שתף קטע נבחר

אם קצב יתפטר, דליה איציק תמלא את מקומו

במערכת הפוליטית כבר רוחשות הרוחות לקראת אפשרות שהנשיא קצב יתפטר . על-פי החוק, הכנסת גם רשאית להעביר את הנשיא מכהונתו ברוב של שלושה רבעים. אם יתפטר קצב, תיכנס לתפקידו יו"ר הכנסת, דליה איציק, ואז יתחיל הקרב האמיתי. בבורסת השמות של המחליפים, המסכים רק ירוקים

ההתפתחויות בחקירת הפרשיות שנקשרו לשמו של נשיא המדינה, משה קצב, מכניסות את המערכת הפוליטית לתזזית לקראת אפשרות שההתמודדות על התפקיד הרם תוקדם.

 

על-פי חוק יסוד: נשיא המדינה, הנשיא "רשאי להתפטר מכהונתו על ידי הגשת כתב התפטרות ליושב ראש הכנסת; כתב ההתפטרות אינו טעון חתימת קיום; מקומו של נשיא המדינה יתפנה כעבור ארבעים ושמונה שעות לאחר שכתב ההתפטרות הגיע לידי יושב ראש הכנסת".

 

כמו כן, הכנסת רשאית להעביר נשיא מכהונתו, "אם קבעה כי אין הוא ראוי לכהונתו מחמת התנהגות אינה הולמת את מעמדו כנשיא המדינה". בחוק נאמר כי "הכנסת לא תעביר את נשיא המדינה מכהונתו, אלא עקב קובלנה שהובאה לפני ועדת הכנסת על ידי עשרים, לפחות, מחברי הכנסת ולפי הצעת ועדת הכנסת שנתקבלה ברוב של שלושה רבעים מחברי הועדה; החלטת הכנסת על העברת הנשיא מכהונתו טעונה אף היא רוב של שלושה רבעים מחבריה".

  

אם אכן יחליט קצב (או יאולץ) להתפטר מתפקידו בשל החקירה, תחליף אותו יושבת ראש הכנסת, ח"כ דליה איציק. 45 יום לאחר שהתפנה מקומו, יידרשו חברי הכנסת לבחור את הנשיא הבא של מדינת ישראל.

 

בורסת השמות: פרס או הרב לאו? 

השמות המוזכרים בחודשים האחרונים כמועמדים לתפקיד הזה הם חברי הכנסת ראובן ריבלין (הליכוד), מי שכיהן כיו"ר הכנסת הקודמת, קולט אביטל מהעבודה, שהודיעה רק לאחרונה שתתמודד לתפקיד, הרב הראשי לשעבר ישראל לאו, שאמנם לא הודיע באופן רשמי שהוא מתמודד אך במערכת הפוליטית אומרים כי מופעל לובי חזק שפועל למען בחירתו.

 

עוד במתמודדים הפוטנציאליים: המשנה לראש הממשלה, השר שמעון פרס, שאמנם אמר בעבר שאינו מעוניין בתפקיד, אבל מי יודע. שר התשתיות, בנימין בן אליעזר, הודיע בעבר שיתמודד ואחר כך הודיע שהוא מסיר את מועמדותו ואז חזר בו והודיע שוב שיתמודד.

 

בנוגע לבן אליעזר, לגמרי לא ברור אם יתמודד. באחרונה אמר בשיחות סגורות כי לאחר מה שקרה לתדמית של תפקיד הנשיא, לא בטוח שירצה להתמודד. הוא הביע חוסר שביעות רצון מהפרשיות שנקשרו אל בית הנשיא ואף סבור שהגיע הזמן לעשות שינויים בתפקיד. עם זאת, בכירים בעבודה אמרו כי עמדתו של בן אליעזר אינה סופית ויכול להיות ש"הוא משדר כלפי חוץ שלא יתמודד, מתוך ניסיון להרדים את מערכת הבחירות".

 

במערכת הפוליטית היו שהעריכו שאם שמעון פרס, שהפסיד בסיבוב הקודם למשה קצב, יגלה שסיכוייו גבוהים להיבחר לתפקיד ויש רוב מוחלט מבין חברי הכנסת, אולי בסופו של דבר יתמודד. באשר לרב לאו, גורמים המקורבים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמרו בעבר שהוא המועמד של ראש הממשלה ושקדימה תפעל לבחירתו. חבר הכנסת ריבלין פועל באינטנסיביות כדי לזכות ברוב. הוא פועל נמרצות בקרב הערבים, בשעה שבן אליעזר פעל באינטנסיביות במגזר החרדי.

 

כל השמות הללו אינם סופיים ואם אכן הנשיא קצב יחליט להתפטר, עשויים להצטרף שמות נוספים למרוץ. בעבר הוזכרו אנשי רוח ואקדמיה ולאחרונה הוזכר גם שמו של עורך הדין אורי סלונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
משה קצב. יתפטר?
צילום: חגי אהרון
צילום: ישראל הדרי
תיכנס לתפקיד? איציק
צילום: ישראל הדרי
מומלצים