שתף קטע נבחר

"אתיופים יחליפו תאילנדים? רעיון טוב, אך גזעני"

מנהיגים בעדה האתיופית לא התרגשו מהאמירה של ח"כ סולודקין כי "האתיופים צריכים להחליף את העובדים התאילנדים". לדבריהם, מדובר דווקא ברעיון טוב שהמדינה פספסה. עם זאת, הם מדגישים כי התבטאות המשייכת מקצוע מסוים לעדה ספציפית היא גזענית ו"לא חכמה"

בניגוד למה שניתן היה לחשוב, בעדה האתיופית לא התרגשו מדבריה של סגנית שרת הקליטה, ח"כ מרינה סולודקין, שאמרה כי "האתיופים צריכים להחליף את העובדים התאילנדים בחקלאות". להפך, לדברי מנהיגי העדה, ייתכן שהרעיון שהעלתה חברת הכנסת הוא רעיון טוב, שהמדינה פספסה אותו. עם זאת, הם מדגישים שיוך מקצוע ספציפי לעדה מסוימת אינו דבר חכם בשום מקרה.

 

איציק דסה, מנכ"ל טבקה - ארגון המגן על זכויות עולי אתיופיה, אומר כי בעקבות הפרסום על התבטאויותיה של סולודקין פנו אליו מספר אנשים "וכולם מרגישים כי מדובר בסערה בכוס מים". הוא הוסיף כי הוא מכיר את סולודקין כאשה מאוד איכפתית ולדעתו "במקרה הזה נעשה לה עוול".

 

דסה התייחס לתוכן הדברים ואמר: "ברור לכולם שלא כל יוצאי אתיופיה הן בעלי תארים, וקיימת בעיה של העסקת עובדים מהעדה. כמו כן ידוע שרוב העולים עסקו באתיופיה בחקלאות וזה תחום שמוכר להם. דווקא העבודה במפעלים, שבה רבים מהם שובצו היא זרה להם. בחקלאות ניתן היה לתת לעובדים להתפתח טוב יותר.

 

"כל עבודה מכבדת את בעליה, ולא משנה איפה. מה שחשוב להתעסק בו הוא שהמדינה פיספסה הזדמנות לסייע לעולי אתיופיה לעבוד בחקלאות".

 

מצד שני, דסה אומר כי באמירה של סולודקין ישנה התנשאות כלפי העדה, דבר שרבים חוטאים בו. "האמירה של מרינה היא אומללה במובן זה שהיא אינה יכולה לקבוע עבור אף אחד היכן הוא יעבוד, לכל אחד יש את ההחלטה שלו. היא חוזרת על טעויות הממסד שחושב שהוא יודע מה טוב בשביל העולים ומה רע.

 

"בכל אופן, הביקורת האמיתית לא אמורה להיות מופנית כלפיה, אלא כלפי הממסד שלא מטפל בבעיית תעסוקת עולי אתיופיה. ישנו אחוז גבוה מאוד של מובטלים אקדמאים בקרב יוצאי אתיופיה, וזו פצצה מתקתקת. אמנם היה קמפיין יפה ומפואר של הסוכנות ,שהראה הצלחות של צעירי המגזר, אולם נראה שהנושא נזנח לאחר מכן. כאשר אתיופים אקדמאים מעוניינים לעסוק במה שלמדו, הם נתקלים בגזענות ".

 

גם מנכ"ל ארגון העולים "מכנף דרום לציון", אברהם נגוסה, אמר דברים דומים: "זה ברור שבאתיופיה החקלאות הייתה הענף הבולט, ויכול להיות שלכך התכוונה סולודקין. אולם, גם כך אני חושב שסולודקין אינה יודעת איזו חקלאות בדיוק נעשית  באתיופיה, ולא כדאי להכליל - כל אזרח יעסוק בכל מקצוע שהוא רוצה ולא צריך לשייך אף מקצוע לעדה מסוימת.

 

"אני מכבד את עובדי הניקיון, עובדי השמירה ועובדי החקלאות - זה הכל עניין של בחירה, וזו לא אמירה חכמה לשייך מקצוע על רקע עדתי. זה לא נכון לעשות, וזו אף טיפשות. אני מכיר את מרינה סולודקין ואני לא מאמין שהיא התכונה לומר אמירה גזענית, אך לדעתי היא צריכה לחזור בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
סולודקין. "סערה בכוס מים"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים