שתף קטע נבחר

בדרך לליכוד? רון-טל נפגש עם נתניהו

האלוף יפתח רון-טל שנמצא בחופשת שחרור מצה"ל נפגש באחרונה עם יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו - כך מסרו גורמים פוליטיים בכירים ל-ynet. האלוף מבהיר: "אני עדיין חייל ולא עושה שום מגעים פוליטיים". הרמטכ"ל שוקל לנקוט נגדו בצעדים פיקודיים, בהם קיצור חופשת השחרור או נזיפה

האם האלוף יפתח רון-טל, שעמד היום (ד') במוקד סערה ציבורית לאחר שהתבטא בחריפות נגד ההתנתקות וניהול המלחמה בלבנון, עומד לעבור לליכוד? רון-טל שנמצא בחופשת שחרור מצה"ל נפגש באחרונה עם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו - כך מסרו ל-ynet גורמים בליכוד. בצה"ל מעריכים כי בקרוב ינקטו נגדו צעדים פיקודיים בשל הדברים שאמר.  

 

רון-טל עצמו אמר ל-ynet: "לא היו לי מגעים עם הליכוד ועם שום תנועה. אני חייל בצה"ל. אני עדיין בצבא ולא עושה שום מגעים פוליטיים". אנשיו של נתניהו אישרו את דבר הפגישה, שאורגנה לדבריהם על ידי ד"ר עוזי ארד והתקיימה בשבוע שעבר, אך טענו שהיא עסקה בענייני ביטחון בלבד.

 

השיחות עם הליכוד אינן מפתיעות, שכן ב-ynet כבר פורסם באחרונה כי יו"ר התנועה, בנימין נתניהו, מקיים מגעים אינטנסיביים עם בכירים לשעבר במערכת הביטחון בניסיון לצרפם לליכוד ולחזק את הפן הביטחוני של התנועה. לפי שעה אין סיכום לגבי הצטרפותו העתידית האפשרית של רון טל לליכוד.

 

זומן לשיחת בירור אצל הרמטכ"ל

האלוף רון-טל זומן לשיחת בירור אצל הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, בעקבות ראיון שהעניק בעודו במדים לשבועון "כפר חב"ד", ובו מתח ביקורת חריפה על ניהול המלחמה בלבנון בהמשך ליישום ההתנתקות, והטיח טענות קשות בצמרת הפיקוד ואף בדרג המדיני. הרמטכ"ל ביקש לבצע את הבירור מוקדם ככל האפשר.

 

כעת נשקלים הצעדים הפיקודיים נגדו האלוף. אחת האפשרויות העומדות על הפרק היא לקצר את חופשת השחרור שלו ובכך למעשה לפסול ממנו את ההטבות שלהן הוא זכאי בעודו מכהן כאלוף. בפעולה מסוג זה יש אקט סימלי יותר מאשר פעולה מהותית. לחילופין יכול הרמטכ"ל לנקוט נגדו בהליך של נזיפה או הערה חמורה. ולא לדחות אותו מעבר לכך. בעקבות הראיון הסביר רון-טל ל-ynet כי בתחילת המלחמה בצפון שיגר מכתב לחלוץ ובו חיזק את ידיו והציע לו לתרום מניסיונו העשיר בעימות, "לא קיבלתי תשובה למכתב הזה", אמר. הוא שלל מכל וכל טענה שהדברים שאמר נובעים מהעובדה שלא קודם בצה"ל.

 

רון-טל אמר בראיון כי "מבחינה צבאית, המלחמה הזאת הסתיימה בכישלון והרמטכ"ל צריך לקחת אחריות. לצה"ל היו תוכניות לפעולה קרקעית נרחבת בדרום לבנון. אחת השאלות הגדולות שיצטרכו לחקור ולבדוק היא מדוע צה"ל לא פעל בהתאם לאותן תכניות ונקט דרך פעולה הססנית".

 

"ההתנתקות = התאבדות" 

רון-טל השמיע ביקורת חריפה במיוחד על תוכנית ההתנתקות, אותה כינה "התאבדות" שפגעה ברוחו של צה"ל ובמוכנותו למלחמה. "מדינה שמוכנה לוותר על חלקים מאדמתה משולה בעיניי למדינה מתאבדת. השימוש בצבא כגוף המפנה יישובים פוגע קשות בכוחו של הצבא - ואני מקווה שהפגיעה אינה אנושה", אמר בראיון. מדובר צה"ל נמסר כי "לא ראוי שקצין הנמצא בחופשת פרישה ומקבל משכורת מצה"ל יטיח ביקורת כלפי הדרג המדיני, במיוחד לאור העובדה שהוא היה חבר במטכ"ל ושותף להחלטות".

 

בימין, כצפוי, נשמעות תגובות חיוביות ביותר לדבריו של רון-טל. במטה העולמי להצלת העם והארץ, שבראשו עומד הרב שלום דב וולפא, הוחלט להעניק לו "צל"ש" ואף מתכננים לערוך לו טקס גדול לאחר שחרורו. גורמים במטה להצלת העם והארץ אמרו ל-ynet: "אנחנו רואים במה שאלוף רון-טל עשה פריצת דרך וזה חלק מהדרך להביא לוועדת חקירה ממלכתית לאסון ההתנתקות ומלחמת לבנון".

 

חבר הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) אמר כי "במקום לעסוק בטפל ולספור את מספר השעות המדוייק שנותרו עד מועד שחרורו, מוטב שכל מי שהיה מעורב בהפיכתו של צה"ל לצבא הגירוש יישב בשקט ויהרהר בדברי האלוף. אני קורא לוועדת וינוגרד לשמוע תחילה את מפקד זרוע היבשה לפני שהיא מבקרת בלשכת אולמרט ושומעת פוליטיקאים שמוכרים סיפורים על ניצחונות בדויים".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
האלוף יפתח רון-טל
צילום: תומריקו
צילום: אמיר כהן
נפגש עם רון-טל. נתניהו
צילום: אמיר כהן
צילום: דלית שחם
שוקל צעדים נגד רון-טל. חלוץ
צילום: דלית שחם
מומלצים