שתף קטע נבחר

רן ארז: דאגו למפוטרים, או שלא יהיו לימודים

יושב ראש ארגון המורים מוחה על פיטוריהם של כ-550 מורים בחינוך העל-יסודי ומאיים להשבית את הלימודים ביותר מאלף בתי ספר. "מעבר לפגיעה המתמשכת בתלמידים, יש עדיין מאות מורים מפוטרים וכאלה שמשרתם קוצצה באופן דרסטי"

שוב איומים בשביתה לפני פתיחת שנת הלימודים. יושב ראש ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז, הזהיר הערב (יום ג') ש"אם לא יימצא בימים הקרובים פתרון למורים המפוטרים, שנת הלימודים בכל מערכת החינוך העל-יסודית לא תיפתח ביום ראשון". אם ימומש האיום, יושבתו הלימודים בלמעלה מאלף בתי ספר על רקע פיטוריהם של כ-550 מורים בחינוך העל-יסודי וצמצום כ-1,500 תקני משרות.

 

לדברי ארז, למרות הזמן שחלף מאז כינון הממשלה החדשה, מערכת החינוך העל-יסודית עדיין מקוצצת באלפי שעות. "מעבר לפגיעה המתמשכת בתלמידים, יש עדיין מאות מורים מפוטרים ומאות רבות של מורים נוספים שמשרתם קוצצה באופן דרסטי".

 

בדיון שנערך אתמול בוועדת החינוך של הכנסת תקפה שרת החינוך, יולי תמיר, בחריפות את משרד האוצר על הקיצוץ בתקציב: "המורים סופגים מהלכים בלתי אפשריים מול האוצר. זה מזעזע. מצד אחד האוצר דורש 'תרעננו את המערכת', ומצד שני מקצץ במספר מכסות הפרישה מרצון".

 

אך לא רק הפיטורים מדאיגים את המורים, אתמול הצטרפו ארגוני המורים לקריאת פורום ההורים הארצי באיום להשבית את מוסדות החינוך שבהם אין מאבטחים. 700 מוסדות החינוך ברחבי הארץ שאינם מאובטחים מהווים כחמישית מבתי הספר במדינה.

 

יושב ראש ועדת החינוך, הרב מיכאל מלכיאור, הצטרף לקריאת ארגון ההורים בדרישה לחקור את מצב החינוך בישראל. "יש להקים ועדת חקירה בנושא החינוך שכן זה לא פחות חשוב מלחקור את המלחמה".

 

צרות גם באוניברסיטאות

במקביל, גם פתיחת שנת הלימודים האקדמית, המתוכננת לסוף אוקטובר, מוטלת בספק. יושב ראש ועד ראשי האוניברסיטאות ונשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופסור משה קווה, הכריז הערב ששנת הלימודים הקרובה לא תיפתח מפאת הקיצוצים בתקציב ההשכלה הגבוהה ואי היענותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לדרישה להגדיל את תקציב האוניברסיטאות והמכללות ב-350 מיליון שקל.

 

קווה אמר את הדברים בפגישה עם שרת החינוך, יולי תמיר, וראשי המוסדות להשכלה גבוהה. הוא זכה לתמיכה גם מצד יושב ראש ארגון הסטודנטים בישראל, גל דאי.

 

שרת החינוך, שהיא גם יושב ראש המועצה להשכלה גבוהה, אמרה בתגובה כי "קיצוץ של יותר ממיליארד שקלים בתקציב ההשכלה הגבוהה בתוך חמש שנים הוביל למשבר עמוק. הקיצוצים שנכפים על המוסדות סותרים את כוונות ההסכם שהציגה הוועדה לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה בפני משרד האוצר, ועל כן דרישת ראשי המוסדות להחזר חלקי של הקיצוץ חיונית להישרדותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר ארגון המורים. ארז
צילום: גיל יוחנן
צלום: גיל יוחנן
שרת החינוך. תמיר
צלום: גיל יוחנן
מומלצים