שתף קטע נבחר

השוטרים לאב השכול: גם בטקס הזיכרון תפגין?

ל-ynet נודע כי לאחר ההמולה שהקימו ההורים השכולים בטקס הרמת כוסית של מפלגת קדימה, הגיעו שוטרים ממרחב שפלה לביתו של משה מוסקל, כדי לברר האם בכוונתו להפגין במהלך טקס הזיכרון לחיילי הצנחנים. הוא התרעם: "באיזו מדינה הזויה אנחנו חיים?". מפקד המשטרה: "הנושא טופל ברגישות המקסימלית"

משה מוסקל, אביו של החייל רפנאל מוסקל אשר נהרג במלחמה בלבנון, הופתע לקבל שיחת טלפון ממשטרת מרחב שפלה, במהלכה ביקש קצין משטרה להגיע לביתו כדי לשוחח עמו. כשהשוטרים נפגשו עם האב השכול, הוא נדהם לגלות שהסיבה שהם הטריחו עצמם עד לסף דלתו היא כדי לבדוק האם בכוונתו "לעשות בלגאן" בטקס לזכר חללי הצנחנים, שצפוי להתקיים מחר בהשתתפותם של הרמטכ"ל חלוץ ושר הביטחון פרץ.

 

מוסקל סיפר ל-ynet: "בשעות הצהריים התקשר אליי השוטר המקומי ואמר לי שהוא וקצין מודיעין של דובר השפלה רוצים להגיע ולבקר אצלי. לא ממש הבנתי למה, אבל אמרתי זה בסדר ושהם יכולים להגיע. בתוך רבע שעה הם היו אצלי, ולאחר שהקצין חיפש את המילים, הוא אמר לי ששלחו אותו כ'פקודה מגבוה' בקשר לעצרת, וכדי לבדוק אם אני מתכוון לעשות

 איזשהו משהו. הסתכלתי עליו לרגע ועניתי שיש הבדל בין הרמת כוסית לטקס זיכרון. לאחר שהם התנצלו ועמדו ללכת, הבטתי בו ושאלתי אותו: באיזו מדינה הזויה אנחנו חיים?".

 

מפקד משטרת רחובות, סגן-ניצב אלון לבבי, הסביר: "לנוכח העובדה שהאירועים האחרונים לוו במחאה, ביקשנו לדעת האם יש כוונה לקיים שוב הפגנה. הנושא טופל ברגישות המקסימלית".

 

בשבוע שעבר השתתף מוסקל בטקס הרמת כוסית לשנה החדשה של מפלגת קדימה, שם קרא קריאות לעברו של אהוד אולמרט. הטקס, שהיה

אמור להיות חגיגי, הפך במהרה לזירת התנגשות בין ראש הממשלה, הורים שכולים ואנשי מילואים. אחד מהאבות השכולים הגיע לאולם עם דגל חטיבת "גולני" והניף אותו, אחר קרא קריאות גנאי לעברו של ראש הממשלה ובין לבין נשמעו אפילו קריאות "רוצח".

 

ממטה מאבק המילואימניקים נמסר בתגובה כי "ראוי שראש הממשלה ואנשיו יתמקדו בחקירת מחדלי הממשלה ולא במשפחות השכולות ובמילואימניקים. לא ניתן להשוות בין אירוע פוליטי של הרמת כוסית לאזכרת חיילים אשר נפלו במילוי

 תפקידם. השוואה כזו הינה מקוממת, ואין ספק שטקס שכזה איננו מקום להבעת מחאה כלשהי".

 

ד"ר אודי לבל, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אמר ל-ynet: "מדובר בצעד חמור, הן מבחינה דמוקרטית והן בכל הקשור ליחס הממשל הנוכחי למשפחות שכולות. סימון הורים שכולים כאויב רק משום שעמדתם היא נגד הממשלה היא דרדור מוסרי המזכיר משטרים אפלים". 

 

במפלגות הימין ביקרו את הצעד של הצבא. חבר הכנסת זבולון אורלב (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי "זהו צעד בולשביקי המעיד על אובדן עשתונות וחוסר רגישות כלפי משפחות שכולות. אורלב קרא להורים השכולים "לא להירתע מציד המכשפות" והוסיף כי "שמור להם מקום בכותל המזרח של האומה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוראל הרשקו
הוריו של רפנאל מוסקל
צילום: אוראל הרשקו
ביתם במזכרת בתיה
צילום: עופר עמרם
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
רפנאל מוסקל ז"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
מומלצים