שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גולשים מתריעים: הים התל אביבי הפך לאסלה
  למרות האזהרות של משרד הבריאות בדבר סכנת הרחצה בחופי תל אביב, ממשיכים גולשי הגלים בשלהם. בימים האחרונים הם סובלים מצריבות בכל חלקי גופם, כיוון ש"המים חומים מביוב. מכניסים יד למים ולא רואים אותה מרוב שהמים עכורים". לטענתם, "הרשויות מזרימות ביוב לים דווקא במזג אוויר סוער, כשאין אנשים בים ואף אחד לא שם לב"

  "אני גולש כבר שנים, אבל מעולם לא ראיתי את הים ככה: המים חומים ומצחינים מביוב, הים מריח כמו אסלה". כך העיד הערב (יום ה') רועי צוברי, בן 26, גולש ים תל אביבי שהתלונן על זיהום יוצא דופן של חופי הים באזור בימים האחרונים. צוברי וגולשים נוספים סיפרו ל-ynet כי הם סובלים מצריבות חזקות בעיניים ובגוף, לאחר שנכנסו למים ביומיים האחרונים.

   

  לפני יומיים פרסם משרד הבריאות אזהרה ובה קרא לאזרחים שלא להיכנס לים בשל זרימה של מי ביוב בעקבות הגשמים שפקדו לאחרונה את האזור.

   

  לדברי זאב פיש, מפקח ארצי לבריאות הציבור במשרד הבריאות, האזהרה עומדת בעינה. "כל חופי תל אביב אסורים לרחצה. ישנם רק ארבעה חופים בעיר שפתוחים לרחצה בחורף, וגם הם אסורים לרחצה כעת. משרד הבריאות מזהיר את הציבור מלרחוץ בחופים מכיוון שמי ניקוז מזוהמים ומי ביוב גולשים לים. מערכת הניקוז והביוב היא אותה מערכת, ועד שלא יימצא פתרון ממשי הים יהיה מזוהם אחרי כל גשם רציני".

   

  צוברי וחבריו הגולשים לא שועים לאזהרות. לדברי צוברי, "גם אתמול וגם היום יצאתי לגלוש בחוף טופסי (הילטון) וזה פשוט נורא ואיום מה שקורה במים. המים חומים מביוב וזבל מפוזר בכל מקום. את הזבל אנחנו כבר לא סופרים כי זה לא דבר חדש אבל הביוב - נורא. מכניסים יד למים ולא רואים אותה מרוב שהמים עכורים. החליפה שנכנסתי איתה למים פשוט מצחינה ונאלצתי לשים אותה מחוץ לבית. כשנמצאים במים מריחים אסלה, ריח של צואה".

   

  לדבריו, זו לא הפעם הראשונה הוא וחבריו יוצאים לגלוש למרות האזהרות, "אבל כזה זיהום אני לא זוכר כבר הרבה זמן. אומרים שהזיהום בים הוא בגלל מזג האוויר הסוער, אבל בשלושת הימים האחרונים בכלל לא ירד גשם. כמעט בכל חורף זה ככה, ביוב מוזרם לים בחורף אבל אין אנשים בים, אף אחד לא שם לב ובגלל זה הם מרשים לעצמם לעשות את זה".

   

  גולש אחר, אסף פישר הוסיף וסיפר: "ביומיים האחרונים גלשתי בחוף המערבי, חוף מנטה ריי. המים היו ממש מסריחים מביוב. גם החוף היה מטונף, כאילו פרקו שם משאית זבל. הזבל חוזר מהים אל החוף. עוד לא נתקלתי בכזו טינופת בים". פישר סיפר על תופעות לוואי שונות שמהן הוא סובל ביומיים האחרונים. "מאתמול שורפות לי העיניים בלי הפסקה. בדרך כלל יש אדמומיות קלה אחרי שגולשים הרבה זמן, אבל אבל הפעם זה לא שגרתי". 

   

  למרות הכל מסרבים הגולשים לוותר על התענוג ומבטיחים לחזור לגלוש בים המזוהם גם מחר. "שמעתי שיש אזהרות, אבל כשיש גלים יוצאים לגלוש", אמר פישר. "עד שיש גלים כאלה אי אפשר לוותר עליהם. הים לא יחכה לאף אחד. אנחנו לא חושבים על הנזק שיכול להיגרם אלא רק חושבים איך לתפוס את הגל הגדול הבא".

   

  הגולשים - המתריעים היחידים

  המפקח הארצי דחה את הטענות כי הזיהום הנוכחי גדול יותר מבעבר. "בכל שנה התלונות על זיהום יוצא דופן הן זהות", הסביר. הוא מצפה מגורמים נוספים להצטרף לאזהרה ואמר: "לאלו שמחליטים לרחוץ למרות האזהרות יש סכנה לסבול ממגוון רחב של מחלות זיהומיות". 

   

  יו"ר מפלגת הירוקים וסגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר התייחס לזיהום אף הוא: "תל אביב זו עיר ים. בעולם הנאור ניתן היתר הזרמת ביוב לים רק במצב קריטי, וגם אז מזרימים אותו שלושה ק"מ מהחוף. כאן מזרימים את הביוב חצי קילומטר עד קילומטר מהחוף וכל הביוב מגיע לחוף עם הגלים. אסור לנו לשכוח - מה שאנחנו מזרימים לים מחר בבוקר נמצא על הצלחת שלנו".  לדבריו, "היד על ההדק של מערכת השפדן משתחררת מהר מדי. ברגע שיש גשם פותחים מיד את קווי הביוב לכיוון הים משום שבמכון השפדן מפחדים מהצפה".

   

  הוא אף קרא לפוליטיקאים להקשיב להתרעות הגולשים: "לידיעת הפוליטיקאים שחושבים שכמות הגולשים מזערית - יש ברחבי ישראל בסביבות 30 אלף גולשים והם המתריעים הכי גדולים בענייני ים. צריך להצדיע להם ולא לבוא אליהם בטענות שהם נכנסים ומסכנים את עצמם".

   

  מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי בדיקות מים שביצעה אתמול העירייה נמצאו תקינות. עם זאת, הים אסור לרחצה מסיבות של מזג האוויר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שירן וולק
  גולשים למרות הכל (ארכיון)
  צילום: שירן וולק
  צילום: שאול גולן
  ביוב בים (ארכיון)
  צילום: שאול גולן
  מומלצים