שתף קטע נבחר

  • מרושתים

הטרנד החדש ב-YouTube: חיבוקי לכל דורש

בשנות ה-60 הקידמה הטכנולוגית נתפסה כאפשרות מנכרת שתהפוך אותנו לאוטומטים בודדים (ודי באזכור הסרט מטרופוליס). בראשית עידן האינטרנט, לצד ההתלהבות מהקהילות הווירטואליות, נכתבו גם מאמרי נבואות שחורות לגבי האינטרנט והטכנולוגיה כמפוררי קהילות בעולם "האמיתי".

 

מבלי להידרש ליותר מדי פרספקטיבה היסטורית אנחנו כבר יכולים לראות שהאינטרנט יצר קהילות חדשות שגלשו גם מחוצה לו, אך לדעתי האינטרנט עושה הרבה יותר מזה למושג הקהילה.

 

בספרות הסוציולוגית תמצאו שפע הגדרות למושג קהילה שנעות על הציר בין מכאניות לאוטופיות. לפי הגדרות מסוימות אולי אין בכלל דבר כזה, בשום מקום, מאז גוויעתו של השטעטל הפולני.

 

לא די במיקום גיאוגרפי משותף כדי ליצור קהילה, נדרש איזה שהוא מארג של קשרים, רצוי אפילו סוג של חמימות, יש אומרים. ובמבחן המציאות, פעמים רבות כל השכנים מסוכסכים ואנשים בכלל לא מסתכלים זה לזה בעיניים ברחוב ולא יודעים פרטים בסיסיים על בעל החנות שהם עוברים לידה 30 שנה.

 

הטכנולוגיה ככלי להתבודדות או התלכדות

פרויקט הבלוג "אנשי כצנלסון" של ארז ארליכמן שהועבר לווינט, הוא דוגמה למיזם אינטרנטי שיצר תחושת קהילה במובן של יציקת חמימות והנעה להיכרות במקום שבו הייתה גיאוגרפיה משותפת אך לא התקיים קשר.

 

הטכנולוגיה נותנת לנו גם כלים להתבודדות אך מציעה גם כלים שעשויים לשמש כדבק וכמילוי של חיות לרכיבים בסביבה הטבעית שלנו. חברתי יעל לבנון מאוניברסיטת חיפה עשתה את התיזה שלה על קהילות בעלות בסיס גיאוגרפי משותף שחוברו באמצעות הטכנולוגיה ברשת אינטרנט פנימית ובחנה את הקשר הזה באילו אופנים זה מעורר את הקהילה לחיים.

 

ציר אחר שבו האינטרנט משפיע הוא ציר התפוצה שמעצים את השפעתו של אדם בודד. בייחוד מאז הבלוגים והיו-טיוב אנו נחשפים לאפשרויות נוספות של השפעה גלובאלית על קהילות ודעת קהל באמצעות טרנדים שמתחילים מאדם אחד ומופצים בכל העולם.

 

הטרנד האחרון מבית יו-טיוב התחיל מחואן מאן שהציע לתושבי סידני חיבוקים חינם, כי זה כיף וזה חסר. סולן להקת "sick puppies" האוסטרלית פגש אותו בקניון ועשה מחיבוקיו קליפ לשיר המדהים all the same ושם את זה ביו-טיוב. תוך שבוע הקליפ זכה למיליון וחצי צופים וגל של מחבקי חינם בכל העולם.

 

החל מאתמול, גם אצלנו בתל אביב, ביוזמתו של בלוגר וחבר טוב. גם אני השתתפתי והיה מופלא. שלא יגידו שטכנולוגיות לא חובקות או מחבקות עולם.

 

מרושתים: לבלוג למלא

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמל וייסמן. לחצו על התמונה לביוגרפיה המלאה
מומלצים