שתף קטע נבחר

הרב עמאר מנסה לגבש חלופה לברית הזוגיות

לפי ההצעה של הרב הראשי, שהתגבשה במהלך פגישה עם מנכ"ל ש"ס, בני זוג ששניהם לא יהודים יוכלו להתחתן בארץ. המטרה הסופית של צעד זה היא לגבש עמדה בנושא, אותה תציג ש"ס בפני הקואליציה, כהצעה חלופית ל"ברית הזוגיות" של ישראל ביתנו

חוק ברית זוגיות חלופי? אחרי שיו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התנה את הצטרפות מפלגתו לממשלה בין היתר בקבלת חוק ברית הזוגיות, מנסה גם הרב הראשי, הרב שלמה עמאר, בשיתוף עם ש"ס, למצוא הצעה חלופית שתהיה מקובלת על כל המפלגות המרכיבות את הקואליציה. מטרתו הסופית של צעד זה היא לגבש עמדה בנושא, אותה תציג ש"ס בפני הקואליציה, כהצעה חלופית לזו של ישראל ביתנו.

 

ח"כ מרגי, שנפגש עם הרב עמאר כדי לדון בנושא, סיפר ל-ynet עבור מי מיועד ההצעה החדשה. "ההצעה מיועדת עבור זוגות שאינם יהודים שנוסעים לקפריסין כדי להינשא. עבור רבים מהם יכול להימצא פתרון. במקרה שאין בעיות, למה להערים קשיים? רק צריך לעגן את הליך הרישום ולמסד אותו. בין כה וכה הם מתחתנים בינם לבין עצמם".

 

אבל ההצעה המתגבשת אינה עומדת למשל, לכלול פתרון ליהודים המעוניינים להתחתן עם אזרחים שאינם יהודים. מדבריו של  ח"כ מרגי ניתן להבין שדווקא מיסודם בחוק של נישואי זוגות לא יהודים היא תקוותה של ש"ס למנוע התבוללות. "בסך הכול, כולנו חרדים לזהותה היהודית של מדינת ישראל. במקביל, אין לנו עניין להערים קשיים מיותרים", אמר מזכ"ל תנועת ש"ס. לדבריו, הרב עמאר הביע את הסכמתו לגיבוש מנגנון שיקל על חלק גדול מאותם זוגות.

 

ח"כ מרגי טוען שחלק מהבעיות הקשורות לבעיית מנועי החיתון בישראל "נופלות עלינו, שלא בצדק, כי שומעים שהחרדים והדתיים לא יתנו, אז אם אפשר לשבת ובאמת לעזור, אז למה לא? הרי זו באמת בדיחה שזוגות צריכים לנסוע לקפריסין ולבזבז כסף, בזמן שלא צריכה להיות בעיה".

 

הקו המנחה של הרב עמאר, לדבריו של ח"כ מרגי הוא ש"מה שקשור בהלכה לא ניתן לשנות, אבל מה שלא קשור בהלכה - אין סיבה למנוע וצריך רק לסדר את הנושא כדי שלא יהיה בצורה פרטיזנית".

 

בהסכמים הקואליציוניים, התנתה ש"ס את כניסתה לקואליציה בכך שכל הצעת ממשלה בנושא רפורמות החיתון בישראל, תותנה באישורו של הרב הראשי ש"הוא כוח הלכתי מקובל ומוסכם בציבור החרדי והדתי, והאמירה שלו היא די חשובה", אמר ח"כ מרגי.

 

בעבר כבר עלתה ההצעה לאפשר לאזרחים לא יהודים להתחתן בישראל בינם לבין עצמם, אולם גופים המקדמים חקיקה של ברית הזוגיות ונישואים אזרחיים טענו כי הצעה מסוג זה תיצור מעין מעמד חברתי מנודה, שנפרד מכלל החברה בישראל. על כך טוען מזכ"ל תנועת ש"ס בתוקף ש"אנחנו במדינה יהודית ועל הזהות לא נוכל להתפשר".

 

על דרישותיו של ח"כ ליברמן לעגן בחוק, ביוזמת הממשלה, את ברית הזוגיות אמר מרגי: "ש"ס כרגע בממשלה וליברמן הוא זה שצריך להצטרף אליה. גם ח"כ לשעבר, נתן שרנסקי, הבטיח שהכול יהיה ורוד לבוחרים שלו ולא הצליח לממש הכול. אין מה לעשות. זו מדינה יהודית וצריך להבין שיש צרכים שצריך לפתור אותם ולדון בהם. אני מאמין שליברמן ישמח להביא לציבור שלו לפחות את הפתרון החלקי הזה מאשר כלום".

 

בינתיים מפלגתו של ראש הממשלה, קדימה, טרם עודכנה בפרטי ההצעה המתגבשת ובשלב יותר מתקדם, אמר ח"כ מרגי, הוא מתכוון לערב את יו"ר הקואליציה, אביגדור יצחקי, בהצעה המתגבשת.

 

הרב קריב לליברמן: עמוד איתן בדרישתך

לנוכח ההצטרפות הצפויה של סיעת ישראל ביתנו לקואליציה פנה הרב הרפורמי גלעד קריב, בשם המרכז לפלורליזם יהודי והפורום לבחירה חופשית בנישואים, לח"כ ליברמן, במכתב בו הוא קורא לו "לעמוד איתן על הדרישה להביא לפתרון בעייתם של מנועי החיתון, כתנאי להצטרפות סיעתך לקואליציה".

 

קריב: "די בעובדה כי כ-300 אלף ישראלים עולים, אינם יכולים כלל להינשא במדינתם, כדי להמחיש את העיוות החמור הנמשך מזה שנים", טוען קריב. לדבריו, "מפלגת קדימה, כמו גם מפלגת העבודה, הצהירו לא אחת על מחויבותם למציאת פתרון הולם לבעיה הכאובה וטרם מימשו מחויבות זו. הצטרפותה של סיעת ישראל ביתנו לקואליציה, באם תמומש, תיצור רוב ממשי בקרב חברי הקואליציה לתיקונו של המצב".

 

במכתבו מתריע הרב קריב בפני ליברמן "מפני קידומו של פתרון חקיקתי חלקי, אשר יתייחס רק לאותם אזרחים שמנועים משפטית מלהינשא בישראל. פתרון חלקי מעין זה, יבַדֵל את העולים חסרי הסיווג הדתי מכלל הציבור ויקשה על הענקת לגיטימציה ציבורית, משפטית וחברתית מלאה למסלול הנישואין שלא במסגרת הממסד הדתי-אורתודוכסי. מסלול מעין זה ייתפס כ'מסלול סוג ב'' ויעמיק את תחושת הניכור של העולים חסרי הסיווג הדתי. רק ייסודו של מסלול אלטרנטיבי, הפתוח בפני כל המבקש להינשא שלא במסגרת הממסד הדתי, יהווה פתרון הולם למצוקת הנישואין בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב עמאר. הסכים להקל על הזוגות
צילום: חיים צח
צילום: זום 77
ח"כ מרגי. רק ללא יהודים
צילום: זום 77
צילום: איי אף פי
ליברמן. חלופה להצעתו
צילום: איי אף פי
הרב קריב. קריאה לליברמן
מומלצים