שתף קטע נבחר

הכנסת תצביע: בלי סקרים שבוע לפני הבחירות

ועדת חוקה חוק ומשפט אישרה לקריאה ראשונה ארבע הצעות חוק הדנות בהגבלת פרסום סקרים לפני הבחירות. לטענת הח"כים המציעים, פרסום סקרים עד יממה לפני ההליכה לקלפיות כפי שנהוג כיום, מהווה את אחת הסיבות העיקריות לכך שהצבעת הבוחרים והתנהגות המפלגות מונעות משיקולים זרים

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה שורה של ארבע הצעות חוק הקובעות כי סקרי הבחירות יפורסמו עד יום ו' האחרון שלפני יום הבחירות.

 

הוועדה דנה היום (ב') בארבעה תיקונים להצעת חוק הבחירות (חוק דרכי תעמולה) של חברי הכנסת קולט אביטל, יצחק לוי, רן כהן ויואל חסון. ח"כ לוי מציע לאסור פרסום סקרים 20 יום לפני יום הבחירות, ואילו ההצעות של שלושת הח"כים האחרים מדברות על איסור בן 14 ימים. מסקירה משווה שהזמינה ח"כ אביטל עולה כי איסור דומה מקובל במדינות מסוימות באירופה כדוגמת איטליה, ספרד, פורטוגל וצרפת.


כינסו הוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

למרות גישתו הבסיסית של יו"ר הוועדה, ח"כ מנחם בן-ששון, שאין מקום למנוע מידע מהציבור, הוא הוביל את המהלך, לפיו הסקרים האחרונים יפורסמו ביום ו' האחרון שלפני יום הבחירות (שמתקיים ביום ג'), דהיינו, כ-5 ימים לפני הבחירות.

 

לטענת חברי הכנסת המציעים, המצב הקיים במהלך מערכות הבחירות, לפיו ניתן לפרסם סקרים עד יממה לפני ההליכה לקלפיות, מהווה את אחת הסיבות העיקריות לכך שהצבעת הבוחרים והתנהגות המפלגות מונעות משיקולים זרים (למשל - בניית אסטרטגיה להקמת קואליציה עתידית כבר בקלפי או לפני שנודעו תוצאות). שיקולים זרים אלו פוגעים באופן ניכר בעיקרון ההצבעה על פי צו המצפון.

 

בנוסף, הסכימו חברי הוועדה כי יש לתת דגש על סעיף ה' לחוק, המדבר על חובת דיווח על פרסום סקרים לוועדת הבחירות המרכזית, כאשר כיום ישנם סוקרים שאינם מדווחים כחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ישיבת הוועדה. כמו באירופה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים