שתף קטע נבחר

יחד, עד שצה"ל יפריד בינינו

סאאד בנורה מבית לחם מבקש לחיות בארה"ב עם אשתו האמריקנית. צה"ל מצידו לא מנסה להקל, ומסרב לאשר את כניסתו לירושלים לצורך ראיון בקונסוליה האמריקנית. ובינתיים עומד לפוג תוקף הוויזה של רעייתו בשטחים. "מחסום ווטש": ישראל מעודדת טרנספר של פלסטינים, אך כשמישהו כבר רוצה לעזוב עושים לו בעיות"

כשהכיר סאאד בנורה בן ה-33 מבית לחם את חברתו האמריקנית, הוא היה בטוח שזו האישה עמה יחיה לנצח. לאחר שהשניים נישאו לפני מספר חודשים, החל סאאד בהליכים לקבלת ויזה לארצות הברית אך נתקל בקשיים מצד צה"ל, שמסרב להעניק לו היתר כניסה לירושלים לצורך ראיון קבלת האשרה.

 

  • לצפייה בבקשת ההיתר שנדחתה לחץ - כאן.

 

בנורה, נכה בכיסא גלגלים, סובל משיתוק בפלג גופו התחתון בעקבות פציעתו באינתיפאדה הראשונה. הוא השלים את ההכנות לבקשת הוויזה, וממתין לראיון האישי שנקבע לו בקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים, המטפלת בענייני הפלסטינים בשטחים. הראיון נקבע ל-14 בחודש, אולם כשהגיש בנורה למפקדת התאום והקישור בגוש עציון בקשה להיתר כניסה לירושלים, נענה בשלילה. נמסר לו שכניסתו אינה אפשרית שכן הוא מנוע ביטחונית מלהיכנס לעיר.


סאאד בנורה ואשתו האמריקנית בתמונה מתוך אלבום חתונתם

 

אשתו של בנורה נמצאת עדיין עמו בבית לחם, אולם תוקף הוויזה שלה יפוג בימים הקרובים ובחודשים האחרונים ישראל לא נוהגת לחדש את האשרות לאזרחים זרים השוהים ברשות הפלסטינית. "אם הם יתמידו בהתעקשות שלהם, אני ואשתי נצטרך לחיות בנפרד עם כל המשמעויות הכלולות בכך וכל ההשלכות שיכולות להיות לדבר על המשך נישואינו", אמר בנורה ל-ynet.

 

ארגון "מחסום ווטש" שהפך למעורב בנושא, פנה גם הוא למפקדת התיאום והקישור, למשרד הביטחון ולחבר הכנסת יוסי ביילין - אך טרם נרשמה התקדמות. חנה ברג, פעילה בארגון שמטפלת במקרה של בנורה, אומרת בציניות: "ישראל מבקש לעודד הגירה וטרנספר של פלסטינים, אך גם כשיש פלסטיני שמתנדב לעזוב את השטחים עושים לו בעיות".

 

"ב-2001 טסתי דרך נתב"ג, זה תירוץ"

בנורה חושש שמלבד מעורבותו באירועי האינתיפאדה בשנת 91', צה"ל משתמש ברישום מוטעה בתעודת הזהות שלו כעילה למניעת כניסתו לירושלים. בנורה התגרש מאשתו הראשונה בשנת 2002, אולם ביקש לעדכן את מצבו האישי רק לאחר שנישא לאשתו הנוכחית. כשפנה למשרד הפנים הפלסטיני לרישום הגירושים והנישואים החדשים היה המשרד בשביתה, אך בנורה הצליח להגיש למת"ק אישור מהרשות על כך שהגיש בקשה לשינוי מצבו המשפחתי ולרישום נישואיו החדשים.

 

"להערכתי הם מנצלים את העניין כתירוץ לדחות את בקשתי", הוא אומר. "הנימוק הביטחוני מגוחך כי ב-2001, בשיאה של האינתיפאדה השנייה, לא רק שנכנסתי לישראל אלא גם טסתי דרך נתב"ג, כך שהטיעון הביטחוני קלוקל ועלוב".

 

יושב ראש סיעת חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, פנה לשר הביטחון, עמיר פרץ, בבקשה שיורה על הנפקת אישור כניסה לבנורה. באוזני ynet, הוא מתח ביקורת על התנהלות מערכת הביטחון. "זה עוד מקרה של אכזריות הכיבוש וההתעללות של כוחות הביטחון באנשים חסרי אונים. הטיעון שהוא מנוע כניסה מסיבה ביטחונית הוא אליבי טיפשי, כדי שלא לתת לשום גורם להתערב בעניין".

 

גורמים במערכת הביטחון מסרו בתגובה: "כניסת הפלשתיני למדינה נמנעה משיקולים ביטחוניים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים