שתף קטע נבחר

נורווגיה: אלמונים ירו לעבר בית הכנסת באוסלו

התקרית אירעה ב-2:30 אחר חצות, כאשר אלמונים ירו לעבר בית הכנסת ממכונית חולפת. המשטרה פתחה בחקירה. תושבת אוסלו ל-ynet: "מאז המלחמה בין ישראל לחיזבאללה האווירה כאן נעשתה לא נעימה כלפי היהודים"

תקרית אנטישמית בסקנדינביה: יריות נורו הלילה (יום א') לעבר בית הכנסת של בירת נורווגיה, אוסלו. התקרית אירעה סמוך לשעה 2:30 אחר חצות. כפי הנראה, הירי בוצע ממכונית חולפת נהוגה בידי שני אלמונים, שמיהרו להימלט מהמקום. איש לא נפגע, אך המשטרה המקומית פתחה בחקירה.

 

הרב יואב מלכיאור, רבה של הקהילה היהודית באוסלו ובנו של הרב מיכאל מלכיאור, אמר כי "למרות שאין פגיעות בגוף במתקפה, יש פגיעה כואבת אחרת – פגיעה בסמל".

 

הוא סיפר כי גילויי האנטישמיות נגד היהודים בעיר התגברו מאז פרוץ המלחמה בלבנון. "מפרוץ המלחמה הקהילה היהודית סובלת, וסופגת פגיעות וקריאות בתקשורת שבהן נאמר ש'נמאס כבר מישראל ומהיהודים'. בכל פעם שסף הרגש של מישהו עולה, זה מכוון אלינו ישירות".

 

הרב מלכיאור הוסיף כי זו הפעם הראשונה שאלימות חמורה כזו באה לידי ביטוי באוסלו: "אנחנו מקבלים תגובות של הזדהות ותמיכה מגופים שונים על המקרה, אך הפעם מדובר במהלך שאי אפשר להתעלם ממנו. לא היו כאלה דברים באוסלו בעבר ואנו מקווים שהממשלה תיקח אחריות, זהו מהלך שצריך לטפל בו מהר מאוד".  

 

יעל, תושבת אוסלו בת 35, סיפרה ל-ynet כי בית הכנסת ממוקם במרכז אוסלו, צמוד לבניין הקהילה היהודית ולגן ילדים יהודי. זהו בית הכנסת היחיד באוסלו, המשרת את הקהילה היהודית הקטנה בעיר. לדבריה, חזית בית הכנסת נפגעה מהיריות. "שמעתי ששוטרים מצוידים בכלבים סרקו את האזור, אך לא מצאו דבר. המשטרה עדיין מחפשת חשודים, האבטחה סביב השגרירות תוגברה, וכל אזור בית הכנסת נסגר", הוסיפה.

 

יעל ציינה גם היא כי מאז יולי, אז פרצה המלחמה בין ישראל לחיזבאללה, הוחרפו ההתבטאויות נגד יהודים בנורווגיה. "מאז המלחמה בלבנון יש פה אוירה לא נעימה. היו הרבה התקפות על ישראל מצד אנשי רוח, וכן התקיימו הפגנות של מוסלמים והשמאל הנורווגי נגד המלחמה, בהן השתתפו בעיקר בני נוער. אחרי תקיפת ישראל בכפר כנא, התקיימה בעיר הפגנה שבה נעשה שימוש בסמלים אנטישמיים, והועלו קריאות להפציץ את תל אביב. אחרי ההפגנה, יידו המשתתפים אבנים על בית הכנסת, ואחד המפגינים אף עשה את צרכיו על מדרגות בית הכנסת". עם זאת, סיפרה יעל כי התקרית אמש היא הסלמה, שכן "נעשה כאן שימוש בנשק אוטומטי". 

 

לפי נתוני הסוכנות היהודית, בנורבגיה חיים כ-1,200 יהודים, ורובם הגדול נמצא באוסלו. בנוסף ישנם כ-500 ישראלים יורדים ברחבי נורבגיה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
אוסלו. בית הכנסת צמוד לבניין הקהילה היהודית
צילום: אורן אגמון
צילום: רויטרס
הפגנה נגד ישראל (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים