שתף קטע נבחר

שני מאסרי עולם לרוצח השכיר ירון סנקר

ירון סנקר נשלח לרצוח את שמעון זריהן, אך כשל במשימה. בהמשך רצח את חיים שבי בשליחות משפחת אוחנה, וכן את תומר שבת, שישב לתומו ברחוב. הוא יצא למאבק משפטי על קבילות הודאותיו במשטרה, וטען שהובטח לו מעמד של עד מדינה, אך בית המשפט דחה את הטענות

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (א') שני מאסרי עולם מצטברים ועוד 25 שנות מאסר שירוצו בחופף על ירון סנקר (31), שהודה ששימש כרוצח שכיר של משפחת אוחנה כחלק ממאבקי העולם התחתון. סנקר הורשע ברצח חיים שבי ותומר שבת, וכן הורשע בניסיון לרצח ובשוד מזויין.

 

בית המשפט קבע כי מדובר בתיק פשע חמור ש"חומרתו הקיצונית חריגה גם באולם הזה, שיודע תיקי פשע חמורים מן השורה הראשונה".

 

בחודש מאי 2003, לאחר שהצטרף למשפחת אוחנה כשכיר חרב, הטילו בני המשפחה על סנקר משימה לרצוח את שמעון זריהן. המשפחה חשדה בזריהן כי הוא מעורב ברצח אחיהם חנניה אוחנה, ושלחו את סנקר להתנקש בו, אולם הוא נכשל. זריהן נפצע קשה בארוע.

 

באוקטובר 2003 נשלח סנקר להתנקש בחיים שבי, יעד נוסף שהגדירה המשפחה. הוא הגיע להוד השרון, שם ירה בשבי, אך באותה הזדמנות ירה למוות גם בתומר שבת, שישב לתומו על מעקה ברחוב. לדברי סנקר, הוא ירה בשבת כיוון שהיה דומה לשבי, והוא לא היה מעוניין לאכזב את בני משפחת אוחנה כשנשלח לבצע את משימת החיסול.

 

במהלך חקירותיו במשטרה הודה סנקר בכל המיוחס לו, הביע חרטה על מעשיו ועלה לקבריהם של שבי ושבת וביקש סליחה על מעשיו. אך עם תחילת המשפט חזר בו מהודאותיו ואף יצא למאבק משפטי על קבילות הודאותיו במשטרה. הוא טען כי הובטח לו מעמד של עד מדינה, אך בית המשפט דחה את הטענות, ולפני כשלושה שבועות הוא הורשע במעשי הרצח.

 

עורכי דינו ביקשו מבית המשפט לגזור עליו עונשי מאסר עולם שירוצו באופן חופף, אך השופטים ברכה אופיר-תום, ישעיהו שנלר ומרים סוקולוב קבעו כי בנושא זה לא ניתן לגזור עונשים בחופף. לדבריהם, הם אינם מעלימים עין מגילויי הצער והחרטה שהביאו את הנאשם להודות במעשיו, וגם אינם מתעלמים מהתרומה שתרם לעבודת המשטרה במלחמתה בפשיעה הקשה, אך אומרים כי אילו המשיך בדרך זו גם במהלך המשפט והיה מתמיד בהפגנת רצונו לשנות את דרכיו, היה מקום לשקול את חפיפת עונשי מאסר העולם.

 

השופטים קבעו כי למרבה הצער לא נהג סנקר בעניין בדרך זו, והוא התבצר במאבקו כאילו הוא חף מפשע, הכחיש את המעשים נגדו, ולכן הדבר הציב אותו בתוך "שורת העבריינים הקשים ביותר, שאין להם סליחה ומחילה, ואשר הסכנה שהם מקרינים לעבר החברה מחייבת התגוננות בפניהם על ידי הוצאתם מתוכה לתקופות ארוכות".

 

בפרקליטות הביעו שביעות רצון מגזר הדין ואמרו כי מדובר בפרשה לא פשוטה. עורך דינו של סנקר אמר כי יערער על העונש בבית המשפט העליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
סנקר. הביע חרטה
צילום: עופר עמרם
מומלצים