שתף קטע נבחר

מרצ ו"שלום עכשיו" מצטרפות למתנגדי המלחמה

תנועות "השמאל הציוני" הודיעו כי נוכח החלטת הקבינט להרחיב את הפעולה הצבאית בלבנון, הן מצטרפות למתנגדים למלחמה. מזכ"ל "שלום עכשיו": בהתחלה תמכתי במבצע, אבל כעת אני סבור שהממשלה לא עושה די כדי להביא לסיום המלחמה, ונכנסת להרפתקה מוגזמת ומיותרת

המחאה מתרחבת: חודש לאחר תחילת המלחמה בלבנון, מצטרפות מרצ ו"שלום עכשיו" למחאה הציבורית נגד המהלך הצבאי. עד כה סרבו שתי התנועות להביע הזדהות עם המחאה נגד המלחמה, וראשיהן התחבטו בצעדים שעליהם לנקוט.

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, הודיע הבוקר (יום ה') כי בעקבות החלטת הקבינט להרחיב את הפעולה הצבאית בלבנון, ערכו ראשי התנועה סבב התייעצויות טלפוני, בסופו הוחלט כי חברי הארגון יצטרפו למחאה הציבורית. במסגרת הפעילות, ישתתפו אנשי שלום עכשיו כבר הערב בהפגנה נגד המלחמה שעורכים חברי מפלגות "השמאל הציוני", כפי שהם מכנים את עצמם, הפגנה שתערך מול משרד הביטחון בתל אביב.

 

 

הצטרפותה של "שלום עכשיו" אל פעולות המחאה נגד המלחמה היא סימבולית בעיקרה. עד כה נמנעו חברי הארגון לקחת חלק בהפגנות של ארגוני שמאל רדיקאלי. הם הצדיקו ברובם את המלחמה, מתוך תפיסה כי זו נכפתה על ישראל, ונוכח התמיכה הציבורית הרחבה לה זכו פעולות צה"ל נגד החזיבאללה. אלא שעם החלטת הקבינט להרחיב את הפעילות לכדי מלחמה, הוחלט בשלום עכשיו לשוב לרחובות. "במקום לשלוח את צה"ל לעומק לבנון, על אולמרט לשלוח את לבני למועצת הביטחון ולהשיג הסדר מדיני", הסביר אופנהיימר.

 

"החלטת הקבינט מוכיחה כי הממשלה איבדה כיוון ונכנסת עמוק לתוך לבנון. אני, שבהתחלה תמכתי במבצע, סבור שהממשלה לא עושה די כדי להביא לסיום המלחמה, ונכנסת להרפתקה מוגזמת ומיותרת".

 

גם מפלגת מרצ הודיעה רשמית כי תתנגד מעתה להמלכים הצבאיים. ראשי התנועה, בהם מוסי רז, שולמית אלוני ויעל דיין, השתתפו אמנם בהפגנות שנערכו בשבועות האחרונים בתל אביב, אולם מרצ הרשמית לא יצאה אל הרחובות.

 

אתמול כבר הבהירה יו"ר סיעת מרצ בכנסת, ח"כ זהבה גלאון, כי "אסור להיכנס קרקעית ללבנון מפני שהדבר יגבה מחיר דמים קשה וטילי הקטיושה ימשיכו ליפול על ישראל. נכשלנו במהלך הקרקעי עד עכשיו ואם נכנס ללבנון לא נוכל לצאת". היא אף קראה לשרי הקבינט להתנגד לפעולה בגופם.

 

לפיכך צפויים גם ראשי המפלגה להשתתף בהפגנה מול משרד הביטחון. כמו כן ייטלו בה חלק אנשי רוח, בהם הסופר דוד גורסמן.

 

אנשי שהמאל הרדיקלי הפגינו כבר מתחילת המלחמה נגדה ברחבי הארץ, כשבסופי שבוע ניתן היה לראות את המפגינים בעיקר בתל אביב. הם קראו להפסקה מיידית של הלחימה ולפתיחת משא ומתן להחזרת החיילים החטופים. אלא שמחאותיהם נתקלו עד כה בשריקות בוז של העוברים והשבים, ולהתעלמות מנומסת של אנשי מרצ. כעת התמונה צפויה להשתנות. אנשי השמאל חוזרים לרחובות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בהתחלה תמכו במבצע
צילום: שי רוזנצוויג
גרוסמן. מצטרף
צילום: שי רוזנצוויג
הפגנות השמאל. מצטרפים חדשים
צילום: אבי כהן
מומלצים