שתף קטע נבחר

אורלב: אם העבודה תעזוב - יש על מה לדבר

יו"ר המפד"ל מבטל את הספקולציות לפיהן תלך המפלגה בעקבות ישראל ביתנו. לטענתו, שרי העבודה לא יפרשו מהממשלה גם כאשר ישראל ביתנו תהיה חלק ממנה: "ליברמן גורם לכך שקומבינת ההישרדות של אולמרט תצליח"

אהוד אולמרט הביע לאחרונה את שאיפתו להרחיב את הקואליציה מעבר לצירוף ישראל ביתנו, אבל נראה כי בשלב זה הוא ייאלץ להמתין, לפחות מבחינת האיחוד הלאומי-מפד"ל. יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, דוחה בשיחה עם ynet את האפשרות כי יהיה בקרוב חלק מהקואליציה ומסביר: "אני לא מבין ולא מתחיל להבין את הרציונל של אביגדור ליברמן".

 

"אם מדינת ישראל נמצאת בסכנה כה איומה כפי שליברמן מתאר, מה זה קשור לחמשת התנאים שהוא הציב לכניסתו לקואליציה ומה הקשר בין זה להצעת החוק שלו?", תוהה אורלב בנוגע לשינוי שיטת הממשלה. "אני לא מבין את המהלך של ליברמן, הוא יהפוך למיעוט לא משפיע בממשלה. המפד"ל תצטרף לממשלה רק אם אולמרט יקים ממשלת שיקום לאומי לתקופה מוגבלת ולא על בסיס קווי היסוד של הממשלה הנוכחית".

 

יו"ר המפד"ל מותח ביקורת על עמיתו מישראל ביתנו ומנתח את מהלכיו האחרונים: "ליברמן נאחז בקרשים של ספינה טובעת ואם הוא בונה על זה שהעבודה תפרוש מהממשלה הוא טועה טעות מרה. אני מכיר את המפא"יניקים, לצערי הם לא יפרשו ויבלעו את הצפרדע. על פי הבנתי מפא"ינקים לא עוזבים כל כך מהר את כסאות הממשלה - דיבורים לחוד ומעשים לחוד. ליברמן גורם לכך שקומבינת ההישרדות של אולמרט תצליח".

 

למרות הכל, אורלב לא מבטל לחלוטין את האפשרת כי יצטרף לממשלה בשלב כלשהו ומשאיר פתח לבאות: "במידה ומפלגת העבודה תעזוב, תהיה הזדמנות לבנות ממשלה חדשה עם המפד"ל. נשכנע את ראש הממשלה להקים ממשלת שיקום לאומי לתקופה מוגבלת וכמובן שיהיה צורך לשנות את קווי היסוד של הממשלה הנוכחית".

 

אורלב, כאמור, מותח ביקורת על הצעת החוק של ליברמן לשינוי שיטת הממשל אולם גם במקרה זה לא מדובר מבחינתו בטאבו מוחלט ובהחלט ייתכן כי המפד"ל תתמוך בהצעתה של קדימה, כפי שתונח בפני הכנסת על ידי יו"ר ועדת החוקה ח"כ מנחם בן ששון.

 

"החוק של ליברמן מסוכן לדמוקרטיה הישראלית, שחייבת להיות בנויה על משטר של הבנות והסכמות ולא על בסיס כוחני שבו 51 אחוז יכולים להתעמר ב-49 אחוז. השינוי של ליברמן מזמין פיצוצים ומחלוקות מסוכנות בתוך העם וימחוק ציבורים שלמים שירגישו שאין להם תקווה להיות חלק מהשלטון.

 

"בהצעת החוק של בן ששון יש נקודות שבהן אני תומך. הצעת החוק יכולה להיות בסיס לדיון אבל לא צריך למהר. הייתי מביא את ההצעה לקריאה טרומית לאחר הידברות עם הסיעות ולא מתוך צורך הישרדות פוליטי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
זבולון אורלב. בינתיים נשאר בחוץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. "יהפוך למיעוט לא משפיע"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים