שתף קטע נבחר

מובארק: ארה"ב מאבדת אמינות במזרח התיכון

נשיא מצרים מותח ביקורת על ההתמהמהות, כדבריו, של ארצות הברית ויתר מדינות המערב בכל הקשור להשגת הפסקת אש בלבנון ואומר כי הן מאבדות מאמינותן באזור. הוא הוסיף כי יהיה זה בלתי אפשרי ליישם הסכם שיכלול את פירוק חיזבאללה מנשקו

נשיא מצרים, חוסני מובארק, אמר היום (יום ה') כי ארצות הברית ויתר מדינות המערב מאבדות מאמינותן במזרח התיכון משום שהן מתמהמהות בכל הקשור להשגת הפסקת אש בלבנון בין ישראל לחיזבאללה.

 

בראיון למגזין המצרי "אוקטובר" אמר עוד מובארק כי יהיה זה בלתי אפשרי ליישם במהירות החלטה של האו"ם הדורשת מחיזבאללה להתפרק מנשקו. פירוק הארגון מנשקו הוא אחד הסעיפים של ישראל וארצות ברית מעוניינות לראות בכל הסכם עתידי בהתאם להחלטה 1559 של מועצת הביטחון של האו"ם מ-2004.

 

"חודשים ארוכים חלפו מבלי שאכפו את החלטה 1559. זה בלתי נתפס לחשוב שמה שלא הושג בשנים ובחודשים יוכל להתממש בפתרון המשבר הנוכחי ובתוך שבועות ספורים. זה לא יקרה מתוך תכתיב של החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם שנעדרת איזון. זה יקרה אלא רק אם יילקחו בחשבון המציאות בלבנון והאינטרסים הלבנונים".

 

וושינגטון ממשיכה במשא ומתן על ההחלטה שתועבר במועצת הביטחון ותביא לסיום הקונפליקט הנוכחי. דיפלומטים אומרים כי ארצות הברית מושכת זמן כדי לאפשר לישראל להמשיך לפגוע בחיזבאללה ולהכריז בסופו של דבר על ניצחון. "ההתמהמהות ביחס להפסקת האש והמשך האגרסיביות הישראלית הפחיתה מהאמינות של ארצות הברית והמערב באזור". לדבריו, "ארצות הברית פועלת לא מספיק ולא מהר מספיק בכל הקשור לסיום המצב".

 

מובארק אמר כי אי אפשר לדבר כעת על "מזרח תיכון חדש" כפי שעושים האמריקנים משום שהם מתעלמים מהבעיה האמיתית שהיא התמוטטות הניסיונות להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים. 

הוא התייחס בכך לדבריה של מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס, בתחילת המשבר, ואמר כי "לדבר על מזרח תיכון חדש זו התעלמות מכל הבעיות של האזור ובראשן השעיית תהליך השלום שמובילה לתחושות ייאוש, תסכול וקיצוניות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. פסימי
צילום: אי פי איי
צילום: רויטרס
בוש. מתמהמה?
צילום: רויטרס
מומלצים