שתף קטע נבחר

מיקרוסופט ישראל: יד קשה נגד משתמשי XP פיראטים

מיקרוסופט מחמירה את המדיניות כלפי משתמשים במערכות הפעלה פיראטיות. מהיום כל מי שאין לו תוכנה מקורית – יקבל התראה ויתבקש להלבין אותה

אם יש לכם עותק פיראטי של Windows XP, ייתכן שקיבלתם כבר היום (או שתקבלו בימים הקרובים) התראה ממיקרוסופט, לפיה מערכת ההפעלה שברשותכם לא חוקית. ההודעה תציע לכם לרכוש מערכת הפעלה חוקית, דרך הרשת או בפנייה טלפונית לשירות הלקוחות של מיקרוסופט.

 

במה מדובר?

במסגרת תוכנית Windows Genuine Advantage, שהושקה בשנה שעברה, כל משתמש שמעוניין להוריד עדכונים או תוכנות מאתר מיקרוסופט, מאפשר לחברה להוריד למחשב תוכנית הבודקת את העותק שברשותו, ואם הוא חוקי, ייהנה מהטבות שונות. התוכנה אוספת את מספר המוצר של Windows, שם יצרן המחשב וגירסת מערכת ההפעלה.

 

החל מהשנה שעברה, הורדת כלי הבדיקה היא תנאי מקדים לכל הורדה מאתר מיקרוסופט מלבד עדכוני אבטחה קריטיים. "עליית המדרגה" מבחינת מיקרוסופט באה לידי ביטוי בכך שהחברה "דוחפת" את כלי הבדיקה למשתמשים גם דרך העדכונים האוטומטים

 

מדיניות היד הקשה החלה בחודש מרץ

בחודש מרץ דיווחנו לראשונה כי עדכון אוטומטי חדש שהופץ ל-Windows XP מונע מחלק מהמשתמשים הפיראטים להוריד עדכונים נוספים למערכת ההפעלה.

 

זאת, לאחר שהתוכנה Windows Genuine Advantage הורדה והותקנה אוטומטית במחשבים בהם מופעלת תכונת העדכונים האוטומטיים. כתוצאה מכך, משתמשים שמפעילים עותק פיראטי של Windows XP, גילו כי הכלי שהותקן במחשבם, ללא ידיעתם, הפך את השימוש במחשב לבלתי נסבל - כל עוד לא ישלמו על עותק חוקי.

 

משתמשים פיראטים שהתקינו את העדכון, מבלי לדעת במה מדובר, גילו כי אינם יכולים להתקין עוד עדכונים שוטפים. כמו כן, משתמשים אלה נתקלים לעתים קרובות בתזכורות על כך שמערכת ההפעלה שברשותם אינה חוקית ה"מעודדות" אותם לרכוש עותק חוקי.

 

עכשיו כל המשתמשים הפיראטים על הכוונת

בעוד בחודשים האחרונים רק חלק מהמשתמשים הפיראטים היו על הכוונת, כעת מיקרוסופט עוברת לשלב הבא. החל מאמש (ב') החלה החברה בישראל לבדוק את חוקיות מערכת ההפעלה Windows על גבי כל המחשבים האישיים בישראל.

 

החלפת ההילוך מתבצעת במקביל לשדרוג משמעותי במוקד שירות הלקוחות של החברה, אשר ייתן מענה לכל מקבלי ההודעה. במיקרוסופט צופים גידול ניכר במספר הפניות לשירות הלקוחות מצד לקוחות שיקבלו התראות על אי חוקיות מערכת ההפעלה שברשותם.

 

את מערכת ההפעלה ניתן יהיה לרכוש במחירי OEM, הזולים יותר מעלות Windows XP בקופסה. מערכת הפעלה מסוג OEM מיועדת רק למחשב אחד. מחיר מערכת הפעלה בגירסת Home תעלה ב-100 דולרים ואילו גירסה מסוג Pro תעלה כ-150 דולרים.

 

ניתן לרכוש את הגירסה החוקית דרך האינטרנט, ולאחר אישור מחברת כרטיס האשראי מקבלים קובץ במייל, אשר מכשיר את מערכת ההפעלה ומאפשר שימוש מלא בה. בנוסף מקבל הרוכש בדואר, תוך כשלושה שבועות, דיסק עם Windows וקוד הפעלה.

 

ה"מבצע" הצליח

כאמור, בחודשים האחרונים החלה מיקרוסופט ישראל לבדוק חלק ממערכות ההפעלה הביתיות. על פי החברה, ההיענות הייתה גבוהה; בשלושת החודשים האחרונים התקשרו כ-6,000 אנשים למחלקת התמיכה של החברה בישראל, והתעניינו לגבי רכישת עותק חוקי של מערכת ההפעלה.

 

לפי מיקרוסופט, המערכת הפופולרית הנרכשת בדרך זו היא גירסת ה-Pro היקרה יותר, ככל הנראה בגלל שמי שהשתמש בגירסה פרוצה – השתמש בגירסה היקרה יותר.

 

לא כולם יודעים שהם לא חוקיים

משתמשים שלא יבחרו לרכוש את התוכנה באופן חוקי – יקבל תזכורות על כך שהתוכנה שברשותו אינה חוקית. אך במיקרוסופט טוענים כי "קהל היעד" של הקמפיין החדש אינו משתמשים פיראטים שגונבים במודע, אלא אלה שכלל אינם יודעים כי הם משתמשים בתוכנה לא חוקית, המהווים חלק גדול מהפונים.

 

כדי לבדוק אם העותק שלכם חוקי, לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Windows XP. יש לכם עותק חוקי?
פי סי מגזין
מומלצים