שתף קטע נבחר

בית חנון: "כבר בגיל עשרה ימים ילד חווה מלחמה"

בשיחה עם ynet מספר תושב בית חנון כי החיים בעיירה נעצרו לחלוטין עם כניסת כוחות צה"ל. הוא מתאר את ילדיו המפוחדים, מדגיש כי "מדובר במלחמה, לא בפעולה", ומבקש "שיתנו לנו כבר לחיות בשקט"

"מה שיש פה זו מלחמה, לא 'פעולה'. כשיש טנקים ופגזים, אש אוטומטית, מסוקים, מזל"טים ודחפורים, אז זו לא מלחמה?". את הדברים הללו אמר הערב (ד') ל-ynet מוחמד אבו עודה, הספון בביתו שבעיירה בית חנון מאז שעות הבוקר המוקדמות, כאשר צה"ל החל במבצע "ענני סתיו". על 12 ילדיו ושתי נשותיו הוא שומר שלא יסתובבו ברחבי הבית, מחשש שייפגעו מאש צה"ל או חמושים פלסטינים.

 

מאז נכנסו כוחות צה"ל הבוקר אל בית חנון, החיים במקום כמעט ועצרו מלכת. "החיילים הישראלים נכנסו לכל בית, אבל למעשה הם עברו מבית אחד אל השני תוך שהם שוברים את הקירות המפרידים ביניהם. הם מרכזים את כל המשפחה

בחדר אחד והופכים את הבית, עושים נזק עצום לרכוש".


תושבים ברצועת עזה. מחכים שיחזור השקט (צילום: איי אף פי)

 

אבו עודה מספר כי בית של אחד מקרובי משפחתו נפגע מפגז והילדים בשכונה ובעיירה מסרבים להירגע. "על הבית של בן-דודי איברהים נחת פגז והבן שלו נפצע. מה עושים? איך מעבירים את הילד הפצוע לבית חולים?", שואל אבו עודה, המוסיף כי הילד פונה אל בית החולים רק כאשר האנשים יצאו מתוך הבית ונופפו אל החיילים בדגלים לבנים. 

 

לפצוע מהמשפחה שלום, אבל מוחמד לא יודע מה עלה בגורלו של אחד מאחיו האחרים. "הם נכנסו לבתים של כל האחים שלי ועדיין נמצאים אצל אחד מהם. כבר שלוש שעות אני מנסה להשיג אותו ולא מצליח. החיילים עוד אצלו בבית ואני לא יודע מה עלה בגורלו. אני מאוד דואג לו, למשפחתו ולששת ילדיו".

 

אבו עודה מספר כי במהלך היום לא נראה בבית חנון אף אדם ברחובות חוץ מהחיילים. הוא עצמו עובד כפקיד בסוכנות הסעד של האו"ם - אונר"א - אבל לא הלך היום לעבודה. "כל היום אנחנו רק מרגיעים את הקטנים - לזה נותנים ממתק, להיא מילת הרגעה, אבל שום דבר לא עוזר. אני מדבר איתכם תוך כדי שבתי בת השלוש נמצאת בידיים שלי, כולה רועדת. כל הילדים שלי קטנים, הקטן שבהם בן עשרה ימים וכבר בגיל הזה חווה את המלחמה, את הפיצוצים ואת הלחץ המטורף הזה. כל היום אנחנו רק רועדים ובוכים ולא ישנים".

 

החיילים, לטענתו, פוגעים ללא סיבה ברכוש במהלך הלחימה. "דחפור שהיה היום בשכונה עלה ללא כל סיבה על מונית שהיתה ברחוב ומחץ אותה. הרכב שייך לאחד השכנים שאותו הוא שוכר כדי לפרנס את עשרת ילדיו. מה פשעם של הילדים האלה שעכשיו בנוסף לכל המצב הכלכלי הקשה, גם מאבדים את פרנסת אביהם. האם הם טרוריסטיים? שיתנו לנו כבר לחיות בשקט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נזק לרכוש בבית חנון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פעולת צה"ל. מבצע או מלחמה?
צילום: רויטרס
מומלצים