שתף קטע נבחר

אולמרט נאם, המפגינים פרצו לאולם

במחאה כזו ראש הממשלה עוד לא נתקל. האירוע הפוליטי הגדול של קדימה הפך בגני התערוכה למפגן צעקנות של מילואימניקים והורים שכולים, שקראו לראש הממשלה להתפטר. תומכיו של אולמרט התעמתו עם המפגינים וראש הממשלה אמר: "בדמוקרטיה אנחנו יודעים לקבל את זה, אבל ברוך השם הרוב המכריע של האנשים שנמצאים כאן חושבים אחרת. כל הכבוד לכם, כל הכבוד לכם"

ראש הממשלה אהוד אולמרט נתקל במבקרים רבים ובטענות קשות מאז סיום המלחמה בלבנון, אבל קבלת פנים סוערת כמו זו שציפתה לו הערב (ד') בגני התערוכה לא זכורה. אולמרט התכונן לשאת דברים במסגרת הרמת הכוסית של מפלגת קדימה לראש השנה בנוכחות 3,000 אורחים, אבל מה שהיה אמור להיות אירוע באווירה חגיגית הפך זירת התנגשות בינו לבין הורים שכולים ואנשי מילואים. האחרונים החלו את הערב בהפגנה מחוץ לאולם ופרצו בסערה פנימה בשעה שראש הממשלה החל לנאום.

 

אולמרט הספיק לומר כמה משפטים ברציפות, בטרם הופרעו דבריו בצעקות רמות מקצה האולם. "אני בהחלט מבין ואפילו מקבל את העובדה שיש כאלה בתוכנו שחושבים אחרת מאיתנו", אמר. "אני בהחלט מקבל את העובדה שיש כאלה שכועסים ויש כאלה שמאוכזבים. יש בתוכנו משפחות שכולות לא מעטות שעמדו בשבועות האחרונים במבחן מכאיב ומעיק...אהבתנו והשתתפותנו איתם. גם עם המשפחות השכולות של חיילי ישראל וגם עם המשפחות השכולות של אזרחי ישראל, והיו לנו כאלה וכאלה בחודשים האחרונים במלחמה הקשה הזו".

 

בשלב זה, כאמור, התפרצו המפגינים לאולם והחלו לקטוע את נאומו של אולמרט. בין היתר קראו לעברו "לא תקנה אותנו ב-1,300 שקלים (הפיצוי לאנשי המילואים), לא יילך לך אולמרט, נעיף אותך, אתה תלך הביתה".


ההפגנה מחוץ לאולם (צילום: ירון ברנר)

 

ההתגודדות בקצה האולם הפכה במהרה לערבוביה של צעקות ודחיפות, כאשר אנשי הביטחון ניסו להשיב את השקט על כנו ובמקביל דחפו תומכיו של אולמרט את המפגינים. ראש הממשלה המשיך: "תודה רבה, רבותי. מותר למחות, מותר להפריע. בחיים דמוקרטים אנחנו יודעים לקבל את זה. ברוך השם הרוב המכריע של האנשים שנמצאים כאן חושבים אחרת. כל הכבוד לכם, כל הכבוד לכם".


אחד ההורים, באירוע בגני התערוכה (צילום: ירון ברנר) 

 

דבריו הציניים משהו של ראש הממשלה, כך נדמה, רק הרגיזו את המפגינים שהמשיכו לזעוק כלפיו: "אנחנו רוצים אחריות, אולמרט לך הביתה". אולמרט בתגובה: "לא באתי לכאן כדי לנאום בפניכם, אלא באתי כדי לחלוק יחד איתכם תחושה שבוודאי מלווה לא מעטים מביניכם. זו התחושה שלמרות המכאובים ולמרות הקשיים, כולנו בסופו של דבר עם אחד, מאוחד, מלוכד, שבוטח בצבאו, שתומך במדינתו, ושרוצה ללכת מלוכד ומאוחד קדימה".

 

אחד מהאבות השכולים הגיע לאולם עם דגל חטיבת "גולני" והניף אותו אל על. אדם אחר, פעיל קדימה, ככל הנראה אב שכול גם הוא, התנפל עליו וקרא לו להפסיק את ההפגנה. בין לבין נשמעו גם קריאות "רוצח" וכן קריאות גנאי נוספות כלפי ראש הממשלה ושל המפגינים אלה כלפי אלה.

 

אולמרט, ששמע את הקריאות כלפיו וכלפי ההנהגה המדינית והצבאית, פנה ישירות אל המפגינים שבינתיים החלו להחליף מהלומות עם המאבטחים, ואמר להם: "תעזבו את הרמטכ"ל, תעזבו את הפיקוד העליון...תפסיקו לנהל קרבות פוליטים נגד ממשלת ישראל על גבם של חיילי ומפקדי צה"ל".

 

אחד מהאבות השכולים שהגיע למחות בפני אולמרט סיפר כי הראה לראש הממשלה תמונות של בנו אולם לטענתו ראש הממשלה "אפילו לא הזיל דמעה, הוא לא מצמץ, לא הזיז לו בכלל, אדם כזה אטום שלא מכיר ולא יודע מהעולם".

 

יושבת ראש סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בעקבות הפגנת אנשי המילואים בכנס קדימה: "זה מוכיח כי המחאה לא מתה וכי לא ניתן לעבור לסדר היום על מדיניות חסרת אחריות. ההפגנה מוכיחה כי ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות הדרג המדיני והצבאי במלחמת לבנון, קום תקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אהוד אולמרט עונה למפגינים
צילום: ירון ברנר
מומלצים