שתף קטע נבחר

מבקר המדינה נערך לבדיקת המלחמה

במשרד המבקר החלו לגייס כוח אדם ולאסוף את החומר הדרוש לניהול חקירה מקיפה על תפקוד הגופים הממשלתיים, וצה"ל, בזמן הלחימה בצפון. עדיין לא ברור האם תוקם גם ועדת חקירה ממלכתית

בעקבות התרבות הקריאות במערכת הפוליטית ובעם להקמת ועדות חקירה ובדיקה להתנהלות הלחימה בצפון, החלו היום במשרד מבקר המדינה (ג') בהכנות פנימיות לעריכת ביקורת כוללת ונרחבת על התנהלות הלחימה בצפון.

 

העובדים במשרד המבקר החלו לאסוף את החומר הנחוץ ולארגן את כוח האדם הדרוש לניהול חקירה מקיפה של הגופים הממשלתיים שהיו מעורבים בלחימה, ושל דרגי הפיקוד בצה"ל.

 

עם זאת, עדיין לא ברור האם רק משרד המבקר יחקור את התנהלות הגופים, או שמא תוקן ועדת חקירה ממלכתית, כפי שדורשים גורמים שונים במערכת הפוליטית.

 

במקביל, החלו היום חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בתהליך שמיעת עדויות מפי גורמי צבא וממשל על התנהלות המלחמה. "אנחנו בראשיתו של תהליך זהיר, מדוד ואחראי ככל שניתן, כדי שכל המערכות יהיו מוכנות לעימות הבא, שככל הנראה לא יהיה רחוק.

 

הוועדה תזמן את ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת החוץ, הרמטכ"ל, כל האלופים הרלוונטיים, אלופי הפיקודים, מפקדי החילות וכמובן את המג"דים ואנשי המילואים. כולם יוכלו לבוא ולומר את דברם לוועדה, ואז נוציא תחת ידינו מסמך מסכם רציני", אמר יו"ר הוועדה ח"כ צחי הנגבי.

 

קריאות נרחבות להקמת ועדת חקירה

 

הקריאה להקמת צוותי חקירה ובדיקה לפעולות שנעשו במלחמה ולדרך קבלת ההחלטות במהלך הלחימה מגיעה מכל קצוות הקשת הפוליטית, וממנהיגי המערכת הפוליטית בישראל. בנוסף, במהלך הלחימה נשמעו קולות רבים הקוראים בעיקר לבדיקת התנהלות הגופים הממשלתיים והצבאיים שהיו אמורים לדאוג לעורף שנפגע בלחימה.  

 

וכך, שר הביטחון, עמיר פרץ, הודיע כי הוא מתכוון להקים צוות שיערוך בדיקה מעמיקה על ההתרחשויות לפני פרוץ המלחמה ובמהלכה. יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר כי "היו כשלים בזיהוי האיום, בניהול המלחמה, בניהול העורף ובוודאי וללא ספק שנידרש להפיק לקחים ולתקן את הליקויים. חיינו בתרדמת וקיבלנו צלצול השכמה".

  

גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בנאום המיוחד שנשא עם קבלת הפסקת האש כי "היו גם ליקויים שנצטרך לבדוק. לא נסתיר ולא נטאטא, אבל לא נעשה זאת בהתלהמות. אין לנו את הלוקסוס להתבוסס בהתנצחות".

 

עד עתה הוקמו ועדות חקירה צבאיות שונות לבדיקת נסיבות חטיפת שני החיילים בגבול הצפון, ולבדיקת נסיבות חטיפתו של החייל גלעד שליט בעזה

 

את החקירה על חטיפת שני החיילים יוביל תת אלוף אבי אשכנזי, מפקד אוגדת מילואים בפיקוד הצפון. גורמים בצה"ל הבהירו כי הוועדה תעסוק רק במה שאירע בתוך פיקוד צפון ולא בהיבטים על-זרועיים, והדגישו כי ייתכן שלאחר מכן יחליט הרמטכ"ל על מינוי צוות נוסף או אחר שיבדוק היבטים נוספים באירוע.

 

בראש הוועדה לבדיקת נסיבות חטיפתו של גלעד שליט עמד אלוף במילואים גיורא איילנד, שהוביל צוות מומחים שקבע כי אירוע החטיפה היה כשל מבצעי ואין צורך לנקוט בפעולות נגד שרשרת הפיקוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לידנשטראוס. מתחילים להערך
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
חיילים בלבנון (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים