שתף קטע נבחר

סקר: שליש מהציבור תומך בחנינה ליגאל עמיר

ערב יום הזיכרון לרצח רבין - ויותר משליש מהציבור סבורים שיש להעניק חנינה לרוצח ראש הממשלה. בקרב אלו המגדירים עצמם אנשי ימין או דתיים - יותר ממחצית תומכים. יובל רבין התראיין לפני עריכת הסקר והזהיר: "רק אם יהיה עוד רצח פוליטי יתחילו לשאול איזה טעויות עשו בעניין הרוצח של אבא שלי"

אחד מכל שלושה ישראלים תומך במתן חנינה לרוצח ראש הממשלה רבין, יגאל עמיר - כך עולה מסקר שערך מכון "דחף" בהנהלת מינה צמח בעבור "ידיעות אחרונות". הסקר מתפרסם הבוקר (יום ו') במוסף השבת של העיתון.

 

על פי הסקר, חמישה אחוזים מהישראלים תומכים במתן חנינה לרוצח כבר בשלב הזה, בעוד 25 אחוז סבורים כי יש לתת חנינה בעוד 25 שנה מהיום. 69 אחוזים מהנשאלים בסקר השיבו כי הם מתנגדים למתן חנינה. מדובר בשינוי משמעותי לעומת הנתונים בסקר דומה שערך העיתון אשתקד. אז השיבו 76% מהישראלים כי הם מתנגדים למתן החנינה. זאת בעוד 18 אחוזים, שסברו כי יש להעניק לרוצח אפשרות להשתחרר.


סקר ידיעות אחרונות וד"ר מינה צמח / דחף

 

בקרב אלה שמגדירים עצמם תומכי ימין, יותר ממחצית הציבור סבור שיש להעניק ליגאל עמיר חנינה. שבעה אחוזים סבורים כי יש לעשות זאת כעת ו-47 אחוזים גורסים כי יש להעניק את החנינה בעוד 25 שנה. בקרב אלו המגדירים עצמם דתיים הנתונים חמורים אף יותר. 14 אחוזים השיבו שיש להעניק עכשיו חנינה ליגאל עמיר, ו-50 אחוזים רוצים לדחות זאת בחצי יובל. משמאל סבור רק אחוז אחד מהנשאלים שיש להעניק כעת חנינה. 12 אחוזים מוכנים לחנינה בעוד 25 שנה.

 

עוד נשאלו משתתפי הסקר האם הם תומכים במתן חופשות לרוצח ראש הממשלה. 20 אחוזים מהציבור סבר שיש לעניק לעמיר חופשות, ואילו 78 אחוזים התנגדו. בשאלת ההתייחדות סבורים 38 אחוזים ממשתתפי הסקר כי יש להעניק לעמיר אופציה להתייחד עם אשתו, לריסה טרימבובלר. 56 אחוזים שוללים זאת.

 

הסקר מבוסס על תשובותיהם של 500 איש, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת. טעות הדגימה המירבית: 4.5%.

 

"דרכו של הנבל לחופשי נסללה"

לפני פרסום הסקר, ומבלי לדעת על קיומו או תוצאותיו, העניק בנו של רבין יובל ראיון למוסף השבת לקראת יום השנה ה-11 לרצח אביו וסיפר: "בפנים אני רותח". בראיון נשאל רבין מדוע הוא שותק נוכח ההתייחדות של עמיר ואמר: "למה אני שותק? אני אגיד לך. אין לי שום כוונה להתייחס לרוצח או להתנהלות השלטונות בעניין שלו. זה עניין לאומי, זה לא אני ומשפחתי מול הרוצח. זאת תהיה טעות להעמיד משפחה מול משפחה. זה עניין של הרשויות. אני כבר לא צעיר. לקח לי הרבה שנים להגיע למצב הזה, אבל היום אני משתדל לא להתרגז בגלל דברים שממילא אין לי שליטה עליהם. אני לא רואה מצב שאם אומר משהו או אעשה מעשה זה ישנה את הצורה שבה הדברים יתנהלו".

 

רבין הוסיף: "אם מישהו היה אומר לי לפני עשר שנים שזה מה שיקרה, לא הייתי מסוגל להאמין. אני חושש שאם יהיה עוד רצח פוליטי, רק אז יתחילו לשאול שאלות ולבדוק איזה טעויות עשו בעניין הרוצח של אבא שלי, יכול בהחלט להיות שיהיה רע".

 

על פי רבין, יציאתו של יגאל עמיר לחופשי היא כמעט בלתי נמנעת. "זה לא שאני לא יודע מה התסריט הצפוי עכשיו לרוצח. כבר דובר על כך בתקשורת. זה התחיל בהיתר להתייחדות, זה ימשיך בכך שתהיה ברית לילד ובר מצווה וחתונה, ועוד ילדים, וככה בדיוק תיסלל הדרך של הנבל לחופשי. מצד שני, אם הייתי מדבר מייד היו באות התגובות המרושעות האלה ששואלות: 'מה הדם שלהם אדום יותר?'. אסור שיהיה מצב שבו הוויכוח הוא בינינו לבינם. המדינה הייתה צריכה לטפל בזה, והנה היא טיפלה. אני לא רואה מצב שבו ההודעה שלי או של דליה הייתה משנה את האווירה, בוודאי לא את המציאות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
לריסה, אחרי ההתייחדות השבוע
צילום: עופר עמרם
צילום: גיל יוחנן
שליש תומכים בחנינה. עמיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: סבסטיאן שיינר
"הנבל בדרך החוצה". רבין
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים