שתף קטע נבחר

פואד: ייתכנו מסקנות אישיות בפרשת השנאי

שר התשתיות הצהיר כי לא הוא אישר את ההעברה, שנחשפה לראשונה ב-ynet. בשיחה עם אלי ישי אמר שלא יהסס לנקוט במסקנות אישיות נגד הנוגעים בדבר. בינתיים גוררת הפרשה מתקפה של ש"ס על חברת החשמל ומתקפה של יהדות התורה נגד ש"ס. השר אלי ישי: "חברת החשמל דרסה את כבודה של השבת, מתוך מחשבה שהדבר לא יתגלה". ח"כ גפני: "נגיש הצעת אי אמון בממשלה"

פרשת השנאי מכה גלים במערכת הפוליטית: שר התשתיות, בנימין בן אליעזר (עבודה), שוחח אמש (שבת) עם שר התמ"ת ויו"ר ש"ס, אלי ישי, בנוגע לפרשת העברת השנאי של חברת החשמל בשבת שנחשפה ב-ynet. השר ישי אמר לאחר השיחה: "בן אליעזר לא היה מודע לחילול השבת וגינה את חילול השבת באופן מוחלט".

 

ישי הוסיף כי מנכ"ל חברת החשמל, אורי בן נון, לא היה מודע אף הוא לאירוע. "לא אהסס לנקוט מסקנות אישיות לנוגעים בדבר", אמר בן אליעזר בשיחה עם ישי, כך מסר יו"ר ש"ס. בן אליעזר הורה מוקדם יותר לבדוק מי אישר את העברת השנאי של חברת החשמל מרמת השרון לאשקלון בערב שבת. מלשכתו של השר נמסר כי לא הוא שאישר את העברת השנאי. עוד נמסר כי בן-אליעזר ידווח הבוקר על תוצאות הבדיקה בישיבת הממשלה.

 

ובינתיים הפרשה כבר גוררת תגובות פוליטיות נזעמות מצד ש"ס ומצד יהדות התורה - שסומנה על-ידי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כשותפה קואליציונית פוטנציאלית. יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר שידרוש הסברים בישיבת הממשלה, משום שמדובר בחילול שבת חמור, "השבת חזקה יותר מכל ממשלה". ביהדות התורה מאיימים להגיש הצעת אי-אמון ותוקפים את ש"ס.

 

הפרשה הנוכחית מזכירה מאוד את "פרשת המשחן", שפוררה את ממשלת ברק. ב-9 במארס 2000 פרשה יהדות התורה מהממשלה - חודשיים בלבד לאחר כינונה - בשל הזזת המשחן של חברת החשמל בערב שבת וסימנה את תחילת התפוררות הקואליציה של ברק.


השנאי מועבר בליל שבת (צילום: עופר עמרם)

 

השר ישי אמר כי "חברת החשמל דרסה את כבודה של השבת בחשכה מתוך מחשבה שהדבר לא יתגלה. ניתן היה להעביר את השנאי במספר לילות באמצע השבוע, או לחילופין ביום שישי". ישי תמה "מדוע במדינתו של העם היהודי יש מי שממשיך לבזות את השבת שהיא סמלו של העם? אדרוש הסברים לכך בישיבת הממשלה".

 

שנאי הענק במשקל 220 טון עשה את דרכו ביום שישי ממפעל "אלקו" שבצומת מורשה לתחנת הכוח באשקלון. בחברת החשמל אישרו ל-ynet כי ההעברה התבצעה בערב שבת בשל הנחיות המשטרה שלא לעשות זאת באמצע השבוע כדי להימנע מיצירת עומסי תנועה כבדים. השנאי הועמס בערב שבת על רכב כבד שעשה דרכו באיטיות לאורך כביש מספר 4 מצפון לדרום, מלווה במספר ניידות של משטרת התנועה הארצית.

 

ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר בתגובה: "אבדוק את הנושא ואם הדברים נכונים נגיש כבר ביום ראשון הצעת אי אמון בממשלה ונראה איך ש"ס תגיב. אני קורא לש"ס או לפרוש מהממשלה לאלתר או לקבל התחייבות שזה לא יימשך יותר. אנחנו בעבר פרשנו מהממשלה, אם כי חייבים לציין שלא בפעם הראשונה, אלא לאחר שהמשיכו להניע בשבת. בממשלה כנראה לא מתחשבים בש"ס ולכן עליה להשיג התחייבות שזה לא יימשך". 

 

חברו לסיעה, ח"כ מאיר פרוש, תקף בחריפות את התנהלות ש"ס בעקבות חשיפת ynet על העברת השנאי של חברת החשמל בשבת: "ש"ס הופכת ללא רלוונטית. אין לה השפעה על הנעשה במדינה, לא מבחינה חברתית ולא מבחינה ערכית". לדבריו, "ש"ס חייבת להחליט לאן היא הולכת ומה מעשיה, שכן מאז הבחירות התנערה ש"ס מכל המחויבויות שלה. אם הממשלה לא מתייחסת לש"ס, ש"ס צריכה וחייבת לא להתייחס לממשלה".

 

גם ח"כ אברהם רביץ, כמו יתר חבריו, הגיב בזעם: "מדובר בבעיה חמורה מאוד כי על זה נפלה ממשלה בשעתו. הם עושים זאת כגנבים בלילה וזה מצביע על הפקרות. יותר ויותר מתברר שאנחנו חיים בגלות". ומה דעתו על ש"ס? "היא מגלה רפיון בנושאים רבים ואני לא רואה עוז רוח מצדם, מבחינת האחריות שלהם. אני מתאר לעצמי שהם יגישו שאילתא לממשלה וככל שננשוף בעורפם - הם יעשו יותר, אבל אני לא מאמין שיעזבו את הממשלה. אולי הם ימצאו ש.ג להאשים אותו. זה התסריט שאני רואה". 


פורסם לראשונה 04/11/2006 18:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
בן אליעזר. יבדוק מי אישר
צילום: דודי ועקנין
ישי נגד חברת החשמל
צילום: ששון תירם
צילום: עופר עמרם
השנאי שהועבר בשבת
צילום: עופר עמרם
צילום: יהדות התורה
מאיר פרוש
צילום: יהדות התורה
מומלצים