שתף קטע נבחר

לבני בצרפת: "המטרה - לבנון דמוקרטית וחופשית"

בביקורה בצרפת העניקה שרת החוץ ראיונות לטלוויזיה המקומית והתייחסה לסוגיות הפסקת האש בלבנון והגרעין האיראנית: "חייבים להפסיק את העשרת האורניום". היום ומחר היא עורכת פגישות עם שרי החוץ של צרפת, איטליה ובלגיה בניסיון לקדם את כינונו של הכוח הרב לאומי בלבנון ולקדם את שחרור החיילים החטופים

"טהרן מנסה למשוך זמן. חייבים להפסיק את העשרת האורניום, כל יום שעובר מקרב אותם לידע שיאפשר להם ייצור של נשק גרעיני. איראן מהווה איום גלובלי ועל הקהילה הבינלאומית לטפל בה" - כך אמרה היום (ד') שרת החוץ ציפי לבני בראיונות לשלושת ערוצי הטלוויזיה המרכזיים בצרפת. לבני התבטאה בהתייחס לתשובה האיראנית על תוכנית "המקל והגזר" של או"ם להפסקת העשרת האורניום במדינה.  

 

שרת החוץ לבני יצאה למסע בן יומיים בצרפת ואיטליה בניסיון לקדם את כינונו של הכוח הרב-לאומי בדרום לבנון ולהפעיל לחץ לשיחרור החיילים החטופים אלדד רגב, אהוד גולדווסר וגלעד שליט. הבוקר היא נועדה עם שרי החוץ של בלגיה וצרפת ואחר הצהריים צפויה לפגוש את ראש הממשלה של צרפת, דומיניק דה-וילפן.


לבני ודוסט-בלאזי. "צרפת היתה הראשונה לשלוח כוחות" (צילום: סי"צ)

 

במהלך שיחותיה תבעה לבני משרי החוץ של בלגיה וצרפת כי יפעלו לאכיפת האמברגו על חיזבאללה. "חייב להיות חרם נשק שייאכף ברצינות, לפי החלטת מועצת הביטחון 1701", אמר השרה. "המטרה היא לראות את לבנון דמוקרטית וחופשית ממליציות. לבנון צריכה נשק אחד, צבא אחד וממשלה אחת. כשזה יקרה, יש סיכוי שנוכל לחיות בשלום באזור. אני מקווה שבסוף התהליך הכוחות המתונים יגברו על הכוחות הרדיקלים".

 

פגישתה הראשונה של לבני הבוקר היתה עם שר החוץ הבלגי, קרל דה-חוחט, שדיווח כי ארצו שוקלת ברצינות שיגור כוח משמעותי לדרום לבנון. לדבריו, ההחלטה הסופית בעניין זה תתקבל בישיבת ממשלת בלגיה ביום שישי הקרוב. עוד ציין שר החוץ הבלגי כי מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, עתיד לכנס ביום שישי הקרוב בבריסל את שרי החוץ של המדינות התורמות לכוח הרב לאומי כדי לקדם תהליך זה.

 

לאחר מכן נפגשה לבני עם שר החוץ הצרפתי פיליפ דוסט-בלאזי שאמר כי ארצו היתה הראשונה לשגר מאתיים מאנשיה לכוח הרב-לאומי, זאת בנוסף למאתיים חיילים שכבר נמצאים בלבנון. עוד אמר כי לצרפת יש באזור כוח תומך לחימה, המונה כ-1700 חיילים, ושוהה על ספינות באזור.

 

דוסט-בלאזי הוסיף כי ראש הממשלה הצרפתית דומיניק דה-וילפן עתיד להודיע בימים הקרובים אם צרפת תשגר חיילים נוספים ללבנון.

 

הלילה צפויה לבני להמריא לרומא, שם תקיים סדרת פגישות נוספת עם ראשי הממשל בסוגיית לבנון והכוח הרב-לאומי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
לבני. למען שחרור החיילים
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
דה-וילפן. למען גיוס החיילים
צילום: איי פי
מומלצים