שתף קטע נבחר

פרשת אנרון: סמנכ"ל הכספים נדון ל-6 שנות מאסר

השופט הקל בעונשו של אנדרו פסטו, שהסכים לרצות עד 10 שנות מאסר, ואמר כי "התביעה היא נחוצה, אך הרדיפה אינה נחוצה". פסטו: מקבל את גזר הדין ללא מרירות, מצטער על מעשיו

אנדרו פסטו (Fastow), סמנכ"ל הכספים לשעבר של אנרון והמוח מאחורי ההונאות הפיננסיות שחרצו את גורל החברה, נדון אתמול (ג') לשש שנות מאסר.

 

פסטו הודה באשמה ב-2004, והסכים לרצות עד 10 שנות מאסר במסגרת עסקת טיעון, וכן שיתף פעולה עם התביעה במשפטים אחרים בפרשה, ביניהם משפטם של שני המנכ"לים לשעבר, קנת' ליי וג'פרי סקילינג.

 

השופט המחוזי קנת' הויט אמר אתמול כי הוא גוזר על פסטו תקופת מאסר קצרה מזו שלה הסכים בגלל הרדיפה שממנה סבל אחרי קריסת אנרון ובגלל שמשפחתו סבלה מספיק. אשתו של פסטו ריצתה כבר שנת מאסר על תפקידה בפרשה. לדברי השופט, "התביעה נחוצה, אך הרדיפה אינה נחוצה. הגורמים האלו דורשים רחמים".

 

רוב ג'ורדן, העומד בראש קואליציית עובדי אנרון לשעבר, אמר כי הוא מופתע ומאוכזב מגזר הדין המופחת. "חשתי שכל גזר דין של פחות מ-10 שנים הוא סטירה בפרצופם של העובדים שסבלו כל כך בגלל מה שפסטו עשה. VAUPY הויט לא היה חייב להיצמד להסכם, אבל אני חושב שהוא היה צריך לעשות כך. אולי השופט יודע משהו שאני לא יודע".

 

פסטו נלקח למעצר מיד אחרי הקראת גזר הדין ולאחר שהשופט דחה את בקשתו להסגיר את עצמו מאוחר יותר. "אני יודע שמגיע לי עונש", אמר פסטו, שבכה לפני גזר הדין ואמר לבית המשפט כי הוא מצטער על מעשיו. "אני מקבל את גזר הדין ללא מרירות".

 

אנרון היתה בעבר החברה השביעית בגודלה בארה"ב. היא קרסה לפשיטת רגל בדצמבר 2001, לאחר שנחשפה פרשת הונאה חשבונאית עצומה. הקריסה גרמה לאובדן של אלפי משרות, מחיקה של יותר מ-60 מיליארד דולר בשווי שוק, ואובדן של יותר מ-2 מיליארד דולר בתוכניות פנסיה.

 

פסטו הואשם בתחילה ב-98 סעיפים, ביניהם הונאה, סחר במידע פנימי והלבנת כספים. הוא הודה באשמה בשני סעיפים של קשירת קשר, וכן הודה כי הפעיל תוכניות שונות לצורך הסתרת חובותיה של אנרון וניפוח רווחיה, וכן כדי להעשיר את עצמו. בנוסף, העביר פסטו לידי השלטונות מזומן ונכסים בהיקף של כ-30 מיליון דולר.

 

במשפטם של ליי וסקילינג העיד פסטו כי הבוסים שלו היו מודעים לתוכניות ההונאה שהופעלו על ידי פסטו והצוות שלו. סקילינג וליי הורשעו במאי בקשירת קשר והונאה. ליי מת ב-5 ביולי מהתקף לב, וסקילינג ממתין לגזר הדין, שאמור להינתן באוקטובר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אנדרו פסטו, סמנכ"ל הכספים של אנרון
צילום: רויטרס
מומלצים