שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחוקק בריטי: ישראל פעלה בלבנון כמו הנאצים
  אנדרו טרנר, חבר הפרלמנט הבריטי מטעם השמרנים, אמר בהתייחסו להתקפות של צה"ל על לבנון כי "אלו היו הטקטיקות של הנאצים - לתקוף אזרחים נמלטים מהאוויר". אחר כך ננזף ונאלץ להתנצל

  המלחמה בלבנון ממשיכה להסעיר את המערכת הפוליטית בבריטניה ונראה שהפעם הסערה מגיעה לשיא חדש. חבר הפרלמנט הבריטי מטעם השמרנים, אנדרו טרנר, נאלץ להתנצל היום (ו') על דברים שאמר בדיון שהתקיים ביום רביעי, אז השווה בין ההתקפות הישראליות על תשתיות בלבנון ועל אזרחים לטקטיקות ששימשו את הנאצים.

   

  בדיון שבחלקו נדונה המלחמה האחרונה והבעיה הפלסטינית אמר טרנר שנשמעות ללא הרף קריאות גינוי ביחס למחבלים המתאבדים, אבל כמעט ולא מגנים את ישראל על התקפותיה בעזה במיוחד על מטרות אזרחיות. אז הוסיף ש"הקש ששבר את גב הגמל מבחינתו זה העימות בלבנון וכשלונה של ממשלת בריטניה שיישרה קו עם ארה"ב ולא קראה להפסקת אש מיידית. מה שהממשלה ידעה לעשות, זה להאשים את חיזבאללה בעימות בשל חטיפת שני החיילים ולבקר את ישראל על התגובה החריפה וחסרת הפרופורציות".

   

  בהתייחסו למתקפה "חסרת הפרופורציות", הביא דוגמאות מתוך דו"ח שחיבר ארגון Human Rights Watch, שגינה את ההתקפות החוזרות והנשנות על תשתיות, על שדה התעופה של ביירות, על כבישים וגשרים. הוא ציין ש"מספר רב מאוד של אזרחים נפגעו" ואז הדהים את חברי הפרלמנט כשאמר: "אלו היו הטקטיקות של הנאצים ב-1939 וב-1940 - לתקוף אזרחים נמלטים מהאוויר".

   

  באותו הרגע פנה לחברת הפרלמנט היהודיה לואיז הלמן מטעם הלייבור ואמר: "אני יודע שזה בטח פוגע בחברת הפרלמנט לואיז הלמן, אבל אני חייב לומר את האמת". בתגובה פנתה אליו לואיז הלמן ושאלה אותו אם הוא באמת מתכוון להשוואה בין ישראל שפועלת תוך כדי הגנה על עצמה לשואה ולנאצים? טרנר השיב: " איזו הערה טפשית, אם יותר לי, כמובן שאני לא משווה לשואה. אם הגברת המכובדת הייתה קצת יותר חדה באופן ההקשבה לאחרים, היא הייתה שומעת את מה שאמרתי. ודיברתי על כך שישראל תוקפת אזרחים חפים מפשע".

   

  ההתנצלות: אני חוזר בי מההערה 

  בעקבות הסערה שחולל, אילץ מנהיג השמרנים דיויד קמרון את טרנר להתנצל: "הרבה אנשים נפגעו מהדברים שאמרתי. אני מבין מדוע הם חושבים שההשוואה שלי הייתה לא נאותה ואני מקבל את זה. אני מתנצל אם פגעתי באותם אנשים ואני חוזר בי מההערה".

   

  שגריר ישראל בבריטניה, צבי חפץ, מסר ל-ynet בתגובה: "אנו מצרים על התבטאות של חבר הפרלמנט מטעם השמרנים, במיוחד נוכח מערכת היחסים הטובה עם המפלגה, שהביעה את הזדהותה עם ישראל באירועים האחרונים שנערכו בוועידת המפלגה. אותו חבר הפרלמנט ננזף על-ידי יושב ראש הסיעה, שאף הוזמנתי על ידו לנאום לצידו בארוע מרכזי של ועידת מפלגתו. בעקבות הנזיפה חבר הפרלמנט התנצל התנצלות גורפת וחד-משמעית".

   

  לי סקוט חבר פרלמנט יהודי מטעם השמרנים אמר ל-ynet: "אנדרו התנצל בפניי והוא הבטיח לי שלא התכוון לקשור בין המלחמה לבין מעשי הנאצים. למרות זאת, השימוש בלשון זו אינו מקובל". עוד אמר כי "אני מבין שכשאנדרו טרנר דיבר על הנאצים, הוא לא התכוון שישראל עושה משהו שניתן להשוות אותו לשואה אבל לקשר את המילה נאצים לישראל זה פוגע. יש לי באופן אישי בעיה קשה עם ההשוואה וזאת בשל העובדה שלישראל לעולם לא היו ולא יהיו מחנות ריכוז וישראל לעולם לא תעשה מה שהנאצים עשו. אני מבין שהוא לא התכוון לזה, אבל זה בהחלט יכול להתפרש כך ובכך אינני מעוניין".

   

  גם ויליהאם הייג, שר החוץ בממשלת הצללים, ספג ביקורת קשה ממתנגדיו במפלגת השמרנים, לאחר שבחודש אוגוסט האחרון תקף את ישראל ואמר שתגובתה לתקרית החטיפה הייתה לא פרופורציונלית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחוקק בריטי: ישראל פעלה בלבנון כמו הנאצים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נמל ביירות בלהבות
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  פיצוץ גשר הזהרני
  צילום: איי פי
  צילום: עטא עוויסאת
  מצר על ההתבטאות. השגריר חפץ
  צילום: עטא עוויסאת
  מומלצים