שתף קטע נבחר

רמאללה: צה"ל עצר את מפקד כוח 17

מחמוד דמרה, המכונה אבו עוואד, מבכירי קציני הביטחון הפלסטינים בשטחים, נעצר סמוך לביר זית. הוא היה אחד המקורבים ביותר לערפאת, ונחשד בתכנון פיגועים. בלשכת אבו מאזן זעמו. בכיר פלסטיני אמר: "רק בימים האחרונים קיבל דמרה אישור מעבר ממערכת הביטחון"

כוח צה"ל עצר אחר הצהריים (ג') סמוך לביר זית שליד רמאללה את מפקד כוח 17, המשמר הנשיאותי הפלסטיני ברמאללה, מחמוד דמרה, המכונה אבו עוואד. מדובר באחד מבכירי קציני הביטחון הפלסטינים בשטחים. בלשכת הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הביעו זעם על המעצר.

 

בתקופה האחרונה ניסו גורמים ברשות הפלסטינית לפעול להוציא את אבו עוואד מרשימת המבוקשים, כמו גם מפקדי מנגנונים פלסטינים אחרים שנחשדו על ידי ישראל בתכנון פיגועים. ברמאללה, ובמיוחד בקרב פעילי הפתח, נהנה דמרה מאהדה גדולה, בעיקר בגלל מעורבותו הפעילה, למרות גילו המבוגר יחסית, יותר מ-50, בפעילות נגד צה"ל. 

 

דמרה היה אחד מאנשי הביטחון הקרובים ביותר ליאסר ערפאת, למרות שערפאת הדיח אותו מתפקידו כמפקד כוח 17 ברמאללה. גם לאחר ההדחה הוא נשאר אחד האנשים הקרובים ביותר לעראפת, בעיקר במהלך מבצע חומת מגן כאשר צה"ל כיתר את המוקטעה.

 

סביב דמותו נקשרו כמה סיפורים בגדה. אחד מהם קשור להצלחתו לפרוץ את המצור על המוקטעה ולהיכנס לאחד המחסנים במתחם ולהביא אורז ואוכל לאנשים הנצורים בפנים. דמרה גם נצפה על ידי רבים ברמאללה כאשר הוא יורה טיל אר.פי.ג'י לעבר טנק של צה"ל בעיר, הטנק היחיד שנפגע ברמאללה במהלך חומת מגן.

 

דמרה עמד בראש בכוח 17 בביירות עוד בטרם יציאת ערפאת ואנשיו לטוניס. בשנים האחרונות מאז היבחרו של אבו מאזן לראש הרשות הוא חזר לתפקיד מפקד כוח 17 ברמאללה, נחשב לאיש מספר 2 בארגון ודיווחים שהוכחשו טענו כי דמרה אף התמנה למפקד הכללי של הארגון.

 

בנוסף למעורבותו בפעילות בחומת מגן, לישראל חשבון לא פשוט עם האיש. בישראל מייחסים לדמרה מעורבות בתכנון ואספקת נשק בפיגועים של אנשי פתח, בעיקר אלה הנמנים על כוח 17. ישראל טענה כי הוא היה מעורב בתכנון והכוונה של הפיגועים הללו, חלק מהם בשליחותו של ערפאת.

 

גורמי ביטחון אמרו כי דמרה מונה למפקד כוח 17 באזור רמאללה בשנת 1996. לאחרונה מונה למפקד כוח 17 באזור יהודה ושומרון. לפי הגורמים, הוא יזם פעילות טרור נגד אזרחים ישראלים ונגד כוחות צה"ל ברמאללה וביתוניא דרומית לרמאללה. במסגרת פעילותו כראש ארגון ה"תנזים" באזור רמאללה הוא יזם, הגה, תכנן וקישר בין חברי החוליה שביצעה את פיגוע הירי במשרדי הביטוח הלאומי בירושלים בשנת 2000. כמו כן, לפי החשד, הוא עמד בראש התשתית שביצעה את פיגוע הירי סמוך לעפרה ב-31 באוקטובר 2000, בו נרצחו בני הזוג כהנא ונפצעו שלושה מילדיהם.

 

"מעשה נבזי"

 

בכיר פלסטיני המקורב לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הגדיר את מעצרו של דמרה כמעשה נבזי. הבכיר אמר כי "בעוד אבו מאזן עושה מאמצים עילאיים לפתור את פרשת גלעד שליט ולקדם את התהליך, אולמרט ופרץ מבקשים להחזיר את העניינים לאחור".

 

הבכיר אמר כי רק בימים האחרונים קיבל דמרה מאותו גוף שעצר אותו, מערכת הביטחון הישראלית, אישור מעבר, אשר אפשר לו לצאת מרמאללה לשכם. לדבריו, עניינו של דמרה הוסדר עם הישראלים בתיווך האמריקנים והבריטים ולראיה אישור המעבר שניתן לו. "כנראה שחלק אחד במערכת הביטחון אינו יודע מה עושה ומה סוגר מול הפלסטינים חלק אחר באותה מערכת", אמר. הבכיר סיפר כי מתנהלים מגעים מול לשכתו של עמיר פרץ כדי להביא לשחרורו של דמרה. 

 

לדברי הבכיר, "המעצר פוגע במאמציו של אבו מאזן להשליט סדר ברשות שכן דמרה נחשב לאחד מקציני הביטחון המוצלחים בעיקר כאשר מדובר במנגנון הביטחוני הנשיאותי. האם זוהי העזרה שאולמרט ופרץ מגישים לאבו מאזן שעה שכל כולו עסוק בשחרורו של גלעד שליט?"


פורסם לראשונה 05/09/2006 18:58

 

בהכנת הכתבה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
מחמוד דמרה
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים