו להתארגן כדי להפסיק את השירות הצבאי בשל דברי אולמרט. חברי הקבוצה המונים כ-10 מילואימניקים מתכוונים לארגן קבוצה גדולה יותר כדי להפסיק את השירות.

   

  אחד מהם סיפר ל-ynet: "היום סיימנו תרגיל ואנחנו לקראת פעילות של ממש. אני בעל עסק וברגע שקיבלתי את הצו מיד הגעתי, מבלי לשאול שאלות. אבל כששמעתי את דבריו של ראש הממשלה, אני מרגיש שמשתמשים בי באופן פוליטי ואני לא חושב שאני צריך להמשיך את השירות בצורה הזו. אנחנו בינתיים שוקלים את צעדינו, אבל הכוונה היא לקום ולעזוב, ואני מניח שנשלם על כך מחיר, אפילו של ישיבה בכלא. אני חושב שזו חוצפה לגייס אותנו בשביל המלחמות הפוליטיות של אולמרט".

   

  "אולמרט משתמש בנו כדי לממש את תוכניתו"

    

  איש מילואים אחר סיפר: "הגעתי לפה בצו 8, השארתי אישה בחודש התשיעי להריון, כי חשבתי שזה חשוב ולמען מדינת ישראל. בפועל מסתבר לנו שאנחנו מגוייסים בעצם כדי שאולמרט יוכל להמשיך את תוכניתו הפוליטית, ואנחנו מרגישים שמשתמשים בנו כבסיס לאותה תוכנית ההתכנסות, ושוב לגרש את אחינו". חברי הקבוצה כבר אספו את ציודם והם הלכו לשוחח עם מפקדיהם להבהרת המצב.

   

  הלוחמים, חלקם מתנחלים, נקרעים כעת בין הרצון להגן על המדינה, לבין החשש שהם יפונו מבתיהם. "אם אנחנו נצליח בפעולה בלבנון יפנו אותנו מביתנו, זאת הרגשה שאתה הולך למלחמה ובכך למעשה מסכן את הבית שלך", אמר ל-ynet י', המתגורר בהתנחלות ומשרת בסיירת צנחנים במילואים, ועומד לעלות ללבנון לאחר שנקרא בצו 8. "הדברים של אולמרט גרמו לדה-מורליזציה, זה גורם לירידה במוטיבציה וחוסר הזדהות עם המשימה כי אני יודע שאם אני אצליח, הבית שלי בסכנה".

   

  תושב עופרה, אב לשני בנים קצינים המשרתים בלבנון, הוסיף: "ראש הממשלה החליק על השכל, באמצע מלחמה ביום זכרון להתנתקות האיומה הוא אומר לחיילים שגרים ביהודה ושומרון: אם ננצח - נגרש אתכם מהבית. אני קורא לראש הממשלה לחזור בו ולהוריד את הנושא מעל הפרק. "איך מגיב כך ראש הממשלה שבניו משתמטים מצבא, גרים בחו"ל? איך הוא מסוגל להגיד דברים כאלה על חיילים שמשרתים ונמצאים עכשיו במלחמה? הוא צריך לפתוח עיניים, לראות מה החברה הישראלית אומרת ולראות שהוא מנותק. אכלנו אותה פעם בלבנון, אכלנו אותה פעם שנייה בעזה, לא נאכל אותה פעם שלישית. אם הוא לא יחזור בו מאמירותיו, אותם חיילים יעזבו את המלחמה".  

   

  יו"ר ועד היישובים בגוש קטיף, ליאור כלפה, אמר שמאז דבריו של אולמרט, חבריו המילואימניקים הנמצאים בלבנון לא מפסיקים להתקשר אליו ולמחות על הדברים. "אנשי המילואים מגוש קטיף לא היו חייבים להתייצב למילואים", אמר כלפה. "כולם שם רק בגלל רוח ההתנדבות שלהם. דבריו של אולמרט מביעים זלזלול מלא ולעג לחיילים, שרבים מהם חובשי כיפות. שאולמרט לא יתפלא אם חובשי כיפות סרוגות יעשו אחורה פנה ויסרבו להילחם. אם הייתי בלבנון עכשיו, למרות כל המוטיבציה להילחם עבור המדינה, הייתי חוזר הביתה. לא הייתי מוכן להפוך לכלי משחק של אולמרט - להילחם ולנצח ואז להיות מגורש מביתי".

   

   

  בהכנת הידיעה השתתפו לירון מילשטיין ואילן מרסיאנו
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מנותק מהעם. אולמרט
  צילום: רויטרס
  צילום: דודי ועקנין
  תושבי גוש קטיף בעצרת שנה להתנתקות
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים