שתף קטע נבחר

פרס: איראן עלולה להפיץ ידע גרעיני לארגוני טרור

המשנה לראש הממשלה הזהיר בישיבת הממשלה מהאפשרות שאיראן, שמאותתת בימים האחרונים כי אין בכוונתה לזנוח את תכנית הגרעין שלה, תעביר ידע גרעיני לארגוני טרור: "זה יוביל להתגברות הטרור העולמי"

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, הזהיר היום (יום א') בפתח ישיבת הממשלה השבועית בירושלים מהאפשרות שאיראן תעביר ידע גרעיני לארגוני טרור.

 

"איראן מסוגלת להעביר ולהפיץ ידע גרעיני לארגוני טרור בעולם, דבר שיוביל בהכרח להתגברות הטרור העולמי ולפגיעה חמורה ביכולתן של מדינות העולם החופשי, לספק ביטחון לאזרחיהן", אמר פרס.

 

הוא הוסיף כי "התעלמות איראן מהמוסדות הלגיטיימיים הבינלאומיים ובראשם מועצת הביטחון של האו"ם, מעמידה במבחן את מעמדם, סמכותם וגורלם של מוסדות אלה. איראן מנסה להשליט הגמוניה דתית קיצונית בכל מקום בעולם. הימצאות נשק גרעיני בידי הנהגה איראנית בלתי אחראית, מהווה סכנה אמיתית וקיומית לשלום העולם כולו".

 

בהקשר אחר אמר פרס כי הוא מרוצה מההתפתחויות האחרונות בעניין הקמת הכוח הרב-לאומי בלבנון: "אני מברך על הכוח הרב לאומי. הכוח צריך להיות כוח גדול של מעל 30 אלף חיילים. זה הדבר המשמעותי ביותר שיכול למנוע מהחיזבאללה להתפרש לאורך גבול לבנון וימנע מהחיזבאללה להתחמש, על ידי מניעת הברחת נשק מסוריה ומלבנון".

 

האולטימטום בפתח ואיראן בשלה

איראן מצידה ממשיכה לאותת לעולם כי אין לה כל כוונה לזנוח את תוכנית הגרעין שלה. חמישה ימים לפני פקיעת האולטימטום שהציב לה האו"ם להפסיק את העשרת האורניום, הבהירה איראן שאין לה כל כוונה לשעות לו. יושב ראש צוות השיחות על הגרעין בטהרן, עלי לריג'אני, הודיע היום כי ארצו נחושה לייצר דלק גרעיני. זאת, יממה לאחר שנשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד חנך את מתקן המים הכבדים באראק, והודיע כי הוא הפך לביצועי.

  

תחנת הרדיו הממשלתית באיראן דיווחה הבוקר כי בפגישה עם עורכי עיתונים בטהרן, אמר לריג'אני: "ייצור דלק גרעיני הוא מטרה אסטרטגית של איראן - כל צעד שנועד למנוע מאיראן את זכותה לא יגרום לנו לשנות את דעתנו בנוגע למטרה זו".

 

גם אחמדי-נג'אד אמר אתמול בטקס חניכת מתקן המים הכבדים כי לאיש אין זכות לשלול מאיראן את זכותה לתוכנית גרעין וכי איראן תגן על זכות שו "גם בכוח". לדבריו, "אי אפשר לשלול ממדינה את זכויותיה רק בגלל יכולותיה". 

 

עם זאת, איראן גם ניסתה לשגר מסר לא לוחמני. הנשיא האיראני אמר אתמול כי ארצו אינה מהווה איום לאיש, "גם לא למשטר הציוני שהוא האויב המוחלט". גם דובר משרד החוץ האיראני, חמיד רזה אספי, שיגר מסר ברוח דומה כשאמר היום לכתבים בטהרן: "אנחנו לא מעוניינים בנשק גרעיני ולא נתחיל בשום מתקפה". עם זאת הוא הוסיף כי "לא ניתן יהיה להשיג שלום באיזור בשל קיומו של המשטר הציוני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרס. מזהיר
צילום: איי פי
נשיא איראן חונך מתקן גרעיני
צילום: איי אף פי
מומלצים