שתף קטע נבחר

ליברמן: משטר נשיאותי כתנאי לממשלת חירום

יו"ר ישראל ביתנו מוכן להצטרף לממשלת חירום, כפי שהציעה יו"ר הכנסת. זאת בתנאי שבין השאר המשטר יהפוך נשיאותי, תוקם ועדת חקירה ממלכתית, ולא יפונו מאחזים. דליה איציק הדגישה, כי המהלך שיזמה לא תואם עם ראש הממשלה

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שיגר היום (ב') רשימת תנאים ליו"ר הכנסת, דליה איציק, בתגובה לפנייתה לכונן ממשלת חירום לאומית. ליברמן אומר כי אם יתמלאו תנאיו, תיסלל דרכה של מפלגתו לממשלת החירום הזו. בין התנאים שמנה: כינון משטר נשיאותי, הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת כשלי המלחמה, ביטול תוכנית ההתכנסות והתחייבות שלא לפנות מאחזים.

 

איציק שיגרה מכתבים אישיים לכל ראשי סיעות הכנסת בבקשה כי ייכנסו למו"מ קואליציוני להקמת ממשלת חירום לאומי. בעוד מרבית הסיעות הגיבו דרך התקשורת בביטול להצעה, שיגר ליברמן רשימת דרישות שמציבה מפלגתו לפתיחת מו"מ קואליציוני להצטרפות המפלגה לממשלה. ליברמן הציב חמישה תנאי סף שחלקם הגדול דומה לתנאים שהציבה ישראל ביתנו ערב הקמת הממשלה. 

 

במכתבו התמציתי השיב ליברמן לאיציק: "לאור תהליך ה'צ'יימברליניזציה' העובר על מנהיגי העולם החופשי, ואוזלת ידו של ארגון האומות המאוחדות ומזכירו, קופי אנאן, על מדינת ישראל להיערך בכוחות עצמה להתמודדות עם האתגרים שמציבים בפניה איראן, סוריה, החמאס והחיזבאללה.

 

"קראתי בעיון את הצעתך לכונן ממשלת חירום לאומי. כל ניסיון לאיחוד כוחות בחברה הישראלית מחייב יצירת פלטפורמה ממשלתית חדשה לגמרי, שתייצר מכנה משותף לימין ולשמאל, תייצב את המערכת הפוליטית ותחזיר את אמון העם בכנסת ובממשלה".

 

ליברמן מנה במכתבו את הנקודות שעל בסיסן ניתן יהיה לכונן ממשלת חירום לאומי. הן כוללות את קבלת החלטת ממשלה בדבר הקמת ועדת חקירה ממלכתית. ליברמן דורש, כי כתב המינוי של הוועדה ינוסח בהרכב ממשלת החירום.

 

עוד דורש ליברמן, כי סיעת קדימה תתמוך ותצביע בממשלה ובכנסת בעד שינוי שיטת המשטר בישראל למשטר נשיאותי, וכי ראש הממשלה יתחייב כי במהלך כהונת ממשלת החירום, לא תעלה על שולחן הממשלה תוכנית ההתכנסות, או כל ויתור טריטוריאלי חד-צדדי אחר.

 

"יתחייב ראש הממשלה כי במהלך כהונת ממשלת החירום לא יפונו מאחזים ביהודה ושומרון; יינתן חופש הצבעה בממשלה ובכנסת לסיעות הקואליציה בנושא ברית הזוגיות", הבהיר עוד יו"ר ישראל ביתנו. "אין לי ספק כי על בסיס כל הנקודות הנ"ל, יתגייס כל המחנה הלאומי לממשלת החירום הלאומית", ציין. 

 

יו"ר הכנסת אמרה בשיחות סגורות כי המהלך שיזמה להקמת ממשלת חירום אינו מתואם עם ראש הממשלה. אך במערכת הפוליטית סבורים כי היוזמה היא בלון ניסוי של אולמרט, שאמר לחברי סיעתו בפגישות אישיות שקיים כי "יתקיימו שינויים בקואליציה".

 

הערכה זו מתגברת היום לאחר שאולמרט אמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי תוכנית ההתכנסות אינה עומדת על סדר היום של הממשלה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
איציק. לא מתואמת עם אולמרט
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. חמישה תנאים
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש 90
הרכב הממשלה. ישתנה?
צילום: פלאש 90
מומלצים