שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  היסטוריה, אמנות וחיות באם המושבות
  דגם רחוב מלפני 100 שנה, ימי הראינוע, זריצקי ולישנסקי, מוזיאון גוף האדם ואפילו גן חיות חביב לקינוח. שווה לכם לקפוץ לפתח תקווה, כן, לפתח תקווה

  בלי הרבה רעש תקשורתי צמחה לה בפתח תקווה קריית מוזיאונים יפה, שמאפשרת בילוי משפחתי מרתק לבני כל הגילים. מה יש שם? ההיסטוריה של “אם המושבות“ במיניאטורות, אמנות ישראלית ותיקה ומודרנית, מוזיאון לגוף האדם ואפילו גן חיות קסום.

   

  בכניסה לקריית המוזיאונים לוכד את העין מבנה אדריכלי מרשים, שמחזיר את המבקר לשנות ה-50 של המאה הקודמת. מתברר כי פתח תקווה היא העיר הראשונה שהוקם בה בית "יד לבנים‭,"‬ כבר ב-‭.1953‬ הבניין, שמשמר את הסגנון האדריכלי מאותן שנים, משמש כיום כמוזיאון היסטורי עם ארכיון ממוחשב, גלריה לאמנות ובית תרבות. קירותיו הפנימיים ורצפתו מכוסים עבודות פסיפס מרשימות שנוצרו בשנות ה-60 וה-70 במאה שעברה, על ידי גדולי היוצרים הישראלים, בהם מרדכי גומפל.

   


  הגן החי. כאן מתגורר הקפיברה (צילום: יפה רזיאל)

   

  מאחורי הרעיון להקים את הבית עמדה תוכניתו של ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, להקים מרכז אינטימי תרבותי לחברי “ההגנה“ לשעבר. החברים בפתח תקווה נרתמו במרץ לרעיון והחלו לאסוף עבודות אמנות של גדולי היוצרים בני התקופה, כולל ציורים של יוסף זריצקי ואביגדור סטימצקי, שאף פקד את המקום כדי ללמד בו אמנות. באולם הכניסה מוצבים פסלים של נשיאי ישראל שפיסלו בתיה לישנסקי, מיכאל מילברג ואחרים. במוזיאון ניצב גם פסל אישה לוחמת של הפסל משה ציפר, כאות כבוד לגיבורות ישראל. בחדר סמוך, שהפך לגלריה לאמנים מקומיים, מוצגות במשך השנה תערוכות שונות.

   

  הצלמנייה הראשונה

  באותו מתחם נמצא המוזיאון לתולדות פתח תקווה, ובו תערוכה קסומה - "משחקים וסיפורים במושבה‭."‬ בתערוכה מתועדים חיי הילדים של פעם, לפני 90 שנה ויותר, וניתן לחוות בה מחדש את האווירה המיוחדת של חיי היומיום באותן שנים רחוקות. במוזיאון הקטן אף הוקם דגם של רחוב מתחילת המאה הקודמת, עם בית מגורים מרוהט על חדריו וחפציו, הצלמנייה הראשונה, חנות צעצועים, גלנטריה וספרייה עם ספרים עתיקים.

   

  את הגאווה המקומית מטפחים כאן באמצעות ספריהם של אנדה עמיר, רות צרפתי, חנוך ברטוב, יהושע קנז, אהוד בן עזר ואחרים. גם לחובבי הקולנוע צפויה הנאה בצפייה בדוגמיות מהריאנוע הבתולי, כולל פוסטרים עם צילומי הסלבס של אז. המבקרים מוזמנים לקחת חלק אינטראקטיבי בתצוגה, באמצעות בגדים מאותם ימים וחפצים עתיקים.

   

  מעבר חד מההיסטוריה לעתיד: מרחק כמה פסיעות ניתן לצפות בתערוכות אמנות עכשווית במוזיאון לאמנות פתח תקווה, שמציג עבודות חדשניות בתחום המולטימדיה, האמנות הפלסטית ותצלומים של טובי האמנים המציגים בארץ.

   

  • קריית המוזיאונים, ארלוזורוב ‭.30‬ כניסה 20 שקל. פתוח ראשון-חמישי ‭8:30‬-13:00‬, שלישי גם בשעות ‭16:00‬-20:00‬, שבת ‭10:00‬-14:00‬. טל׳ 9052313-‭9286300 ,03‬־‭.03‬

   

  אפשר גם לגעת

  אטרקציה נוספת היא מוזיאון “האדם והסביבה‭,“‬ מהמתקדמים מסוגו בארץ, שמושך אליו סקרנים צעירים ומבוגרים בעלי מכנה משותף - כולם חובבי טבע וסביבה. המוזיאון מציע מגוון תכנים מדעיים וטכנולוגיים העוסקים באנטומיה ובפיזיולוגיה של גוף האדם.

   

  בסיור בין חדרי המוזיאון ניתן ללמוד על בריאות ועל יחסי הגומלין שבין האדם

   והסביבה. בתערוכות הקבע: “מסע אל לב החיים“ (על מחלות לב ומניעתן‭,(‬ “בתנועה מתמדת“ (דרכים לשמירה על יציבה נכונה‭,(‬ “חושים ותחושות בחיינו“ וכן “מקורות המים‭.“‬ בכל התערוכות מוזמנים הצופים לקחת חלק פעיל בתצוגות - לגעת, למשש ולטפס על המתקנים ללא הגבלה.

   

  • מוזיאון האדם והסביבה, רחוב שרת ‭.16‬ פתוח ראשון-חמישי ‭8:30‬-13:00,‬ שלישי גם ‭16:00‬-18:30‬, שבת ‭10:00‬-14:00.‬ כניסה 12 שקל, סטודנטים וגמלאים 6 שקל. בשבת ללא תשלום. סיורים לקבוצות בתיאום מראש. טל׳ 9219201־‭.03‬

   

  פוחלץ שכמוך

  כדי להשלים את התמונה על מוצא האדם, הוקם מול מוזיאון האדם והסביבה גן חיות חביב שבתוכו מוזיאון זואולגי ופינה מיוחדת לפוחלצים.

   

  הגן משתרע על 12 דונם ויש בו מגוון בעלי חיים המייצגים מינים שונים של יונקים, עופות וזוחלים ובהם נחשים, יעלים, קפיברה (המכרסם הגדול בעולם) וקופים. הכלובים הגדולים נבנו בצורה ידידותית לקהל והצופים יכולים לגעת בבעלי החיים בלי לפגוע באורחות חייהם.

   

  במרכז הגן אגם מלאכותי ועליו אי קטן. במקום עשרות מיני דגים, בעלי כנף וצבי ים.

   

  הגן החי, רחוב שרת 9 (גן יד לבנים‭.(‬ פתוח: ראשון-חמישי ‭9:00‬-17:00,‬ שישי וערבי חג: ‭9:00‬-14:00,‬ שבת ‭10:00‬־‭,17:00‬ חגים ‭10:00‬-15:00‬. כניסה 20 שקל, לגמלאים ‭.15‬ אין מכירת כרטיסים בשבת. הכניסה לגן עד שעה לפני הסגירה. טל׳ 9223930־‭9213118 ,03‬־‭.03‬

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוזיאון האדם והסביבה
  צילום: יפה רזיאל
  המוזיאון לתולדות פתח תקווה
  צילום: יפה רזיאל
  מומלצים