שתף קטע נבחר

גאולה כהן: עוצמתו של שרון הייתה סם ממכר

חברת הכנסת לשעבר לא הופתעה מדבריו של בנה, צחי הנגבי, נגד ההתנתקות. כשהיא מלאה גאווה היא טוענת: עוד עוד אישי ציבור ישמיעו הצהרות דומות. "לפני שנה, בגלל אריק, גם אלה שהיו חצויים לא יכלו לצאת נגד התכנית. מתסכל שזה קרה מאוחר מדי. כל הסיפור הזה מראה עד כמה עוצמתו של אריק וכוחו הצליחו להפעיל לחץ על האנשים"

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, צחי הנגבי, אשר יצא היום (ה') בפומבי נגד תכנית ההתנתקות מרצועת עזה, לא הפתיע את אימו, גאולה כהן, מאנשי הימין הבולטים בתולדות הכנסת. "בכל ההצבעות שהתקיימו בממשלה נגד ההתנתקות הוא הצביע נגד", אמרה כהן. "בכנסת הוא הצביע בעד התכנית כי הוא לא רצה להפיל את הממשלה".

 

הנגבי, בראיון ל"קול ישראל", אמר הבוקר בין היתר: "ההתנתקות לא הוכיחה את עצמה בחלק גדול מהמובנים. אני מתייחס למה שקיוו שתביא - התפכחות בצד השני, סוג של כניסה נפשית של הפלסטינים לתהליך של דיאלוג איתנו, וראינו כנראה התפתחויות הפוכות. ההתנתקות התפרשה כחולשה שהזמינה מתקפה, ומתקפה זו באה לפתחנו גם בעזה וגם היתה פרובוקציה לא קטנה לאורך זמן גם בגבול הצפון".

 

מלבד ההתייחסות הישירה לדבריו של בנה, כהן יודעת גם להסביר מדוע בתקופה האחרונה משמיעים עוד ועוד בכירים בצמרת הפוליטית והצבאית ביקורת גלויה נגד החלטות הממשלה בשנה האחרונה וההתנתקות בפרט. "לדעתי יתגלו בעתיד עוד ועוד אנשים שיביעו את דעתם נגד התכנית וזה טבעי, לאור התוצאות שאנו רואים היום. אם בתקופת ההתנתקות אותם קולות היו חסויים, הרי היום - כשאריק שרון וכל עוצמתו לא משפיעים יותר על המערכת - אותם אנשים מודים כי תמיכתם הייתה טעות".

 

כהן אינה מהססת להזכיר במפורש את ראש הממשלה לשעבר והשפעתו השלילית, לדבריה, על אופי ההצבעה של בכירי המדינה בנוגע להחלטות הממשלה. "רבים הושפעו מכוח מנהיגותו של שרון, שהילך עליהם כסם. הסם הממכר הזה של עוצמתו של שרון, השאיר אותנו רק עם תוצאות ההתנתקות המתסכלות. אז, בגלל אריק, גם אלה שהיו חצויים לא

 יכלו לצאת נגד התכנית. היום הדברים מוכרעים אחרת.

 

"ההתנתקות ללא ספק התפוצצה לנו בפנים בצורה נוראית. הקורבנות שלה מתהלכים בצורה מיוסרת. לדעתי היו הרבה אלופים וגם עיתונאים בכירים שהיו חצויים בליבם בתקופה ההיא, אלא שעכשיו לאט לאט זה שוקע. מתסכל שזה קרה מאוחר מדי. כל הסיפור הזה מראה עד כמה עוצמתו של אריק וכוחו הצליחו להפעיל לחץ על האנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גאולה כהן. ביקורת גלויה
צילום: צביקה טישלר
צילום: גיל יוחנן
הנגבי. לא הפתיע
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
שרון. עוצמה משכרת
צילום: איי אף פי
מומלצים