שתף קטע נבחר

אירופה לישראל: הסירו את המצור מעל לבנון

נציב האיחוד האירופי לפיתוח ולסיוע הומניטרי, לואי מישל, נפגש עם שר הביטחון, עמיר פרץ, וביקש ממנו להסיר את הסגר הימי והאווירי מעל לבנון. האיחוד העביר 15 מיליון אירו לשיקום המדינה, ובכוונתו להעביר עוד 85 מיליון

נציב האיחוד האירופי לפיתוח ולסיוע הומניטרי, לואי מישל, התריע היום (ה') במהלך ביקורו בתל-אביב כי "קיים חשש למשבר הומניטרי חריף בלבנון אם לא יוסר המצור הישראלי". מישל ושרת סחר החוץ בנציבות האירופית, פולה לטומקי, אמרו כי בכוונת האיחוד האירופי להעביר כ-100 מיליון אירו לשיקום לבנון.

 

הנציב מישל מבלגיה נפגש בצהריים עם שר הביטחון, עמיר פרץ, וביקש ממנו להסיר את הסגר הימי והאווירי מעל לבנון. הוא נתן כדוגמה את המחסור בדלק בבתי חולים. במסיבת עיתונאים שנערכה מאוחר יותר אמר מישל שהמשך המצור עלול לגרום למשבר הומניטרי חמור עוד יותר, אך ציין כי התרשם לטובה מהשיחה הפתוחה עם פרץ ומרצונו לסייע לאזרחי לבנון. "השר באמת מוכן לעזור והנושאים ההומניטריים אכן מעסיקים אותו".

 

הנציב התייחס במסיבת העיתונאים לפריסת צבא לבנון שהחלה היום. "אני מקווה שכל הצדדים יישמו את החלטה 1701 של מועצת הביטחון. האופציה הצבאית אינה יכולה לפתור בסופו של דבר את כל הבעיות". הוא הוסיף שעל ממשלת לבנון לפרוס את ריבונותה במלוא שטחה, "בין היתר כדי לספק סיוע גם לאזור הדרום", וכי חיזבאללה חייב להתפרק מנשקו.

 

מישל אמר שמטרת ביקורו בישראל הייתה לארגן טוב יותר את הסיוע לעקורים ולפליטים בדרום לבנון ולדאוג שתקציבי נציבות האיחוד האירופי ינוצלו בדרך הטובה ביותר. לדבריו, הנציבות אישרה בשלב הראשון העברת 20 מיליון אירו ללבנון, מתוכם 15 מיליון כבר הועברו, והיא התבקשה לאשר הקצאת 30 מיליון אירו נוספים. השרה לסחר חוץ לטומקי אמרה שמדינות האיחוד צפויות לתרום למאמץ השיקום עוד 50 מיליון אירו.

 

הבוקר סייר הנציב בחיפה, נועד עם אנשי העירייה, נפגש עם נפגעי רקטות בבית החולים רמב"ם וביקר בבתים שניזוקו. "כל קורבן הוא קורבן, בישראל ובלבנון", אמר. בעקבות ביקור במרכז לתיאום הסיוע ההומניטרי של צה"ל ציין הנציב שקיבל הסברים משכנעים. "התרשמתי שהתיאום נעשה בצורה יעילה. אולי לא במאה אחוזים, אך בסך הכל ביעילות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
השר פרץ
צילום: אלי אלגרט
צילום רויטרס
הנציב מישל
צילום רויטרס
מומלצים