שתף קטע נבחר

כבר לא סודי ביותר

הלגיטימציה להשתמט משירות צבאי אולי צוברת תאוצה, אבל ב"קשת" החליטו לעשות כבוד ליחידות המובחרות של צה"ל. המשדר "סודי ביותר" יחשוף פעולות וקרבות שנערכו בשנים האחרונות. גדי סוקניק: "מדובר בסוג החומרים שבדרך כלל לא פוגשים טלוויזיה"

 

רב סרן רועי קליין, בן 31 מעלי ואב לשני בנים, נהרג ביום רביעי,ה-26 ביולי, בקרב בבינת ג'בל, לאחר שזינק על רימון שהושלך לעבר חייליו מגדוד 51 של גולני.

 

רועי קליין שירת כסמג"ד ביחידת אגוז, אחת מיחידות העילית של צה"ל. בעוד מדינת ישראל מלקקת את פצעיה שטרם הגלידו וחשבון הנפש הציבורי בעקבות מחדלי מלחמת לבנון עודנו בעיצומו, החלו לעמול בערוץ השני על משדר מיוחד שעוסק ביחידות המיוחדות של צה"ל, ביניהן יחידת אגוז.

 

בין קטעי התיעוד הרבים שנתקבלו מצה"ל, היה גם תיעוד מצולם של מארב מוסווה שערכה היחידה באזור שכם ב-2002 - ארבע שנים קודם למלחמה. המארב, שהונצח באמצעי תצפית של צה"ל, הסתיים במותם של חמישה מחבלים שניסו להניח מטעני חבלה סמוך לציר תנועה ראשי.

 

משפט אחד שנשמע בהקלטה לכד את תשומת ליבם של העורכים: "רות כאן קליין, חמישה מחבלים הרוגים". הם לא נזדקקו לגייס עירנות מיוחדת, משום שזיכרון המלחמה האחרונה עדיין טרי מדי מכדי לשכוח: קליין, "הקודקוד" שקולו נשמע בקשר, הוא אותו רס"ן רועי קליין ששם נפשו בכפו ונהרג כדי להציל את חייליו.

 

מחדלי המלחמה עוד ייחקרו ולקחיה עוד יידונו עד זרא. אבל בינתיים, יעלה ב"קשת" (מוצאי שבת 4.11, 21:00) המשדר "סודי ביותר", שמוקדש ליחידות המובחרות של צה"ל. גם תיעוד גבורתו של סגן אלוף קליין מ-2002 וסיפור נפילתו בלבנון השנה יובא שם.

 

בין כתבה לתיעוד, ייערך במשדר ראיון משותף של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו בוגר סיירת מטכ"ל; שאול מופז רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, שפיקד על סיירת צנחנים והיה גם סגן מפקד סיירת מטכ"ל; ועמי איילון, לשעבר ראש השב"כ ומפקד חיל הים, שפיקד על שייטת 13. השלושה ידברו על הצלחות ורגעי שבירה במבצעים בהם נטלו חלק במהלך שירותם הצבאי.

 

את המשדר יגיש גדי סוקניק, מגיש המהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2 ולשעבר לוחם בשייטת 13. "הצילומים שיוצגו נאספו לאורך תקופה ומדובר בסוג החומרים שבדרך כלל לא פוגשים טלוויזיה", אומר סוקניק. "הם נשארים בחדרי תדריכים בעיקר כדי להימנע מלחשוף שיטות פעולה. צה"ל, לטעמי, שומר עליהם בצורה מוגזמת, כי ראיתי חומרים שאפשר היה לשדרם והצבא, לעיתים בסגירות יתר, לא מוכן לפרסמם. ובכל זאת, גם מה שהותר לנו לפרסם - מרתק".

 

גם סיפורו של סא"ל עמנואל מורנו יובא במשדר. מורנו, איש סיירת מטכ"ל, "חוט השדרה של היחידה", לדברי סוקניק, נהרג השנה בבעל בק וגם אחרי מותו חל איסור להראות את פניו בכלי התקשורת. במשדר מנסים לשרטט קווים לדמותו מבלי לפרסם את תמונתו. במשדר יוקרנו גם צילומים ממבצעים חשאיים של השייטת ושל יחידות המסתערבים. בין היתר, יובא תיעוד נדיר של השתלטות לוחמי שייטת 13 על אוניית הנשק "קארין A".

 

סוקניק, שהשתתף במבצעים עליהם פיקד יוני נתניהו ובפעולות על פי מודלים שבנה עמי איילון, חש שקרנם של חיילי היחידות המובחרות עלה בעקבות המלחמה האחרונה, אולם הלגיטימציה להשתמט משירות צבאי עדיין צוברת תאוצה. האבסורד, לדעתו, הוא שהדור החדש יודע את מלאכתו טוב מהדור שקדם לו, אבל הוא הולך ופוחת מספרית. עובדה זו מעניקה למשדר הזה, לדעתו, נופך ממלכתי כמעט של חשיבות. "אנשים כמו רועי קליין רק מחדדים את הקיטוב שנוצר כאן. שמו של קליין נקשר לאחד ממעשי הגבורה הבולטים במלחמת לבנון השנייה והיכולת של היחידות המובחרות עצומה, אבל באותו הזמן, הופכים בחורות ובחורים שסירבו לשרת בצבא לשגרירים של ישראל. אני לא מבין את זה, אבל זו כנראה האווירה של התקופה הזאת." 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוקניק. לוחם לשעבר בשייטת 13
לאתר ההטבות
מומלצים