שתף קטע נבחר

יוצאת לדרך: תוכנית לחיזוק החינוך בצפון ובדרום

במסיבת עיתונאים פירטה שרת החינוך את תוכנית שיקום הצפון ועוטף עזה בעקבות הלחימה. לדבריה, התוכנית תחל אחרי החגים וכוללת 700 מיליון שקלים שיוזרמו לפרוייקטים מיוחדים בשנתיים הקרובות

700 מיליון שקלים יושקעו בחיזוק הצפון ועוטף עזה, כך הוחלט היום (ג') בישיבת הקבינט לחיזוק הצפון בתחום החינוך. כמחצית מהסכום - 340 מיליון שקלים הם ממקורות חוץ תקציביים, כלומר תרומות שונות. ויש גם בשורה לתלמידים - שורה של מועדי בגרות מיוחדים במהלך חודש נובמבר לתלמידי חיפה והצפון בוגרי תשס"ו שחסרה להם בחינת בגרות אחת.

 

הסכומים שפסק משרד החינוך לשיקום הצפון ועוטף עזה יוזרמו במהלך  שנתיים - שנת הלימודים הנוכחית (תשס"ז) ושנת הלימודים הבאה (תשס"ח). לדברי שרת החינוך, יולי תמיר, "התוכנית תחל כבר אחרי החגים".

 

התוכנית כוללת: פיצול כיתות א'- וב' בבתי הספר, צמצום פערים בין המגזר היהודי למיגזר הערבי, בניית כיתות לימוד חדשות, הצטיידות מוסדות חינוך, קידום בתי ספר חלשים והעמדת סגל וכוח הוראה קיים. היא תיושם ב-101 רשויות, 1,078 בתי ספר, 400 אלף תלמידים ו-100 אלף ילדי גנים.

 

עיקר התקציב, 230 מיליון מיועדים לבניית כיתות לימוד. בצפון חסרות 1,500 כיתות לימוד ועם תוספת התקציב ייבנו 350 כיתות חדשות בלבד. חלק נוסף בתקציב 30 מיליון שקלים, מיועד להצטיידות בתי הספר ומילגות תמיכה כספית- ספרים וסיוע בתשלומי הורים לטיולים, סל תרבות ופנימיות יום.

 

צמצום פערים בין מיגזר ערבי למיגזר היהודי - כ55% מהתקציב מיועדים למיגזר שאינו יהודי - ערבי, דרוזי וצ'רקסי. זאת, מאחר והם מהווים את המספר הגדול ביותר של התלמידים באיזור הצפון - כ52% מהתלמידים בצפון אינם יהודים. כחלק מצמצום הפערים פיתח המשרד תוכנית מיוחדת טיפוח 50 בתי הספר החלשים ביותר בצפון ובעוטף עזה בעלות של 45 מיליון שקלים. לטענת השרה, "המיגזר הערבי לא רק מקבל בתוכנית מעמד שווה ערך, אלא גם מיוחס".

 

לגבי סגל ההוראה - השרה יולי תמיר אמרה כי היא מתנגדת להחלפת סגל ההוראה. לדבריה "יש כוח סגל מצויין וצריך לטפח אותו. גם אם נביא עוד 100 מורים חדשים למערכת זה לא יעזור. אנחנו צריכים להסתמך על כך שנישאר אם 80 אחוז מכוח ההוראה הקיים היום". השרה הוסיפה כי היא מושפעת ממודלים הקיימים בארצות הברית לטיפוח סגל הוראה קיים בבתי הספר. לכך יושקעו כ-20 מיליון.

 

ולבסוף, כוללת התוכנית מעבר של גני הילדים ליום לימודים ארוך - 1,320 גני ילדים בגילאי 5-6 יעברו למסגרת של יום לימודים ארוך, כולל ארוחה חמה בצהרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
תמיר ומנכ"ל המשרד במסיבת עיתונאים
צילום: ירון ברנר
מומלצים