שתף קטע נבחר

לנקות את הנשיאות מפוליטיקאים

איך הפך המוסד הטקסי ג'וב נוח לפוליטיקאי, המבקש אתנחתא לפני הסוף או בדרך להמשך

מוסד הנשיאות הוקם בישראל אך ורק לשם הסמליות הטקסית. יש לו מטרה מרכזית אחת: לסמל אחדות בעם ולעמוד מעל לתככנות ופלגנות פוליטית, מעל מחלוקות דתיות וקרעים עדתיים, ולתת למערכת הפוליטית המיוזעת והאכזרית קונטרה נקייה, ערכית, חברתית ורוחנית, שתזכיר לנו קצת את המלך שהיה לנו ואינו עוד.

 

לאורך שנים אויש מוסד הנשיאות רק על-ידי אישים שהיו מרוחקים מרחק אקדמי יאה מן העולם השרלטני של הפוליטיקה. אולם הוא החל לאבד מתומתו כשעסקנים פוליטיים חדרו להיכלו. הנשיא יצחק נבון היה הראשון שבא לשם הישר מן הפוליטיקה, ללא כל תקופת צינון, ובכל זאת נחשב לאחד הנשיאים האהודים והאהובים ביותר שהיו לנו. נורת האזהרה האדומה החלה לדלוק ולזעוק כשנבון סיים את כהונתו כנשיא, ולתדהמתנו ובושתנו - חזר להתגולל ברפש הפוליטי.

 

תפקיד הנשיא היה במחוזותינו לאחרון אותו מקבל אזרח, שהעם מכיר לו תודה על תרומתו לחברה ולעם דרך מינוי לתפקיד הסמלי והייצוגי. במעשה זה הזיק נבון למוסד הנשיאות והוריד את רוממותו ונשגבותו לדרגה המעליבה של "ג'וב" נוח לפוליטיקאי, המבקש אתנחתא לפני הסוף או בדרך להמשך. עזר ויצמן הוריד את דרגת מוסד הנשיאות אף נמוך מכך, כשלא השכיל לשמור את דעותיו הפוליטיות לעצמו ופלט הערות מזיקות לדמוקרטיה ולנשיאות מדי שני וחמישי. הגושפנקא הסופית לנזק שבמינוי פוליטיקאי לנשיא היא אותה פרשה מכוערת, שהביאה לפרישתו בבושת פנים בפרשת שוחד פוליטי לכאורה.

 

את מצעד האכזבה חותם כעת הנשיא הגרוע בתולדות מדינת ישראל, פוליטיקאי סוג ד' שברח אל תוך מוסד הנשיאות כמוצא שלל רב ומסיים את כהונתו תחת עננת הטרדות מיניות לכאורה וגרוע מכך - חשדות למונקי-ביזנס בנושא סמכות החנינה.

 

עוד לא גמרנו לברר מה עולל הפוליטיקאי הקטן קצב, והנה כבר משתרך לפנינו שובל מיוזע ומבחיל של פוליטיקאים זקנים, המבקשים מפלט לכלומניקיות שלהם דווקא במוסד הנשיאות שלנו. שתצא בבקשה קולט אביטל לגמלאות או לתפקיד שגרירה איפשהו, ושימצאו לפואד איזה ג'וב מיניסטריאלי. שיניחו לכס הנשיא לשוב למצוא את ייחודו באנשי אשכולות, נשים ואנשים מתחומי המשפט, האומנות, האקדמיה, המנהיגות החברתית החוץ-פוליטית - שיבואו מכל תחום, רק לא עוד פוליטיקאים מזדקנים.

 

רוני אלוני-סדובניק, פעילה חברתית ופוליטית ולשעבר חברת מועצת העיר ירושלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים