שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זינוק בתנועות הנוער - והרוב הולכים לצופים
  כ-175 אלף חניכים נרשמו השנה בתנועות הנוער השונות - עלייה של כ-20% מאשתקד. רבע מבני הנוער חברים בצופים

  תנועות הנוער בצמיחה: עלייה של כ-20% נרשמה ב-2006 במספר החניכים בתנועות הנוער מכ-147 אלף בשנה שעברה לכ-175 אלף השנה.

   

  תנועת הצופים היא תנועת הנוער הגדולה בארץ עם 25.8% צופים - כך עולה מנתוני אומדן תנועות הנוער לשנת 2006. תנועת הנוער העובד והלומד ממוקמת במקום השני עם 22.6% בני נוער. בני עקיבא מחזיקה ב-16.2% מהנוער, בנות בתיה 14.6%, בתנועת השומר הצעיר, שהתאחדה עם הנוער הערבי, 4.1% פעילים. בעזרא, מכבי הצעיר, הצופים הערבים והדרוזים, היכלי ענ"ג 2.5%, האיחוד החקלאי, הנוער הדרוזי, המחנות העולים, הנוער הלאומי ואריאל - 1.4% מהפעילים. תנועת בית"ר לא קיבלה אומדן השנה ומוגדרת כ"תנועה בהתאוששות".

   

  בתנועת הצופים נרשם גידול של 10,000 חניכים בשנה האחרונה. רותם יואלי, מזכ"ל התנועה, מסביר את הצלחתה בהתאמת תוכניות ההדרכה לצרכים העכשוויים של הנוער. לדבריו, "התוצאות משמחות מחד, ומאידך מחדדות, היום יותר מתמיד, את השליחות והאחריות החברתית של תנועת הצופים בחברה הישראלית - הגדלת מעורבות ההורים בפעילות, פתיחת שערי התנועה לאוכלוסיות חדשות דוגמת חניכים עם צרכים מיוחדים, נוער במצבי סיכון, עולים חדשים ותושבי הפריפריה, חינוך ממלכתי פלורליסטי ופנייה לכל הסקטורים בחברה הישראלית, העצמת הנוער ומתן אחריות גדולה יותר לבעלי תפקידים בגיל ההתבגרות והעלאת מאות בני נוער מחו"ל לשירות משמעותי בצה"ל".

   

  את בני הנוער הנתונים לא מפתיעים. זאת, למרות פרסומים שונים חדשות לבקרים על הירידה בתרומתם לקהילה. לדברי חגי אורן, יו"ר מועצת תלמידים ונוער ארצית, "מדובר באופן מוחלט בעלייה במוטיבציה של הנוער. זה עומד בניגוד מוחלט לכל ההשמצות הבלתי פוסקות על הנוער. אנחנו מברכים על כך".

   

  לפני שנתיים הכריזו תנועות הנוער על משבר בשל הקיצוצים בתקציביהן. מועצת תנועות הנוער, בה חברות כל התנועות המוכרות, פתחה אז במאבק להעלאת תקציבן והתריעה כי ללא הגדלת התקציב לא תוכלנה לעמוד בנטל. מרבית תנועות הנוער הבולטות פועלות שנים רבות וחלקן קיימות מעל 90 שנה.

   

  שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה בעקבות פרסום הנתונים כי "השלמת אומדן הגודל, יחד עם עיבוי בסיס התקציב לתמיכה בתנועות הנוער, יאפשרו לתנועות להתמקד בהעמקת פעילותן השוטפת ובהרחבתה, בפיתוח תוכניות חינוכיות ובהטמעת הערכים".  

   

  הנתונים מתפרסמים כחלק ממדד אומדן תנועות הנוער שמטרתו היא בראש ובראשונה תקציבית - לוודא שאין חריגות במספר החניכים המדווחים לעומת המצב בשטח, שכן התנועות מתוקצבות בהתאם לגודלן . תהליך המדידה וההערכה לווה על-ידי ועדת היגוי בראשות מינהל חברה ונוער, שחבריה היו פרופ' יובל דרור מאוניברסיטת תל-אביב, מומחה לחינוך בלתי-פורמלי וחבר בועדת שפירא, ד"ר חגי קופרמינץ מאוניברסיטת חיפה, מומחה למדידה ולהערכה, ד"ר גילי שילד, מומחית למדידה והערכה, נציג מועצת תנועות הנוער, נציגי מינהל חברה ונוער, נציגי לשכת המדען הראשי במשרד החינוך ונציגת הלשכה המשפטית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דן בלילטי
  גידול של עשרת-אלפים חניכים בצופים
  צילום: דן בלילטי
  צילום: ירון ברנר
  תמיר. הטמעת ערכים
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים