שתף קטע נבחר

דני יתום: לעצור את הלחימה מייד

ההחלטה להרחיב את המבצע הקרקעי, כאשר ברור שהמלחמה קרובה לקיצה, הוציאה את ח"כ דני יתום משלוותו: "אין הצדקה לשלוח עשרות אלפי חיילים לקרב ולסכן את חייהם"

חבר הכנסת דני יתום (עבודה) קרא הערב (שבת) להפסיק את הלחימה בלבנון באופן מיידי ומתח ביקורת על ההחלטה להרחיב את הפעולה, לאחר שמועצת הביטחוון קיבלה החלטה להפסקת אש. "הרחבת המבצע הצבאי וסיכון חיילים על רקע הפסקת האש, תיצור בתוך זמן קצר סתירה שלא ניתן לישבה. לא ניתן להסביר לחיילים, המסכנים את חייהם, את הלחימה כשיש כבר הפסקת אש".

  

 

יתום אמר ל-ynet: "במשך ימים ארוכים מאז תחילת המלחמה, הופעתי בעשרות ראיונות, והענקתי גיבוי לממשלה, למרות שהיו לי הערות וביקורת. אבל עשיתי זאת, כי אסור לגרום ספקות ובלבול, מעבר למה שקיים. ההחלטה להרחיב את הפעילות הקרקעית דווקא לאחר שהוחלט על הפסקת אש, ולאחר שהוחלט כי היא תכנס לתוקפה, נראית לי כשגיאה קשה מאוד. תפקידו של צבא זה להגן על אזרחיה. התפקיד של הקברניט המדיני זה לשלוח חיילים לשדה הקרב, רק כשהוא יודע שהם מסכנים את עצמם מסיבה טובה".

 

הוא הוסיף: "אני לא מבין מה מטרת המבצע הגדול ביבשה. אם המטרה היא ללמד את חיזבאללה לקח, ולשדר לציבור בישראל ולממשלים שסובבים אותנו שצה"ל הוא חזק ויכול להסב נזקים נוספים לחיזבאללה, המטרה הזאת לא מצדיקה את שליחתם לקרב של עשרות אלפי חיילים וסיכון חייהם. חיזבאללה הוכה מכה קשה, וההישגים הנוספים שיושגו בשדה הקרב, כמו הריגת עוד עשרות אנשי חיזבאללה, פגיעה במאות קטיושות ועשרות משגרים, כל אלה לא יעלו ולא יורידו מעוצמתם הפגיעה שכבר ספג חיזבאללה".

 

לדברי ח"כ יתום, "לשלוח חיילים כאשר הפסקת אש כבר נקבעה וכולם הסכימו לקבל אותה, זה לא יאפשר לנו להסביר לחיילים מדוע עשינו את זה. מה גם, שברור לכולנו שהפעולה הזאת תגבה מחיר דמים".

 

אז מדוע זה נעשה בכל זאת?

 

לדעת יתום, אנשי תקשורת שונים דחפו להרחבת המבצע, "אני לא רוצה להיכנס לזה. אל תגרור אותי לשדה הפוליטי. היה לחץ באמצעות התקשורת. כתבים, שאני לא יודע מי שם אותם, מי נתן להם סמכות מוסרית לדחוף להרחבת המבצע, אומרים שחייבים לנצח את חיזבאללה. ראשית - חיזבאללה לא ינוצח, ושנית - אי אפשר לעשות את זה בשלושה ימים. אי אפשר לעשות בשלושה ימים את מה שלא עשינו בשאר הזמן. החיפזון מהשטן, כי אומרים להם מהר מהר", אומר יתום שהיה ראש המוסד בעבר.

 

"אני רוצה לומר דבר מה על עימות א-סימטרי בין ארגון טרור ובין צבא. אי אפשר להכריע ארגון טרור. אומרים את זה גם המנהיגים. אם אי אפשר לנצח ארגון טרור. אז למה אנחנו מקיימים, אחרי כל כך הרבה המתנות - דווקא עכשיו יוצאים למתקפה? זה לא ברור לי לגמרי. מה שמעניין אותי, זה שיש כאן החלטה שגויה, ואני מנסה לעצור אותה. אני לא אומר לסגת באופן מיידי. אני רק אומר לעצור את הרחבת הפעולה הקרקעית, ולהמשיך באותם פרמטרים שפעלנו עד עכשיו: אוויר וארטילריה. כל כניסה לכפר חדש, תגבה עוד מחיר ותשיג הישגים מוגבלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
דני יתום
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי פי
חיילים בדרום לבנון
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
ממשיכים לפעול
צילום: רויטרס
מומלצים