שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "קמע" עושה כותרות בהודו

  להקת המחול הישראלית כיכבה עמוד הראשי של הטיימס ההודי לאחר שנמנעה עלייתה לבמה. מה שעתיד היה להסתיים כתקרית דיפלומטית הפך לסיור המוצלח ביותר של הלהקה

  את הביקור של להקת המחול "קמע" במדינת גוג'ראט בהודו ספק אם ראש הממשלה, נרנדרה מודי, ישכח. מה שכמעט ונגמר בתקרית דיפלומטית, הסתיים בהתנצלויות ומחוות שהפכו את הביקור לאחד ממסעות ההופעות המוצלחים ביותר של הלהקה הישראלית בחו"ל.

   

  "קמע", בניהולו האמנותי של הכוריאוגרף תמיר גינץ, הוזמנה על-ידי שגרירות הודו בישראל להשתתף בפסטיבל המחולות השנתי של נברטי, מעין מקבילה הודית לפסטיבל כרמיאל. הלהקה הישראלית נעלה את טקס הפתיחה של הפסטיבל, שנערך בראש השנה, בקטע מתוך יצירתו של גינץ "על הרציף" מול קהל של 1.5 מיליון איש. למחרת הציגה הלהקה את המופע במלואו על במה מרכזית מול 10 אלף צופים. ביום השלישי של הפסטיבל אמורה היתה הלהקה להופיע שוב, אך רגע לפני עליית הרקדנים לבמה הודיע להם פקיד ממשל הודי כי ההופעה בוטלה.

   

  "זה היה די משפיל, פשוט מנעו מאיתנו לעלות לבמה בלי שום הסבר ואחרי יום שלם של חזרות", מספר גינץ, "התחושה היתה שזה קשור איכשהו לאופי המופע, רמזו שהוא לא מספיק שמרני. צריך להבין, הודו היא מדינה שחיים בה גם אינדים ומוסלמים ואני משער שעצם כך שהיינו להקת המחול היחידה מן המערב שהוזמנה לפסטיבל, הקשתה על אנשים מסוימים לגשר על הפערים התרבותיים. המחול המודרני שונה מאוד מהפולקלור ההודי. אולי הפריע להם הקרבה בין גברים ונשים או המגע. בכל מקרה, אחרי יום שלם של חזרות ואחרי שערב קודם הופענו וזכינו להצלחה רבה ולביקורות מצוינות, היה משהו מעליב בכך שמנעו מאתנו עלייה לבמה ועוד דקות ספורות לפני המופע ובלי הסבר. זה היה לא נעים ועזבנו את קריית הפסטיבל".

   

  למחרת בבוקר פרסם עיתון "הטיימס" המקומי כתבה בעמוד הראשי ובה תקף בחריפות את ממשלת מודי. "במה שהפך לתצוגה גסה של אירוח רע על ידי ממשלת מודי, נמנעה ביום שני עלייתה של להקת מחול ישראלית על במת פסטיבל נברטי", נכתב בידיעה, שרמזה על כך שהאירוע עלול לפגוע במערכת היחסים שנרקמה בין הודו לישראל. הקונסול הכללי של ישראל בהודו, דני זונשיין, מבקש להבהיר: "פנינו להנהלת הפסטיבל והוסבר לנו בדיעבד שההופעה של 'קמע' בוטלה באותו ערב בגלל בעיה בלוחות זמנים שלא היו מאורגנים כהלכה. החבר'ה מאד נפגעו, הם היו נסערים וחלקם רצו לחזור הביתה, בין היתר מכיוון שהם התארחו בפסטיבל כנציגים של מדינת ישראל. בסופו של דבר הבהירו לנו שלא היתה כוונה לפגוע ולמחרת התקבלה התנצלות רשמית של ממשלת גוג'ראט והלהקה המשיכה להופיע כמתוכנן ולייצג את ישראל בכבוד".

   

  גינץ מצדו מסכם את סיור ההופעות כחוויה מרגשת. "זה היה סיור מאוד מוצלח וחוויה בלתי רגילה. זה לא כל יום שיוצא לך להופיע מול 1.5 מיליון איש. אני משער שנקלענו למאבקים של דת ופוליטיקה שאינם קשורים אלינו, התקרית היתה ונשכחה. אני חייב לציין את קלפש דלל מנהלו האמנותי של הפסטיבל שעמד לצדנו לאורך כל הדרך ולהודות לממשלת הודו על אירוח ללא רבב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קמע. הופיעו מול 1.5 מיליון הודים
  לאתר ההטבות
  מומלצים