שתף קטע נבחר

עבדאללה: בסוף תקבלו עוד חיזבאללה - בירדן

מלך ירדן אמר כי על ישראל להבין שלא תשיג שלום באמצעות מחיקתו של ארגון חיזבאללה, שכן "בעוד שנה שנתיים יקום חיזבאללה חדש במדינות אחרות, אולי בירדן, בסוריה, במצרים ובעיראק". לדבריו, "אין פתרון בדרום לבנון בלי הסכם עם הממשלה הלבנונית, ואין פיתרון בפלסטין בלי להשיב את הזכויות הפלסטיניות"

גם אם חיזבאללה יוכה ויובס אך לא יימצא פתרון של שלום, יקומו ארגונים דומים לו בשאר מדינות ערב. כך הזהיר היום (ה') עבדאללה מלך ירדן. לדבריו, "גם אם תהרסו את חיזבאללה, ולא יימצא פתרון, אחרי שנה-שנתיים יקום חיזבאללה חדש במדינות אחרות, אולי בירדן, בסוריה, במצרים ובעיראק".  

 

בראיון שהעניק המלך לשני עיתונים ירדנים ("אל-ראי", ו-"אל-ר'ד") הוא אמר: "הזהרנו מזה כמה חודשים שהמצב באזור אינו מתקבל על הדעת וכי מוכרחים למצוא פתרונות עמוקים לסיבות שהביאו למתיחות. עלינו לחשוש לגורלה של עיראק אם ראש הממשלה העיראקי, נורי אל-מאלכי, לא יצליח, שכן אז נשלם כולנו מחיר כבד. כך, גם בנוגע למצב בלבנון – מוכרחים לעצור את התוקפנות על לבנון. הם רוצים להרוס את חיזבאללה בטנקים ישראלים ובחיל האוויר הישראלי, אולם השלום יושג באמצעות החזרת האדמות הכבושות והקמת מדינה פלסטינית, זהו הפיתרון היחיד.

 

"טוב, אז גם אם תהרסו את חיזבאללה ולא יימצא פתרון לבעיה הפלסטינית, הלבנונית או הסורית, אחרי שנה-שנתיים יקום חיזבאללה חדש במדינות אחרות, אולי בירדן, בסוריה, במצרים ובעיראק. על ישראל להבין זאת. אין פתרון בדרום לבנון בלי הסכם עם הממשלה הלבנונית. אין פיתרון בפלסטין מבלי להשיב את הזכויות הפלסטיניות", אמר המלך.

 

באותה נשימה הוא בחר לנגח את תוכנית ההתכנסות של ראש הממשלה, אהוד אולמרט: "אנו דוחים את תוכניותיו של ראש הממשלה הישראלי השואפות לנקוט צעדים חד צדדיים. אנו סבורים שארה"ב מבינה זאת עתה גם כן, וגם על הישראלים להבין זאת". בהקשר אחר הוא הוסיף: "כל עוד ישנם תוקפנות וכיבוש – תהיה התנגדות ותמיכה בהתנגדות".

 

במהלך הראיון קרא המלך להפסיק מייד את האש והביע את מורת רוחו נוכח ההרס הרב שנגרם ללבנון ולאור "מעשה הטבח בכנא". כשנשאל האם ארצו מתכוונת להשתתף בכוח הרב לאומי שיוקם הוא השיב בשלילה מוחלטת. "ירדן לא תשתתף בכוחות הללו, אולם נסייע ללבנון ככל שיידרש", אמר.

 

המלך נשאל גם על הציר שבין סעודיה, מצרים וירדן שלמעשה התייצב כבר בראשית הלחימה בלבנון נגד חיזבאללה, גם אם מאחורי הקלעים. "איננו בעד מדיניות של 'צירים'", דחה המלך את הרעיון באופן מנומס, "אולם האם אסור לנו להיפגש, להתייעץ ולנקוט עמדה דומה?".  

המלך נשאל עוד האם אין בכוונתו להחזיר את שגרירו החדש בישראל בחזרה לירדן לאור המצב בלבנון. גם כאן הוא בחר לעקוף את המכשול ואמר: "נעשה כל מה שיהיה לטובת האינטרס של מולדתנו ולטובת אחינו בפלסטין ובלבנון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבדאללה. "רק בהחזרת השטחים"
צילום: רויטרס
צילום: אלג'זירה
נסראללה. במקום אחר?
צילום: אלג'זירה
מומלצים