שתף קטע נבחר

מבצע בגדה: הוחרמו יותר מ-6 מיליון שקלים

צה"ל, השב"כ והמשטרה פשטו על בנקים וחלפני כספים ברמאללה, שכם, ג'נין וטול כרם. הכוחות פעלו הפעם נגד הכיס הפלסטיני, בטענה שהכסף שהוחרם נועד לשמש את ארגוני הטרור בהוצאת פיגועים. במהלך הפעילות בשכם יידו הפלסטינים מטענים, ירו אל החיילים ופצעו כבאי פלסטיני

הולכים על הכסף: כוחות גדולים של צה"ל, השב"כ, המנהל האזרחי והמשטרה פשטו הלילה (יום ד') על הערים הפלסטיניות המרכזיות, במבצע שכוון נגד 14 חלפני כספים, שהזרימו מימון לפעולות טרור. החלפנים הפלסטינים העבירו על-פי החשד כספים ממפקדות החמאס, הג'יהאד האיסלאמי וחיזבאללה בסוריה ובלבנון אל ארגוני הטרור בגדה ובעזה.

 

רוב הכסף הגיע מאיראן ונועד למימון פיגועים, רכישת אמצעי לחימה ולאימון חוליות טרור, רכישת חומרי נפץ, הרכבת חגורות נפץ ומכוניות תופת וכן לייצור רקטות קסאם. במהלך המבצע, שהתנהל בו-זמנית בג'נין, שכם, טול כרם ורמאללה, נתפסו יותר מ-6 מיליון שקלים. על פי דיווחי הפלסטינים, הושמדו חמש עמדות להחלפת כסף זר. בשכם התמקדה הפעולה באחד הבנקים בעיר. 


אחד מבתי העסק בגדה (צילום: איי.פי)

  

לטענת גורמים במערכת הביטחון, הכספים הועברו מסוריה ומלבנון לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי באמצעות חלפנים ונועדו לשמש את ארגוני הטרור על מנת להוציא לפועל פיגועים. במסגרת המבצע נעצרו שני חלפנים פלסטינים, לאחר שברשותם נתפסו שלושה אקדחים ורובה ציד. לדברי אותם גורמים, הרשות הפלסטינית אינה מפקחת על הכספים שמגיעים מחו"ל ומשמשים לפעילות טרור.

 

מצה"ל נמסר, כי חלפני הכספים עומדים בקשר עם חלפנים במדינות ערב, הקשורים לארגוני הטרור, בעיקר בסוריה ובלבנון. הכסף עובר מחלפן בחו"ל לחלפן שנמצא ביו"ש ועזה, וממנו עובר לארגוני הטרור. "עבודתם של החלפנים מתבססת על אמון, הם מכירים את פעילי הטרור שעבורם הם מעבירים כסף ואף מודעים לכך שמקור הכסף הוא במפקדות ארגוני הטרור בחו"ל. כך גוזרים החלפנים עמלות נאות", נמסר מדובר צה"ל. עוד נמסר: "מצד הרשות לא מתקיים שום פיקוח על עבודת החלפנים, הם חופשיים לנהוג כרצונם ולהעביר את כספי הטרור מבלי שיחששו מסנקציות או מהגבלות כלשהן".

 

השב"כ עצר בשבועות האחרונים שני חלפנים נוספים: 

  • אימן סייד משכם, שהודה שהעביר עשרות אלפי דולרים למבוקשים בכירים בגדודי חללי אל-אקצה בשכם, בהם פאדי קפישה, שנהרג באחרונה בניסיון לעצרו. סייד סיפר שהכספים נשלחו מחיזבאללה בלבנון.
  • אימן שחטור מבית לחם שהודה שהעביר עשרות אלפי דינרים לפעילי חמאס ולאגודות של החמאס שהוצאו אל מחוץ לחוק.

 

במהלך הפשיטה הוחרמו מחשבים, מסמכים, טלפונים וקבלות. בשכם הופעלו מטענים ונורו יריות אל הכוחות הפועלים. איש לא נפגע. הכוח השיב באש. פלסטיני שיידה מטען נפגע. במקרה אחר בשכם פרצה שריפה. רכב כיבוי פלסטיני הגיע למקום. פלסטינים ירו לעבר המקום ופגעו בכבאי פלסטיני.

 

על-פי הפלסטינים, בפעולה השתתפו עשרות כלים משוריינים וג'יפים, שכיתרו מבנים. לדבריהם, חיילים פרצו חנויות של חלפנים והפקיעו בג'נים לפחות מיליון שקלים.

 

אחד החלפנים סיפר שכוח של צה"ל כיתר את ביתו, הביא אותו אל חנות הכספים שלו והפקיע מתוך החנות את כל הכספים. לדבריו, "לקחו ממנו מיליון ומאה אלף שקלים". הפלסטינים דיווחו בשכם על לפחות חמש חנויות חלפנות ובנק אחד שעליהם פשט צה"ל והפקיע מאות אלפי שקלים וכן עשרות אלפי דינרים ירדניים.

 

בפעילות נוספת הלילה, ברצועת עזה, תקף צה"ל מן האוויר מבנה במרחב דהנייה. על פי גורמי הביטחון, בחסותו נחפרה מנהרה להברחת אמצעי לחימה. לפני התקיפה נקראו התושבים לעזוב את המקום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים