שתף קטע נבחר

סקר: תיקו בין פתח לחמאס

הפתח מתחזק בסקרים, ואם היו מתקיימות היום הבחירות ברשות, היה מקבל 32 אחוזי תמיכה, לעומת 30 לחמאס. אבל בשטחים מלגלגים ואומרים ש"הפתח תמיד מנצח רק בסקרים". מרואן ברגותי, שבעבר כיכב בסקרי דעת הקהל, מקבל עתה רק 4.5 אחוזי תמיכה

אילו התקיימו היום הבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית, הן היו נגמרות כנראה בתיקו בין חמאס לפתח. כך מתברר מסקר שפרסם היום (ג') המרכז הפלסטיני לתקשורת בירושלים. 32 אחוזים מהנשאלים ענו שיצביעו לפתח לעומת 30 אחוזים שאמרו שיצביעו לחמאס.

 

החדשות הרעות לפתח הן שהנתון הזה מצביע על היחלשות לעומת סקרים קודמים ויש בשטחים מי שכבר אומר ש"הפתח מנצח רק בסקרים". הסקר שהתקיים בשבוע שעבר והקיף 1,200 בני אדם עולה מצביע על כך שהחמאס ממשיך לזכות באהדה, מה שמחזק את טענת אנשיה שגם אילו היו מתקיימות בחירות מוקדמות, הייתה התנועה זוכה בניצחון.

 

אחת הראיות לכך היא העובדה ש-19 אחוזים מהנשאלים הגדירו את ראש הממשלה מטעם החמאס, איסמאיל הנייה, כאישיות הפלסטינית שבה הם בוטחים, לעומת 14.5 אחוז בלבד שאמרו שהם בוטחים בנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן). ראש התנזים של הפתח בגדה, מרואן ברגותי, שבעבר זכה במקום הראשון בסקרי דעת קהל, מדשדש ומקבל רק 4.5 אחוזים. הוא מקדים במקצת את ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, שזוכה ל-3.5 אחוזי תמיכה.

 

56 אחוזים מהפלסטינים סבורים שהקמת ממשלת האחדות היא הפתרון הטוב ביותר למשבר הנוכחי ברשות, 15 אחוזים סבורים שבחירות מוקדמות הן המוצא הטוב ביותר ואילו 13.5 סבורים שהפתרון הראוי ביותר במצב הנוכחי הוא פירוקה המוחלט של הרשות הפלסטינית. 80 אחוזים מהנשאלים הביעו את הזדהותם עם השביתה הכללית של הפקידים ברשות הפלסטינית לעומת 20 אחוזים שענו שאינם מזדהים עם השביתה.

 

גם בכל הנוגע למלחמת לבנון עולים מספר נתונים מעניינים. 76.3 אחוזים סבורים שחיזבאללה ניצח במלחמה לעומת 18.8 שמאמינים שישראל היא זו שניצחה. 59.3 אחוז מהנשאלים תומכים בהעברת מודל הלוחמה של חיזבאללה לשטחים לעומת 31.7 המתנגדים לכך.

  

תוצאת התיקו היא הנתון הבולט ביותר של הסקר. סקרים שהתקיימו לאחרונה מעידים על התאוששות של הפתח. זה הסקר השני ברציפות שבו התנועה מובילה על פני החמאס, אולם בחמאס לגלגו בימים האחרונים על הסקרים ואמרו שגם לפני הבחירות הקודמות, כל הסקרים ניבאו ניצחון מוחץ לפתח. בחמאס אמרו בימים האחרונים שלא יתנו יד להקדמת הבחירות ופיזור הפרלמנט הנוכחי, אולם הביעו את ביטחונם כי בכל מצב ינצחו. גם פרשנים ברשות אומרים שמוקדם מדי להספיד את תנועת חמאס, שתשתיתה הארגונית חזקה לאין ערוך מזו תנועת הפתח המפולגת. בפתח קפאו על שמריהם ולא ביצעו שינויים פנימיים ורפורמות שהבטיחו לתומכיהם לאחר הבחירות הכלליות האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מהומות בעזה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מתחזק, אך לא מספיק. אבו מאזן
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מידרדר בסקרים. ברגותי
צילום: רויטרס
מומלצים