שתף קטע נבחר

הגיע הזמן שהמשטרה תעזוב את "הלמו" לנפשו

יש איזה גולש מעכו שנעצר בכל פעם שמישהו במשטרה צריך להראות למפכ"ל הישגים בנוגע לטיפול באינטרנט. לא מגוחך?

השוטר אזולאי: האינטרנט כמרקחה

רפ"ק קרסו: כבר עצרתם את הלמו?

השוטר אזולאי: עדיין לא

רפ"ק קרסו: נו, אז למה אתם מחכים?

 

מה לא הגיוני במשפט הבא? "המשטרה פשטה אתמול על משרדי רדיו תל אביב בנמל תל אביב ועצרה את השדרים שי גולדשטיין ודרור רפאל, לאחר שחשפו בתוכנית הערב שלהם את שמה הפרטי של א', המתלוננת הטוענת כי נשיא המדינה משה קצב כפה עליה קיום יחסי מין".

 

גולדשטיין ורפאל לא נעצרו, כמובן, על אף שהפרו צו איסור פרסום. קשה לעלות על הדעת מעצר כזה כשמדובר בשני ידוענים או עיתונאים. אך למשטרה אין כל עכבות כשמדובר במשה הלוי, הידוע בכינויו "הלמו", שנעצר אמש (ג') בחשד שחשף את שם המתלוננת נגד חבר הכנסת חיים רמון.

 

הלוי, דמות ידועה ברשת ובעל אתר ובלוג, נעצר על ידי שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה. בחיפוש שנערך בביתו נלקחו מחשבים, כמות גדולה של תקליטורים, שישה דיסקים קשיחים, קלטות גיבוי וכרטיסי זיכרון שונים.

 

בדיון שנערך אתמול בבית המשפט, אמר נציג המשטרה, פקד ניר אלקבץ, כי "מדובר באדם שיש לו אתר אינטרנט שבו הוא מפרסם פרסומים שונים ומשונים, והפניות לכל מיני שופטים". אתם מבינים, אתר עם "פרסומים שונים ומשונים" ו"הפניות לכל מיני שופטים".

 

המשטרה מתבססת על "דו"ח סודי" של החקירה, לפיו הלוי נקט בפעולות לא מעטות על מנת לשבש הליכי חקירה, באופן המעורר חשד כי אם ישוחרר, ימשיך לשבש את החקירה גם בעתיד. סניגורו, עו"ד בועז גוטמן טען בדיון כי הדו"ח הסודי מתייחס לחומר שאינו נוגע לחקירה הנוכחית.

 

כמה זמן לוקח להעתיק דיסק קשיח?

הלוי יישאר במעצר לאחר שמעצרו הוארך פעמיים. זאת, לאחר שהודיע כי לא יעמוד בתנאי השחרור בערבות ובאיסור על חיבור לאינטרנט למשך 30 יום (המשטרה ביקשה 60!), הדרושים כדי לבחון ולהעתיק את תכני הדיסק הקשיח שלו. הליך שאמור לארוך מספר דקות בלבד.

 

אמנם, הלוי מסרב למסור למשטרה את הסיסמה לדיסק הקשיח שלו (סירוב אשר לטענת עו"ד גוטמן מעוגן בזכות השתיקה שלו), אך אם משטרת ישראל לא מסוגלת לפצח סיסמה פשוטה, כנראה שהלמו הוא באמת פושע מסוכן.

 

בהחלטה להארכת מעצרו עד מחר, שופט בית משפט השלום דורון אביחי כותב כי "נכוון שחומרת העבירה אינה מהווה שיקול לעילת המעצר, מצד שני, אי אפשר להפריד בין חומרת העבירה לבין העבודה שהלוי ישב במעצר בגין עניינים הקשורים לאותה עבירה". כל החקירות בעבר, אגב, הסתיימו בלא כלום. נציג המשטרה הודה כי להלוי שלושה תיקים פתוחים, אולם הוא לא הורשע אף פעם.

 

הסתבכויות מיותרות

אז נכון, להלוי היסטוריה ארוכה מאוד של הסתבכויות מיותרות עם המשטרה, ונראה כי יסוד הרסני באופיו דוחף אותו שוב ושוב לעימותים עסיסיים עם בכירים בהם רק יפסיד, אך מתעורר חשד כי הוא הפך עבור המשטרה לשק חבטות שמייצג את הרע שבאינטרנט.

 

חיפוש פשוט ב"גוגל" מגלה כי שמה של אותו מתלוננת, כמו השם של א', כבר פורסם בפורומים ואתרים שונים. סביר להניח כי אותם שמות מוכרים לעשרות אלפי אנשים בישראל ונחשפו בתפוצה רחבה הרבה יותר מהבלוג של הלמו.

 

אם היינו סינגפור, מדינה מתוקנת בה חוקים קלים ככבדים נאכפים בחומרה, אפשר היה להבין את המעצר האחרון. אבל מדובר בישראל, מדינה בה המשטרה לא טורחת לסייע לאזרח שמכוניתו נגנבת. העונש הקבוע בחוק על העבירה בה חשוד הלוי הוא שנת מאסר – על כך מבזבזים את כספו של משלם המסים?

 

אל תבינו אותי לא נכון: אסור להקל ראש בהפרה של צווי איסור פרסום, גם אם אלה ניתנים בסיטונות ובקלות רבה מדי על ידי בתי המשפט. עם זאת, הקלות הרבה בה המשטרה עוצרת אדם ומבקשת להחרים את מחשבו ל-60 ימים, לעומת הסלחנות כלפי אחרים המבצעים לכאורה עבירות דומות מעוררת חשד כי לא רוממות שלטון החוק בגרונם אלא רצון לגרוף יחסי ציבור כלפי פנים וחוץ. אין הישגים משמעותיים במלחמה בפשע? לא נורא, תמיד אפשר לעצור איזה גולש מעכו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוי. עצור
שי ודרור. חופשיים
צילום: משה שי
מומלצים