שתף קטע נבחר

בלגיה: הישגים חסרי תקדים למפלגת הימין הקיצוני

מפלגת "פלאמס בלאנג", המתנגדת להגירה מוסלמית ותומכת בעמדות גזעניות, זכתה בשיעורי תמיכה משמעותיים בבחירות המקומיות בחלק דובר הפלמית של בלגיה. באנטוורפן, מעוז התמיכה החזק שלה, היא "רק" שמרה על כוחה אך לא הצליחה לנצח את המפלגה הסוציאליסטית

מפלגת הימין הקיצוני הבלגית "פלאמס בלאנג" זכתה להישגים חסרי תקדים בבחירות המקומית שנערכו היום (א') בפלנדריה - החלק הדובר פלמית של בלגיה - כך עולה מתוצאות רשמיות חלקיות. "אנו המנצחים הגדולים של הבחירות הללו ואי אפשר להתכחש לכך. זהו ניצחון סוחף", אמר מנהיג "פלאמס בלאנג" פרנק ונהקה לטלוויזיה הפלמית.

 

למרות שהממסד הפוליטי הבלגי מתח ביקורת חריפה על המפלגה הימנית קיצונית, ששואפת לעצמאות פלנדריה, מתנגדת להגירה מוסלמית ותומכת בעמדות גזעניות, נראה כי הציבור הבלגי העדיף בערים רבות את מועמדיה על פני פוליטיקאים מהמפלגות הגדולות. על פי התוצאות החלקיות עולה שהפעם גרפה המפלגה 7.6 אחוזים יותר קולות מאשר בבחירות הקודמות בשנת 2000. שיעור התמיכה הכולל בה בפלנדריה עומד על 20.8.

 

עוד עולה מהתוצאות, שהמפלגה הרחיבה מאוד את בסיס התמיכה בה. בעבר היא הייתה פופולרית בעיקר בעיר הנמל אנטוורפן, בה מתגוררת אוכלוסיית מהגרים גדולה, אולם כעת מסתמן שבערים וכפרים ברחבי פלנדריה זכתה המפלגה לתמיכה משמעותית.

 

המפלגה זכתה בהישגים טובים בכל 308 המועצות המקומיות שעמדו לבחירה בפלנדריה, זכתה ברוב הקולות בשבע מועצות מקומיות קטנות, ובמועצות רבות זכתה ברבע ממניין הקולות הכללי. ברובע אחד של אנטוורפן זכתה המפלגה ל-43 אחוז מהקולות.  

 

רק באנטוורפן - כישלון צורב 

הכתם היחיד על הניצחון של "פלאמס בלאנג" היה העובדה שהמפלגה לא הצליחה בסופו של דבר לזכות ברוב הקולות באנטוורפן עצמה, מעוז התמיכה החזק שלה. בבחירות הקודמות היא הייתה המפלגה החזקה בעיר עם 33 אחוז מהקולות והפעם הצליחה לגרוף רק חצי אחוז יותר - 33.5 אחוז מהקולות. בסיועו של ראש עיר כריזמתי הצליחה המפלגה הסוציאליסטית לזכות בניצחון סוחף בעיר עם 35.5 אחוז מהקולות (לעומת פחות מ-20 בשנת 2000).

 

פרשנים מציינים כי נראה שציבור הבוחרים בפלנדריה נהר אחרי "פאלמס בלאנג" בעיקר משום שבמשך מסע הבחירות כולו ניסתה למתן את תדמיתה הקיצונית ולשוות לעצמה תדמיתה של מפלגה עממית שעסוקה בבעיות האמיתיות של ציבור בוחריה.

 

ואולם, חרף ההישגים הנאים לא תצליח כנראה "פלאמס בלאנג" לזכות בראשות עירייה כלשהי משום שהמפלגות האחרות בזירה המקומית נוהגות להקים קואליציות במטרה למנוע ממנה לתפוס את תפקיד ציבורי במועצות ערים או ועדים מקומיים.

 

"פלאמס בלאנג" טוענת שהצלחותיה נובעות מהחשש הגובר בציבור מפני התגברות הפשע, אולם היא זוכה לתמיכה בעיקר ברובעים לבנים של ערים בהן מתגוררים מהגרים ופליטים רבים מאפריקה וממדינות מוסלמיות.

 

רבות מעמדותיה מוגדרות גזעניות. המפלגה קוראת למשל לאלץ את כל המהגרים לבלגיה ללמוד הולנדית ולקבל את ערכי המערב או לחזור לארצות מוצאם. היא גם קוראת לחדול מההכרה לה זוכה האיסלאם באירופה בטענה שמדובר בדת שאינה אירופית שאינה מכבדת את ערכי המערב.

 

הממסד הפוליטי ניסה בעבר לעצור את המפלגה באמצעים משפטיים. בית משפט קבע לפני שנתיים שיש לפרקה משום שהיא מסיתה לגזענות. אך המפלגה רק שינתה את שמה מ"פלאמס בלוק" ל-"פלאמס בלאנג" (האינטרס הפלמי) ושבה להתמודד בזירה הפוליטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנהיג "פלאמס בלאנג" באנטוורפן, פיליפ דוינטר
צילום: רויטרס
מומלצים