שתף קטע נבחר

רייס: הפלסטינים ראויים להשתחרר מהכיבוש

מזכירת המדינה האמריקנית אמרה כי הפלסטנים ראויים לחיים טובים יותר, "חופשיים לעד מההשפלה היומיומית של הכיבוש". היא הדגישה כי ארצות הברית תפעל לסייע להקמת מדינה פלסטינית, לפי מפת הדרכים

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה כי ארצות הברית תפעל נמרצות להקמת מדינה פלסטינית חופשיה מ"ההשפלה היומיומית" שבכיבוש.

 

בנאום שנשאה בארוחת ערב שערכו פלסטינים-אמריקנים, הוסיפה רייס כי היא מחוייבת למטרה של הקמת מדינה פלסטינית בה ניתן יהיה לחיות בשלום לצד ישראל, לפי תוכנית "מפת הדרכים".

 

"הפלסטינים ראויים לחיים טובים יותר, חיים שבהן מושרשת חירות ודמוקרטיה, שאינם מתפשרים על ידי אלימות וטרור, ללא עול השחיתות והניהול הכושל, ולעד חופשיים מההשפלה היומיומית של הכיבוש", אמרה.

 

לדבריה, "אני מאמינה כי לא יכולה להיות מורשת אמריקנית גדולה מזו שתעזור לכינון מדינה פלסטינית עבור אנשים שסבלו זמן רב מדי, הושפלו זמן רב מדי".

 

רייס ביקרה בישראל וברשות הפלסטינית בשבוע שעבר, ונועדה בין היתר עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ

 ציפי לבני, והנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן). ביקורה הוגדר כניסון להחיות את תהליך השלום במזרח התיכון, וחיזוק מנהיגים ערבים מתונים.

 

ביקורה של מזיכרת המדינה לא נשא פרי לחזק את מעמדו של אבו מאזן, שכשל בניסיונו לכונן ממשלת אחדות פלסטינית, בתיווך קטאר. ארצות הברית, כזכור, הפסיקה את הסיוע הכלכלי הישיר לרשות הפלסטינית, מאז עליית המחאס לשלטון בחודש ינואר. עם זאת, הסיוע נמשך באמצעות ארגוני צדקה.

 

בהתייחס למפלגת השלטון הפלסטינית אמרה רייס: "או שתהיה מפלגה פוליטית שלווה, או שתהיה ארגון טרור. בלתי אפשרי להיות גם וגם".

 

רייס הוסיפה כי הקוורטט ממשיך להחזיק בדרישה מחמאס לזנוח את דרך האלימות, להכיר בזכותה של ישראל להתקיים ולכבד את ההסכם שנחתמו עמה, בהם מפת הדרכים.

 

"אני יודעת שלעיתים, פלסטיני שחי בשלום לצד ישראל נראה כמו חלום רחוק מאוד, אולם אני יודעת גם שיש דברים רבים שנראו בעבר בלתי אפשריים, ולאחר שקרו הם נראו בלתי נמנעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רייס
צילום: איי פי
צילום:עמוס בן גרשום, לע"מ
עם אולמרט
צילום:עמוס בן גרשום, לע"מ
צילום: רויטרס
ועם אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים