שתף קטע נבחר

לארסן: מצפה ליישום הפסקת האש במלואה

שליח האו"ם למזרח התיכון ביקר בירושלים ובפגישתו עם שרת החוץ לבני הדגיש את חשיבות ביצוע החלטה 1701 על ידי לבנון, ישראל והכוח הרב-לאומי

שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, נפגש אחר הצהריים (ב') בירושלים עם שרת חוץ, ציפי לבני, על מנת לדון בהשלכות החלטת מועצת הביטחון 1701 על הנעשה בדרום לבנון לאחר הפסקת האש. לארסן, שהגיע לפגישה בצוותא עם יועצו של מזכ"ל האו"ם, ויג'אי נאמביר, אמר כי השניים הביעו אמפתיה לתושבי הצפון שסבלו במהלך חודש המלחמה מירי הרקטות על יישוביהם.

 

בתום הפגישה אמר לארסן כי יש חשיבות גבוהה לכך שהסכם הפסקת האש ייושם במלואו ויביא לשלום כולל באזור. לדבריו, יש ציפייה שהרשויות בלבנון יגיעו למצב של שליטה מלאה לאורך כל הגבול וכן לפריסה של כוח רב לאומי במקביל ליציאת יתר הכוחות הישראלית מהשטח. הוא גם דן עם לבני בסוגיית שחרורם ללא תנאי של החיילים החטופים וביקור אנשי הצלב האדום במקום בו הם מוחזקים.

 

שרת החוץ לבני נשאלה בתום הפגישה בנוגע להצהרתו של אבי דיכטר לגבי שלום עם סוריה תמורת ויתור על רמת הגולן. "התשובה היא קצרה והיא - לא", הבהירה. "הקהילה הבינלאומית עומדת נחושה בדרישות כלפי סוריה והקהילה הבינלאומית צריכה להמשיך ולדרוש מסוריה לפעול כחברה בקהילה הבינלאומיות, כפי שחברה צריכה לנהוג".

 

אתמול ביקר לארסן בביירות, ונפגש עם ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה. לארסן אמר כי הפסקת האש בין ישראל לחיזבאללה עלולה להתמוטט. "לצערנו המצב אינו יציב ויכול לצאת משליטה בשבועות או בחודשים הקרובים". עם זאת הוא הוסיף כי הפסקת האש מעניקה לממשלת לבנון הזדמנות טובה להרחיב את ריבונותה לכל שטח המדינה. 

 

במהלך דבריו פנה שליח האו"ם לכל הפלגים בלבנון. "לכן חשוב שכל המפלגות בלבנון יפעלו בצורה הטובה ביותר על-מנת לתת לצבא לבנון את האפשרות להתפרס לאורך הגבולות, ובמיוחד בדרום המדינה". 

 

בהתייחס לפעולת הקומנדו באזור בעל בק, אמר לארסן כי "אם מה שדווח נכון, זו הפרה ברורה של הפסקת האש". בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית LBC אמר שליח האו"ם למזרח התיכון כי אין לו אמצעים לבדוק את המידע, ולכן הוא מתבסס על הדיווחים בתקשורת.

 

מלבד סניורה, נועד אתמול לארסן עם שורת אישים בכירים בלבנון, בהם שר ההגנה ושר החוץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לארסן וציפי לבני. פגישה באווירה טובה
צילום: גיל יוחנן
יועצי מזכ"ל האו"ם בישראל
צילום: איי אף פי
מומלצים