שתף קטע נבחר

גרמניה: הצוללות לא יועברו לישראל לפני 2010

גורמים באופוזיציה הגרמנית חששו שישראל תחמש את הצוללות בנשק גרעיני. דובר ממשלתי הרגיע: הצוללות לא יהיו מצוידות באופן שיאפשר ירי נשק גרעיני והן יסופקו בעוד ארבע שנים לפחות, לכן הן אינן רלוונטיות ללחימה הנוכחית

גורמים רשמיים בגרמניה מסרו היום (ו') כי מסירת שתי צוללות מתקדמות מדגם "דולפין" לישראל לא צפוי לפני שנת 2010. הם הוסיפו שהצוללות לא יהיו מצוידות באופן שיאפשר ירי נשק גרעיני. ברשות ישראל ישנן כיום שלוש צוללות גרמניות מדגם זה.

 

גורמים באופוזיציה בגרמניה חוששים שישראל תחמש את הצוללות בנשק גרעיני. על כך דובר ממשלתי כי "אין אפשרות לחמש את הצוללות בנשק כזה, אלא רק בנשק קונבנציונאלי". הדובר ציין כי מכיוון שהצוללות יגיעו לישראל לכל המוקדם בעוד ארבע שנים, הן אינן רלווינטיות ללחימה הנוכחית.

 

ביום רביעי דיווח "ג'רוזלם פוסט" כי הצוללות יסופקו לישראל עם מערכת הנעה שתאפשר להן להישאר מתחת לפני המים זמן רב יותר מכל צוללת אחרת הנמצאת כיום בשימוש חיל הים. העסקה אושרה בשנה שעברה על-ידי הקנצלר הקודם, גרהארד שרודר, לאחר שגרמניה הסירה את התנגדותה המסורתית למכירת צוללות לישראל שנבעה מהחשש שישראל תחמש אותן בנשק גרעיני.

 

לפי הדיווחים, שתי הצוללות ייבנו בעיר קיל שבגרמניה בעלות כוללת של כמיליארד אירו, שהם כ-1.17 מיליארד דולר. על פי החוזה שנחתם, הממשלה הפדרלית הגרמנית תממן שליש מהסכום כדי שישראל תוכל לרכוש את הצוללות במחיר מוזל.

 

בצוללות החדשות תותקן טכנולוגיה חדשנית שתשלב בין מערכת דיזל-עופרת סטנדרטית לבין מערכת הנעה עצמאית המבוססת על אוויר, שנועדה לאפשר שיוט שקט. במיכל הדלק של הצוללות יהיה מקום אחסון לחמצן ולמימן. גורם המקורב לעסקה מסר לעיתון כי "עם הטכנולוגיה הגרמנית החדשה, הצוללות יהיו מסוגלות להישאר מתחת למים זמן רב הרבה יותר מהזמן לו מסוגלות צוללות הדולפין הישנות".

 

הצוללות מסוגלות לשייט למרחק של 4,500 מיילים ימיים, במהירות מירבית של 20 קשר. כמה עשרות חיילים מוצבים בכל צוללת, הנושאת אמצעי חימוש וציוד מודיעין אלקטרוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
צוללת מסוג דולפין בחיפה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים