שתף קטע נבחר

האם המלחמה פגעה גם בשוק העבודה במרכז?

לפי נתוני חברת מנפאואר, הפסיקו גם רוב העסקים במרכז הארץ לגייס עובדים בשל חוסר הוודאות שגורמת המלחמה בצפון. ואילו לפי נתוני שירות התעסוקה, גיוס העובדים במרכז הארץ אפילו עלה מעט

האם המלחמה בצפון משפיעה על שוק העבודה במרכז? תלוי את מי שואלים. בחברת מנפאואר אומרים שכן, בשירות התעסוקה אומרים אחרת.

 

לפי נתוני חברת מנפאואר, חלה ביולי ירידה דרמטית בביקוש לעובדים בכל הארץ. "בוודאי שהמלחמה משפיעה גם על המרכז", אומרת עידית פדן, מנכ"ל חברת ההשמה MIT מקבוצת מנפאואר. "ברוב החברות יש עצירה מוחלטת של גיוס עובדים חדשים. התופעה הזאת מתרחשת גם בחברות שנמצאו עד כה ב'שוונג' של גיוס עובדים.

 

"בעלי עסקים ומנהלים במרכז אומרים, 'יש חוסר ודאות, והדבר הראשון שעושים במצב של חוסר ודאות הוא לא לגייס עובדים חדשים'. הרי המלחמה נמשכת כבר חודש, וככל שהזמן עובר ברור שלא יהיה כאן זבנג וגמרנו. לכולם ברור שתהיה לכך השפעה משקית. כמו כן, בעלי העסקים חוששים שתיווצר גם במרכז בעיה כמו שקיימת בצפון. אם נוסיף לכך את גיוס המילואים הנרחב, נוצרת תמונה שמחייבת עסקים רבים להיכנס להקפאה.

 

"חשוב להדגיש שלא מדובר במיתון אלא רק בעצירה זמנית של תנופת הצמיחה, עד יעבור זעם. לא כל החברות הקפיאו את גיוס העובדים, וכמעט אין חברות שמפטרות. השיווק נמשך, הייצור נמשך, ההשקעות נמשכות ואין ירידה בצריכה במרכז הארץ. המשק עדיין נמצא במצב טוב וההערכה היא שהוא יחזור לצמוח מיד אחרי המלחמה", אומרת פדן.

 

שירות התעסוקה: אין כל השפעה

 

ואולם, מנתוני שירות התעסוקה עולה תמונה שונה. על פי אמדנים של השירות לחודש יולי שהגיעו לידי ynet, עולה שלמלחמה אין השפעה על התעסוקה במרכז הארץ ובדרומה.

 

לפי הנתונים, נרשמה ביולי עלייה של יותר מ-7% בהיקף הביקוש לעובדים במרכז הארץ לעומת חודש יוני. הנתונים אינם לוקחים בחשבון גורמי השפעה עונתיים, ולכן אין מדובר בעלייה דרמטית. נתוני התעסוקה ביולי דומים לאלה של יולי שעבר.

 

בירושלים נרשמה ירידה קלה בביקוש לעובדים ביולי לעומת יוני, אך הירידה דומה לזו שנרשמה  בירושלים ביולי שעבר, ונובעת ברובה מגורמים עונתיים. ואילו בדרום אין שינוי בהיקף התעסוקה ביחס ליוני וביחס ליולי אשתקד.

 

בצפון הארץ, לעומת זאת, חלה ביולי ירידה של יותר מ-50% בביקוש לעובדים.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן דבוסקין
מלחמה בצפון גורמת לחוסר ודאות
צילום: אורן דבוסקין
צילום: תומריקו
שירות התעסוקה. 50% פחות בצפון
צילום: תומריקו
מומלצים