שתף קטע נבחר

"במהלך המבצע חיילים בזזו תכשיטים יקרי ערך"

כוחות צה"ל תרו אחר מנהרות להברחת נשק באזור חאן יונס, אבל לטענת שבע משפחות פלסטיניות הם יצאו משם עם שלל אחר. "החיילים לקחו תכשיט יקר במשקל 31 גרם, שרשרת במשקל 30 גרם וגם שישה צמידים ששווים יחד כמעט 20 אלף שקל", טוען אחד התושבים. דובר צה"ל: תלונה יחידה שהתקבלה בנושא נבדקה, אם יתקבלו תלונות נוספות הן ייבחנו

לאחר מספר ימים שבהם פעלו כוחות צה"ל ממזרח לחאן יונס שבדרום רצועת עזה, עזבו החיילים את האזור. בצה"ל אמרו כי המבצע נועד לאתר מנהרות שבהן מבריחים הפלסטינים כלי נשק ומתכננים באמצעותם פיגועים נגד יעדים ישראלים, אך למרות שבתום המבצע לא נמצאו מנהרות כאלה, התושבים המקומיים טוענים כי החיילים לא יצאו בידיים ריקות. לפחות שבע משפחות פלסטיניות טוענות כי החיילים בזזו מבתיהם תכשיטים וכסף.

 

מוחמד אבו-דקה לא היה בביתו כשהחיילים פרצו אל ביתו, באמצעות פיצוץ הדלתות. לטענתו, אחרי שהחיילים עזבו את המקום הוא נכנס פנימה וגילה שעל הקירות והדלתות נכתב "כלבים", "פושעים", "רוצחים", ו"עוד קללות שלא נעים לי לחזור עליהן". 

 

אבל כנראה שזה דווקא הנזק הקל. כמו כל פלסטיני שמארח בעל כורחו את הצבא, גם אבו-דקה ואשתו החלו לסרוק את הבית כדי אם הכל נשאר במקומו. "הבית היה הפוך לגמרי", הוא מספר, "אבל התחלנו לחפש בעיקר אחרי הזהב. בחדר של אמא שלי גילינו שהזהב שהיה בז'קט שלה נעלם, וגם בבגדים של אשתי, שם הסתרנו את הזהב, מצאנו שנעלמו חלק מהדברים"

 

לדברי אבו-דקה, הזהב שנעלם מן הבית היה בשווי של 3,000 דינר ירדני (כ-18 אלף שקל). "אני לא יודע למי לפנות ואני לא יודע איך נחזיר את הרכוש הזה", הוא מתלונן."מעולם לא קיבלנו מהיהודים את הזכויות שלנו. זה פשוט פשע ברברי, מה לביטחון ולביזה? קודם כל הם פורצים לבית כשאין אף אחד, ואחרי זה הם בוזזים. זה לא היה מבצע לגילוי מנהרות, זה היה מבצע ביזה".

 

להערכתו של אבו-דקה, מבתיהם של לפחות שמונה משכניו נעלמו תכשיטים. יחד עם זאת, הוא טרם הגיש תלונה למפקדת התיאום הפלסטינית.

 

התכשיטים לאירוסין נעלמו 

אחד מהשכנים שזכה לביקור של חיילי צה"ל הוא עדנאן אבו-דקה, שטוען כי החיילים נכנסו לביתו בלילה שבין רביעי לחמישי והשתלטו עליו לחלוטין. לדבריו, "היו שתי קבוצות בנות כ-15 חיילים, אבל בעוד שכמעט כולם נחו בחדרים, נשארו שני חיילים ערים שהסתובבו בבית, נכנסו לחדר שלי ושל אשתי, והחלו לחפש בחדר"

 

אבו-דקה מספר כשהחיילים נכנסו לחדר הם הבחינו בתמונה של סדאם חוסיין על הקיר. "הם שאלו אותי 'מי זה בתמונה?', עניתי 'אתם לא יודעים?', וכשאמרתי להם שזה סדאם חוסיין, הם ירקו על התמונה", הוא מספר. "אחר כך הם הוציאו מתוך קופסא בארון שתי סוללות של טלפון סלולרי ושאלו אותי איפה הטלפונים של הסוללות האלה".

 

לדברי אבו-דקה, בשל ההלם מהאירוע הוא שכח כי מלבד הסוללות, בקופסא היו גם תכשיטים מזהב. "לא העלתי בדעתי שהם יגנבו את הזהב, ולכן לא חשבתי על זה - גם כאשר הם הראו לי את הסוללות. אחרי זה לקחו אותי למחנה המעצר בכרם שלום, וכשחזרתי הביתה למחרת גיליתי שהחיילים עזבו וגם הזהב בקופסא נעלם כמעט לגמרי. הם השאירו לנו שני עגילים פשוטים ושרשרת פשוטה, אבל לקחו תכשיט יקר במשקל 31 גרם, עוד שרשרת במשקל 30 גרם וגם שישה צמידים. השווי של התכשיטים האלה הוא בערך 3,200 דינר ירדני".

 

לעומת שכנו מוחמד, עדנאן אבו-דקה נחוש לטפל בעניין. הוא כבר הגיש תלונה במפקדת התאום והקישור וטוען: "אני לא מתכוון לוותר. אם יעשו מסדר זיהוי, אני בטוח שאזהה את החיילים.אני זוכר אותם כי הם גם דיברו בצורה בוטה וברברית, ובנוסף להכל פרצו למקרר, לקחו גויאבות והחלו לחלק לחברים שלהם".

 

אבו-דקה מספר כי את הזהב שנגנב לכאורה על ידי החיילים הוא תכנן להחליף בתכשיטים אחרים וחדשים, שיהיו המתנות לארוסות של שני בניו. "אין לי כסף מיותר לאירוסין של  ילדיי. תיכננתי להחליף את הזהב של אשתי, אבל עכשיו אני כבר לא יודע מה אעשה". 

 

הפלסטינים מספרים כי במקרה אחר, אחד התושבים גילה כי כסף וזהב נעלם מתוך הבית, אולם זאת בטרם שכל החיילים יצאו מהבית באופן מלא. לדבריו, הוא פנה לקצין, וזה קיים שיחה עם פקודיו. כעבור זמן קצר נכנס הקצין אל תוך הבית עם חייליו ואמר "'בואו נעזור לו לעשות חיפוש". בחיפוש הנוסף, התפלא השכן לגלות, שפתאום הזהב והכסף הוחזרו, גם אם לא לאותו מקום.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "הטענות בנוגע לשבע המשפחות שבתיהן נבזזו אינן מוכרות בצה"ל. עד כה, נתקבלה תלונה יחידה בנושא הנ"ל ונמצא כי בסיום הפעילות מפקד הכוח יחד עם בעל הבית, סרקו ובדקו את הבית ווידאו שכל הרכוש נמצא בבית ולא נגרם לו נזק כלשהו. באם יתקבלו תלונות נוספות הן ייבדקו וייבחנו ע"פ הנהלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בתי התושבים בחאן יונס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נמלטים מצה"ל
צילום: איי פי
מומלצים