שתף קטע נבחר

69%: להקים ועדת חקירה למלחמה

מסקר "ידיעות אחרונות" ומינה צמח עולה כי התמיכה הציבורית בראש הממשלה יורדת. במקביל 57% סבורים שעל שר הביטחון עמיר פרץ להתפטר. וגם: גוברת הדרישה הציבורית לקבל דין וחשבון על התנהלות המלחמה

סקר "ידיעות אחרונות" ומינה צמח שמתפרסם הבוקר (יום ד') מצביע על המשך הירידה בתמיכה הציבורית ביחס למנהלי המערכה הצבאית והמדינית. 63% מהציבור סבורים כי תיפקודו של שר הביטחון, עמיר פרץ, לא היה טוב בזמן המלחמה, זאת לעומת 36% בלבד שסבורים כי תיפקד טוב.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, זוכה גם הוא לביקורת - 51% מהציבור סבורים כי תיפקודו במלחמה לא היה טוב, לעומת 47% שסבורים שתיפקד טוב. ומה מצבו של הרמטכ"ל, דן חלוץ, יום לאחר התפוצצות פרשת המניות? 49% מהציבור תומכים בו ביחס לתפקודו במלחמה, לעומת 47% שסבורים שתפקודו לא היה טוב.

 

לעומת זאת, הערכת הציבור לחיילי ומפקדי צה"ל עודנה גבוהה. 94% מהציבור סבורים כי תפקודם במלחמה היה טוב, זאת לעומת רק 14% מהציבור שסבורים כי תפקודה של הממשלה בתקופת הלחימה היה טוב.

  

בשאלות הנוגעות לנשיאת אחריות אישית לתוצאות המלחמה מקבל שר הביטחון פרץ את מרבית הביקורת. 57% מהציבור סבורים כי שר הביטחון צריך להתפטר מתפקידו, לעומת 41% מהציבור הדורשים את התפטרותו של אולמרט ו-42% הסבורים כי על הרמטכ"ל להתפטר.

 

שליש מהציבור: אף צד לא ניצח במלחמה

 

הסקר מצביע לא רק על הביקורת הרבה שמטיח הציבור הישראלי במנהיגיו, אלא גם על רצונו למצוא את האחראים לכשלים בהתנהלות המלחמה: 69% מהציבור סבורים כי יש להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות הדרג הצבאי והמדיני, לעומת רק 28% שאינם סבורים כך. נראה שהאפשרות שצה"ל הציע אתמול - ועדת בדיקה פנימית בראשות קצין - אינה מספקת את הציבור. 

 

ולמרות נאום הניצחון של אולמרט בסיום הלחימה, נדמה כי התחושות בציבור אינן כה חד משמעיות. התחושה בקרב הציבור מתחלקות באופן שווה בין אלו הסבורים כי ישראל ניצחה ובין אלו המאמינים כי חיזבאללה ניצח: 30% מהציבור הישראלי הכתירו את ישראל כמנצחת, ואותו אחוז - כאמור, מעניק את הניצחון לחיזבאללה. אולם מעניין ביותר הוא הנתון השלישי בשאלה – המצביע על כך שמרבית הנשאלים -36% מהציבור - סבורים כי אף צד לא ניצח במלחמה.

 

מנתוני הסקר עולה גם אי שביעות הרצון מתוצאות המלחמה, בעיקר סביב ההסכם שהושג בסופה, שהותיר את שאלת החטופים בלתי פתורה. 70% מהציבור סבורים כי ישראל לא היתה צריכה להסכים להסכם הפסקת האש ללא החזרת החטופים, לעומת רק 27% מהציבור הסבורים כי קבלת ההסכם היתה צעד נכון. הסקר המלא מתפרסם היום ב"ידיעות אחרונות". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
אולמרט. התמיכה יורדת
צילום: פלאש 90
צילום: ניב קלדרון
פרץ. הרוב סבור שתפקד לא טוב
צילום: ניב קלדרון
צילום: עופר עמרם
חלוץ. הצבא זוכה לאמון
צילום: עופר עמרם
מומלצים