שתף קטע נבחר

הפשרה המדינית: לבני במסע שכנוע טלפוני

שרת החוץ ציפי לבני שוחחה במהלך היום עם שרי החוץ של חלק מ-15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם ועם מזכ"ל האו"ם. לבני הדגישה את התנאים של ישראל להסכם ואת העובדה שמדובר במלחמה שהיא חלק מהמלחמה העולמית נגד הטרור. הערב ישוב לארץ עוזרה של מזכירת המדינה האמריקנית

בלשכתה של שר החוץ, ציפי לבני, מביעים היום (יום ה') אופטימיות זהירה באשר לאפשרות של השגת הסכם הפסקת אש במועצת הביטחון של האו"ם אשר יענה על ציפיותיה המדיניות של ישראל. שרת החוץ מנהלת מסע שכנוע מול שרי חוץ של המדינות החברות במועצת הביטחון ושוחחה בצהריים גם עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן.  

 

בשיחתה עם אנאן הדגישה השרה לבני שני תנאים, שאותם תתבע ישראל בכל הסכם שכזה. התנאי הראשון הוא הצבתו של כוח רב לאומי בעל יכולות תגובה אפקטיביות לצד צבא לבנון אם וכאשר תתקבל הצעתו של ראש ממשלת לבנון פואד סניורה(ראה מסגרת). התנאי השני, שציינה לבני בשיחה, היה הטלת אמברגו על מכירת נשק לחיזבאללה או לכל מליציה אחרת בלבנון.  

 

מזכ"ל האו"ם אנאן התמקד בדבריו בסוגיות הומניטאריות. בין היתר ביקש מלבני לפעול לאישורו של נתיב סיוע ימי לתושבי דרום לבנון. שרת החוץ הבטיחה לפעול מול צה"ל ומערכת הביטחון בנושא.

 

במקביל ניהלה היום שרת החוץ לבני שיחות טלפון עם עמיתיה בחלק מ-15 המדינות החברות במועצת הביטחון. נציגי מדינות אלה הם שיכריעו בסופו של דבר אם תתקבל הצעת הפסקת אש אשר תתאים לאינטרסים של מדינת ישראל. לבני מדגישה בשיחות אלה שישראל נלחמת את מלחמתו של העולם החופשי מול טרור פונדמנטליסטי מבית המדרש הטהרני. כמו כן מבקשת לבני שההסכם שיושג יהיה יציב וארוך טווח ויתאם להחלטות האו"ם 1559 ו- 1680.

 

היום קיבלה לבני בלשכתה משלחת של מנהיגים אמריקנים לא יהודים ובראשם שני חברי קונגרס דמוקרטיים. לבני הדגישה בפני אורחיה את המציאות הסבוכה אשר כפתה על ישראל לצאת למלחמה כדי להגן על אזרחי המדינה. גם שם הביעה את הצורך בתמיכה בינלאומית רחבה במאבקה של ישראל נגד הטרור, תוך שהיא משתפת אותם בתחושות המשותפות לישראל ולתושבי ניו יורק למודת הטרור.

 

הערב צפוי לחזור לישראל עוזר מזכירת המדינה האמריקנית דיוויד וולש. וולש מגיע שוב לישראל בניסיון לקשור את הקצוות לנוסחה להסכם הפסקת אש אשר תתקבל הן על ישראל והן על לבנון. וולש עתיד להיפגש עם צוות המדיני הבכיר הכולל את יו"ר צוות לשכת ראש הממשלה יורם טורבוביץ', מנכ"ל משרד החוץ אמנון אברמוביץ' והיועץ המדיני של ראש הממשלה, שלום תורג'מן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לבני. משכנעת
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
אנאן. הצד ההומניטרי
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
וולש. מחפש פשרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים